Śląski Festiwal Nauki już po raz trzeci!

 Zdjęcie ŚFN Zdjęcie ŚFN
Energia – ta hasło przewodnie tego wyjątkowego wydarzenia, które potrwa od 12 do 14 stycznia. Partnerem instytucjonalnym festiwalu jest Urząd Marszałkowski

VIII Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim, rozmowa z astronautką NASA Nicole Stott, strefa kosmiczna z pokazem łazików marsjańskich, strefa e-sportu i laserowych pokazów czy III Festiwal Szkół Ponadpodstawowych „Sięgnij po zawód” – to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez organizatorów trzeciej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

„To wyjątkowe wydarzenie, w którym z łatwością łączymy pokolenia. Cieszy mnie, że z roku na rok Śląski Festiwal Nauki rośnie w siłę, otwiera się na kolejne wyzwania. Nie inaczej jest w tym roku. Jestem przekonany, że wielu z nas znajdzie w bogatym programie Festiwalu co najmniej kilka propozycji dla siebie. Zapraszam wszystkich do udziału i przy okazji przypominam, że wstęp na Śląski Festiwal Nauki jest całkowicie bezpłatny” – przekonuje Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Wszystko rozpocznie się już w piątek 11 stycznia – prologiem, czyli VIII Nocą Biologów na Uniwersytecie Śląskim. To ogólnopolska akcja, której celem jest promowanie wśród uczniów, studentów i wszystkich zainteresowanych nauk biologicznych oraz wiedzy związanej ze zwierzętami, roślinami i mikroorganizmami. Oficjalną inaugurację Festiwalu zaplanowano na 12 stycznia. Otwarcia na deskach Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach dokona dr Tomasz Rożek – absolwent Uniwersytetu Śląskiego, a obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy naukowych w Polsce: współpracownik Programu Trzeciego Polskiego Radia oraz autor programu Sonda 2 w telewizyjnej Dwójce.

Przez niedzielę i poniedziałek (13-14.01) Festiwal gościć będzie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Ten na potrzeby Festiwalu będzie podzielony na sześć obszarów wiedzy poświęconych jej różnym dziedzinom: naukom ścisłym, naukom przyrodniczym, naukom technicznym, naukom humanistyczno-społecznym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce. Obszary wiedzy to przede wszystkim mnóstwo stanowisk pokazowych, za pomocą których – jak przekonują organizatorzy – można doświadczyć nauki w sposób najbardziej namacalny. W sali wielofunkcyjnej znajdą się również m.in. scena główna (na której odbywać się będą pokazy naukowe, wykłady, debaty, a także występy artystów), strefa dziecka (której będzie w tym roku towarzyszyć po raz pierwszy bawialnia dla najmłodszych dzieci, a w niej profesjonalni opiekunowie i animatorzy), debiutująca w ramach ŚFN strefa kosmiczna (jednym z jej elementów będą pokazy łazików marsjańskich) oraz strefa sportu.

A wszystko pod przewodnim hasłem „Energia”.

„Pomyśleliśmy, że zarówno charakterystyka regionu, jak i działania poszczególnych podmiotów organizujących festiwal zawarte zostaną w tym haśle. Energia wszak to nie tylko tradycyjnie rozumiana kategoria z dziedziny fizyki czy energia wybuchowa, ale także energia ludzka, którą wszyscy przecież dysponujemy, energia słów, które wypowiadamy i energia znaczeń tych słów” – uważa prof. dr hab. Ryszard Koziołek, dyrektor generalny ŚFN.

Liderem 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, Miastem Gospodarzem są Katowice, a Współgospodarzem Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Współorganizatorami wydarzenia są Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Partnerem instytucjonalnym festiwalu jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Głównym partnerem technologicznym jest Concept Music Art. sp. z o.o. Sponsorami strategicznymi przedsięwzięcia są PGNiG i PKO Bank Polski. Sponsorami są również: Fujitsu Technology Solutions, Grupa Mokate, JAS-FBG SA, Partnerami Danone sp. z o.o., Biuro Podróży Altamira SC, Bank Pekao SA oraz Koleje Śląskie sp. z.o.o., a Partnerem wspierającym są Katowickie Wodociągi SA. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest objęty patronatem honorowym: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marszałka Województwa Śląskiego, Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA, Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Urzędu Patentowego RP, European Space Foundation, Prezydenta Miasta Katowice, Prezydenta Miasta Gliwice, Prezydenta Miasta Sosnowca, Prezydenta Miasta Chorzowa, Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Burmistrza Miasta Cieszyna.

Linki do stron zewnętrznych
Strona Śląskiego Festiwalu Nauki