Dni Województwa Śląskiego 2012 Dni Województwa Śląskiego 2012 Dni Województwa Śląskiego 2012 Dni Województwa Śląskiego 2012 Dni Województwa Śląskiego 2012 Dni Województwa Śląskiego 2012 Dni Województwa Śląskiego 2012

O DNIACH /

Zdjęcie

O DNIACH

Śląskie. Serce Europy

Dni Województwa Śląskiego, podczas których wystąpi Manu Chao, Tricky, Emir Kusturica? Pojawią się fascynujące spektakle teatralne? Znakomite pulsujące Reggae? Alternatywa? Muzyka świata? Największe gwiazdy oraz muzyczne nadzieje na przyszłość? To nie sen, to „Śląskie. Serce Europy”.

Od 9 do 13 maja w sześciu miastach Województwa Śląskiego (Katowice, Chorzów, Sosnowiec, Bielsko Biała, Częstochowa oraz Rybnik) odbędzie się kilkadziesiąt artystycznych wydarzeń, dzięki którym mieszkańcy Województwa będą mogli poczuć, iż żyją w wielobarwnej, wielokulturowej krainie, w samym centrum Europy, ale nade wszystko, wierzymy, iż poczują się jeszcze bardziej „u siebie”, w tej krainie gdzie skrzyżują się drogi wielu artystycznych losów, opowieści i intymnych historii.

Dźwięk serca, jego ciche równomiernie uderzenia, podobnie jak wypowiadane słowa i wirujące głosy, trwają i będą krążyć w nieskończonym oceanie, ze wszystkimi odcieniami, barwami, na zawsze. Gdy w tej przestrzeni wypowiada się słowo Śląsk, zaczynamy myśleć o całym zestawie pojęć oraz znaczeń z nim powiązanych : światło i cień, słońce, ziemia, wkraczamy w specyficzne zapachy oraz niepowtarzalna paletę kolorów, widzimy lasy, wzgórza, pola, balansujemy na granicy rzeczywistości i fantasmagorii, a tak po prostu myślimy o życiu i marzeniach.

Z jednej strony nasze myśli biegną ku odrębnej fizjonomii geograficznej, cywilizacyjnej oraz kulturowej. Jednocześnie wpisani jesteśmy w rytm i drżenie całego kontynentu, gdyż stanowimy jedno nierozerwalnie polis. Europa wygląda jak gigantyczna partytura, jak unikalny zapis nutowy. Gdy spoglądamy na nią przez pryzmat nocy, widzimy gigantyczna orkiestrę z oświetlonymi pulpitami miast, nad którymi widnieje chór dźwięków. Muzyka jest wcześniejsza niż słowo i ważniejsza, tak się wydaje, niż orkiestra.

Zapraszamy!Zdjęcie

Jerzy Buzek

Były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Śląsk - moja Mała Ojczyzna - to dla mnie, w sposób naturalny, miejsce szczególne. Tu spędziłem całe swoje dzieciństwo, młodość, studia, większość kariery naukowej i zawodowej. Przez te lata nasz Śląsk zmienił się. Stał się regionem nowoczesnego przemysłu, coraz więcej mamy zadbanych miast i wykształconych ludzi. Dla mnie jest jednak ciągle taki sam: bliski, ciepły i bezpieczny.

Dni Województwa Śląskiego to doskonała okazja, aby pokazywać ten stary i ten nowy Region, by pokazywać naszą różnorodność - od Częstochowy po Żywiec i od Raciborza po Dąbrowę Górniczą; aby wzmacniać świadomość i tożsamość lokalną, zwłaszcza wśród młodych mieszkańców tak wielokulturowego województwa. Cieszę się, że ta inicjatywa na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń naszego regionu.


Zdjęcie

Kamil Durczok

Dziennikarz, redaktor naczelny programu informacyjnego Fakty

Śląsk - moja duma, mój dom i moja ojczyzna. Śląsk - miejsce o trudnej i wspaniałej historii. Śląsk - miejsce, które zmienia się w błyskawicznym tempie, zyskując nowy, atrakcyjny i dynamiczny wizerunek. Swoje pasje i profesje uprawiamy w różnych miejscach w Polsce i na świecie. Ale wszyscy wracamy na Śląsk, tak jak wraca się do domu. Dni Województwa Śląskiego to świetna okazja, by popatrzeć na te miejsca, które choć urzekające, umykają nam w codziennym pośpiechu.

2012-04-27

Zdjęcie

Artur Rojek

Muzyk rockowy, były lider zespołu Myslovitz

Śląsk to niezwykłe miejsce o ogromnych możliwościach i bogatej tradycji. Od lat tworzone przez wspaniałych ludzi, którym nieobca jest ciężka praca i silne rodzinne przywiązanie. To miejsce mnie napędza. Z jednej strony industrialność i przemysłowy charakter, z drugiej pełno zaskakującej i pięknej przyrody. Tutaj się urodziłem i do dzisiaj mieszkam.


Zdjęcie

Adam Małysz

Były skoczek narciarski, multimedalista olimpijski

Całym sercem podpisuję się pod ideą organizacji Dni Województwa Śląskiego. Już dawno pozbyliśmy się kompleksów i potrafimy rywalizować o wysokie pozycje na kulturalnej, gospodarczej, turystycznej czy też sportowej mapie kraju i Europy. Cieszmy się wspólnie z tego sukcesu i pamiętajmy, że - tak jak w sporcie - należy ciągle pracować, by sięgać po laury.


Zdjęcie

Mariusz Czerkawski

Wielokrotny reprezentant Polski w hokeju na lodzie, gracz NHL, olimpijczyk 

Województwo śląskie było, jest i zawsze będzie mi bardzo bliskie. Tutaj rozpoczynała się moja sportowa kariera, tutaj stawiałem pierwsze kroki na lodzie. Cieszę się, że poprzez Dni Województwa będzie można promować naszą bogatą kulturę, sport, atrakcje turystyczne - których u nas nie brakuje. Do tej pory wielu ludziom Śląsk kojarzył się z kopalniami i hutami. Dziś zmieniamy ten wizerunek.


Zdjęcie

Jan Olbrycht

Poseł do Parlamentu Europejskiego, Marszałek Województwa Śląskiego I kadencji

Województwo śląskie jest miejscem absolutnie wyjątkowym. Żaden z regionów w kraju nie może poszczycić się takim potencjałem wynikającym przede wszystkim z różnorodności. Różnorodność kulturowa, geograficzna, historyczna, społeczna i gospodarcza - to nasza siła! Dlatego bardzo się cieszę, że Dni Województwa Śląskiego przybliżą mieszkańcom, a przede wszystkim naszym gościom, specyfikę, walory i ogromne możliwości tej części kraju.


Zdjęcie

Bożydar Iwanow

Komentator Sportowy

 

Choć nie jestem Ślązakiem z krwi i kości, z dziada pradziada, to się nim... czuję. Tu się urodziłem, spędziłem najprzyjemniejsze dziecięce i młodzieńcze chwile. Dzięki „Spodkowi" mogłem rozwijać swoje muzyczne pasje, dziesiątki imprez i obiektów sportowych pozwoliły realizować się w dziennikarstwie, bliskość Beskidów dała mi zdrowe ciało, bo w nim przecież zdrowy duch.


Zdjęcie

Przemysław Myszor

muzyk rockowy, Myslovitz, No!No!No!

Śląsk mam w sercu. To jest miejsce, którego nigdy nie opuściłem i mimo wielu pytań i nagabywań, nie zamierzam porzucić. Codziennie rozglądam się wokół i widzę, jak wiele i szybko się tu zmienia, jak rośnie i pięknieje. Wystartowaliśmy i nic nas już nie zatrzyma. Nie ma się co oglądać na innych i spoglądać za siebie. Chciałbym, żeby Dni Województwa Śląskiego jednoczyły nas wszystkich wokół tych pozytywnych zmian. Chciałbym, żeby ukazywały i promowały naszego śląskiego ducha, żeby były bramą w przyszłość i żebyśmy wspólnie, tłumnie, radośnie bawili się i cieszyli. Chciałbym, żeby trwały przez cały rok.


Zdjęcie

Piotr Kupicha

Muzyk rockowy, lider zespołu Feel

Śląsk - najsilniejsza kultura i tradycja w Polsce. Cieszę się, że urodziłem się na Śląsku, aczkolwiek to niełatwe. Zespoły z tego regionu nie zawsze były doceniane na arenie polskiej kultury. To się zmieniło i z tego powodu jestem dumny. To nie gwara wyróżnia Śląsk, to ludzie z wrodzoną pokorą, zresztą sam tak zostałem wychowany. Mieszkam na Śląsku i nie planuję zmian, mam tu rodzinę i stare kąty związane z moim dojrzewaniem, chętnie do nich wracam - bo do czego najlepiej się wraca, jak nie do lat młodości.


Zdjęcie

Jerzy Dudek

Piłkarz, wielokrotny reprezentant Polski

Cieszę się, że organizowane są Dni Województwa Śląskiego. Region jest mi bardzo bliski. Nikogo to nie powinno dziwić, bo właśnie tutaj zaczynała się moja kariera piłkarska. Stadion Śląski, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku to szczególne miejsca, które przyciągają turystów nie tylko z Polski. Mnie najbliższy jest oczywiście Stadion Śląski. Wierzę, że po zakończeniu modernizacji będzie miejscem wspaniałych imprez sportowych.


Zdjęcie

Tomasz Sikora

Biathlonista, mistrz świata, srebrny medalista olimpijski

Zachęcam wszystkich mieszkańców do udziału w Dniach Województwa Śląskiego. Każdy z nas, wspominając swój rytm codziennego życia, dostrzega, jak zmieniło się nasze województwo, najbliższe otoczenie, miejsce pracy czy też nauki. Swoje sukcesy w biathlonie odniosłem dzięki wielu wspaniałym ludziom oraz tradycjom sportowym regionu. Wierzę, że wyrośnie tutaj wiele talentów, które sięgną po najwyższe laury.
 
projekt: Zofia Oślislo realizacja: www.art-4.net