Ta strona używa cookies. OK Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo w polityce prywatności

/Konkursy NPP/Edycja 2011/Projekt konkursowy

Projekt konkursowy
Tereny rekreacyjne przy ulicy Mickiewicza - Rydułtowska Fikołkownia RAFA
Rydułtowy
44-280 Rydułtowy, ul. Mickiewicza

Projekt

Lp. Imię i nazwisko Adres Udział [%] Telefon E-mail
1. EURPROJEKT DR FROSS dr inż. arch. Klaudiusz Fross ul. Szkolna 20, 42-675 Przezchlebie 100 504087677 Klaudiusz.fross@wp.pl

Liderzy

Lp. Nazwa Adres Imiona i nazwiska Dane kontaktowe
1. Urząd Miasta Rydułtowy 44-280 Rydułtowy, ul. Ofiar Terroru 36 Kornelia Newy burmistrz@rydultowy.pl

O projekcie

Inwestycja zlokalizowana jest na terenie, stanowiącym nieczynne wyrobisko po byłej cegielni. Eksploatacja prowadzona była w latach międzywojennych i zakończyła się w 1950 r. Teren był własnością kopalni, lecz z czasem został skomunalizowany. Wyrobisko zasypywane było w latach 1951-86 różnym materiałem (w tym odpadami z pobliskiego tartaku). W związku z licznymi interwencjami ludności, mieszkającej w pobliżu, wysypisko postanowiono zlikwidować. Od 1992 r. teren był systematycznie rekultywowany (porządkowany i profilowany).
W 2008 roku zrodził się pomysł, żeby na tym terenie zbudować plac zabaw – dla ludzi całkiem małych, małych, średnich i dużych. I tak miasto stworzyło teren rekreacyjny o powierzchni 1,87 ha, który nazwaliśmy Rydułtowską Fikołkownią RAFA.
Kompozycja zagospodarowania terenu opiera się na układzie symetrycznym, z centralnie umieszczonym placem głównym o wymiarach 36m x 66m. Po przekątnych rozmieszczony został układ alejek spacerowych. Teren zagospodarowano pod kątem sportowo-rekreacyjno-zabawowym, biorąc przy tym pod uwagę wszystkie grupy wiekowe. Dla najmłodszych przewidziano między innymi: zjeżdżalnię (żyrafa), huśtawkę (waga), wykopaliska (dinozaur), piaskownicę z domkami oraz bryły sznurowe. Dla nieco starszych zaplanowano ściankę wspinaczkową, mini golf, tor BMX i skate - park. Dla miłośników gry w szachy przewidziano zestawy szachowe. Na terenie tym znajduje się również budynek usługowo - gastronomiczny wraz z zapleczem i ogólnodostępnym WC. Dla szukających cienia ustawiono na obiekcie trzymetrowej wysokości pergole drewniane. W środkowej części zaplanowano miejsce na ustawienie sceny - obiekt będzie mógł pełnić również rolę terenu widowiskowego. Całość ogrodzona siatką stalową, zaś w okolicach wejść powstał gustowny płot z kostki granitowej. Obiekt posiada również miejsca postojowe dla samochodów i autokarów. Całość jest oświetlona i monitorowana kamerami, podłączonymi do systemu monitoringu wizyjnego miasta.

Galeria zdjęć

 
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Ślaskiego. Wszelkie Prawa Zastrzeżone