Z fabryk, hut i kopalń na kinowy ekran

Filmoteka Śląska poszukuje amatorskich filmów, które powstały na terenie osiedli robotniczych i zakładów przemysłowych – hut, kopalń, koksowni, bądź fabryk

Akcja organizowana jest po raz drugi, a zebrane w ten sposób materiały zostaną zaprezentowane podczas tegorocznej odsłony Święta Szlaku Zabytków Techniki, czyli Industriady. Hasło tej edycji brzmi „Industria jest kobietą”.

„W tym roku, zgodnie z hasłem Industriady, chcemy skupić się na pracy kobiet w zakładach przemysłowych w regionie. Poprzednia akcja pozwoliła nam zgromadzić pięć godzin interesującego materiału dokumentującego ówczesne życie i pracę, dlatego wciąż apelujemy o przeszukanie strychów czy piwnic, może uda się znaleźć tam kolejne perełki. Akcja trwa do 20 maja, a otrzymane materiały zostaną poddane digitalizacji i zyskają nowe życie” – mówił Patryk Tomiczek.

Organizatorzy akcji chcą przyjrzeć się samej pracy, ale także sposobom spędzania wolnego czasu po jej zakończeniu – na osiedlach, wspólnych wyjazdach na zakładowe wycieczki, wczasach pracowniczych.

Jak przekonują, filmów dokumentujących przemysłowe dziedzictwo regionu jest sporo – natomiast filmografia jest wciąż niepełna. Brakuje w niej indywidualnego punktu widzenia, małych historii konkretnych osób, pozornie zwykłych wydarzeń. To właśnie one składały się na rytm, styl i kulturę życia mieszkańców naszego regionu. Dlatego każda filmowa taśma (8mm, super 8mm, 16 mm, 35 mm), która trafi do Filmoteki Śląskiej, zostanie sprawdzona przez konserwatorów, nawilżona, wyczyszczona, a potem zdigitalizowana.

„Filmy w wersji cyfrowej zostaną zaprezentowane w ramach jednego z wydarzeń tegorocznej Industriady, największego w tej części Europy festiwalu kultury przemysłowej. To kolejna okazja, by móc przekonać się, w jaki sposób łączą nas przemysłowe historie” – zachęca Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Taśmy filmowe można przynosić do siedziby Filmoteki Śląskiej znajdującej się w budynku Kina Kosmos przy ul. Sokolskiej 66 w Katowicach (wejście do biur od ul. Morcinka). Tegoroczna Industriada odbędzie się 9 czerwca 2018 roku. Dzień wcześniej planowany jest tradycyjny rozruch maszyn.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak