Laureaci Nagród Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury

2000 - 2018

2000

  • Kazimierz Fober - za upowszechnianie kultury w dziedzinie chóralistyki
  • Jerzy Lewczyński - za upowszechnianie kultury w dziedzinie fotografii
  • Regina Rok - za upowszechnianie kultury w dziedzinie muzealnictwa

2001

  • Zofia Dytko
  • Jadwiga Jurasz
  • Stanisława Łopuszańska

2002

  • Krzysztof Mazik
  • Zbigniew Micherdziński
  • Jerzy Połoński

2003

  • Krystyna Bochenek - za krzewienie kultury języka polskiego
  • Małgorzata Nowak - za promowanie młodych twórców
  • Krzysztof Wójtowicz - za upowszechnianie kultury muzycznej

2004

  • Tadeusz Kijonka - za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury i troskę o rozwój twórczości literackiej
  • Bogdan Kocurek - za szczególne zasługi w rozwoju bibliotekarstwa
  • Dariusz Krajewski - za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury

2005

  • Jan Brodka - za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu folkloru Ziemi Żywieckiej
  • Krzysztof Pośpiech - za wybitne zasługi w upowszechnianiu muzyki
  • Barbara Zielonka - za wybitne dokonania artystyczne i organizacyjne na rzecz amatorskiego ruchu muzycznego

2006

  • Wojciech Michał Mszyca - za ratowanie zabytków kultury
  • Ojciec dr Jan Golonka - za ochronę i upowszechnianie polskiego dziedzictwa kulturowego
  • Krystyna Szaraniec - za upowszechnianie kultury teatralnej

2007

  • Lucyna Kozień - za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu teatru lalek
  • Lech Szaraniec - za całokształt dokonań na rzecz muzealnictwa
  • Krzysztof Wójcik - za upowszechnianie i dokumentowanie dziedzictwa kulturowego Ziemi Częstochowskiej

2008

  • Alojzy Lysko - za upowszechnianie wiedzy o dziejach i folklorze Górnego Śląska
  • Maria Kopeć - za upowszechnianie śląskich obrzędów i zwyczajów ludowych
  • Barbara Rosiek - za upowszechnianie i ochronę kultury ludowej i tradycji górali beskidzkich

2009

  • Ewa Chojecka - za upowszechnianie sztuki województwa śląskiego
  • Anna Stelmachów - za twórczą pracę z dziecięcymi i młodzieżowymi teatrami lalek i upowszechnianie idei teatru lalkowego w środowisku animatorów kultury
  • Juliusz Wątroba - za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej oraz tradycji Śląska Cieszyńskiego

2010

  • Czesław Gawlik - za wieloletnie dokonania w dziedzinie upowszechniania muzyki
  • Jan Gałaszek - za wieloletnią działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego
  • Adam Pastuch - za działania na rzecz dynamicznego rozwoju Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" oraz za dokonania wspierające amatorski ruch artystyczny i edukację estetyczną

2011

  • Otylia Czerny - za działalność na rzecz amatorskiego ruchu teatralnego
  • Barbara Ptak - za upowszechnianie dzieła scenicznego
  • Tadeusz Trębacz - za upowszechnianie folkloru i sztuki ludowej 

2012

  • Paweł Porwoł - za upowszechnianie dziedzictwa kulturowego
  • Lidia Kamińska-Koj - za upowszechnianie sztuki ludowej
  • Witold Berus - za upowszechnianie sztuk plastycznych

2013

  • Jerzy Kuczera - za upowszechnianie sztuki aktorskiej
  • Stanisław Janicki - za upowszechnianie sztuki filmowej
  • Łucja Staniczek - za upowszechnianie edukacji regionalnej

2014

  • Andrzej Baturo – za upowszechnianie sztuki fotografowania i reportażu
  • Józef Hulka – za upowszechnianie sztuki ludowej
  • Renata Rak – za upowszechnianie kultury ludowej

2015

  • Roman Gatys – kolekcjoner, miłośnik śląskiej porcelany
  • Marian Oslislo – profesor zwyczajny katowickiej ASP, pracuje w Katedrze Projektowania Graficznego
  • ks. Tadeusz Paluch – duchowny katolicki, animator kultury, społecznik, miłośnik tradycji regionalnej

2016

  • Andrzej Dopierała – za upowszechnianie sztuki teatralnej
  • Grzegorz Kamiński – za upowszechnianie dziedzictwa kulturowego
  • Stanisław Trefoń – za upowszechnianie sztuk plastycznych

2017

  • Vladimir Birgus
  • Sergiusz Brożek
  • Iwona Woźniak

2018

  • Ewa Niewiadomska – za upowszechnianie kultury w mediach
  • Grzegorz Płonka – za popularyzację kultury śląskiej
  • Adam Wesołowski – za upowszechnianie sztuki muzycznej