Ta strona używa cookies. OK Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo w polityce prywatności

/Konkursy NPP/Edycja 2011/Projekt konkursowy

Projekt konkursowy
Galeria Handlowa Agora Bytom
Bytom
pl. Kościuszki 1, 41-902 Bytom

Projekt

Lp. Imię i nazwisko Adres Udział [%] Telefon E-mail
1. ARKUS Biuro Projektowo-Doradcze Marek Gachowski Pl. Piastów 6/1b 100 32 238 83 25 arkus@arkus.pl

Liderzy

Lp. Nazwa Adres Imiona i nazwiska Dane kontaktowe
1. Gmina Bytom ul. Parkowa 2, 41-902 Bytom Piotr Koj um@um.bytom.pl
2. Braaten+Pedersen Plus Partenrs Sp. z o.o. ul. Lipowa 3, 44-100 Gliwice Jan Olav Braaten kas@agorabytom.pl
3. Borgestad ASA Gunnar Knudsensveg 144, 3712 Skien, Norway kas@agorabytom.pl

O projekcie

Agora Bytom to dzieło duńskiego dewelopera Braaten+Pedersen plus Partners oraz norweskiej firmy Borgestad. Celem inwestorów było stworzenie w Bytomiu wielofunkcyjnego obiektu, nawiązującego do historii miasta i harmonijnie wpisującego się w jego architekturę, a także stanowiącego ważny element rozwoju ekonomicznego regionu. W Agorze mieści się wiele sklepów z licznych branż m.in. odzieżowej, obuwniczej, sportowej, kosmetycznej i elektronicznej. Wśród nich są najpopularniejsze marki o międzynarodowej renomie. Agora Bytom to nie tylko galeria handlowa, ale również miejsce spotkań, centrum rozrywki i biznesu. Elementem odróżniającym Agorę od innych inwestycji jest podejmowanie działań skoncentrowanych na wspieraniu i animacji kultury, której poświęcono trzecie piętro obiektu. Powierzchnię tą przeznaczono do dyspozycji świata kultury: lokalnych artystów oraz instytucji kulturalnych, w tym Bytomskiego Centrum Kultury, Śląskiego Teatru Tańca i Opery Śląskiej. Z kolei lokalni malarze i plastycy promują swoją twórczość w specjalnej galerii umieszczonej w przestrzeni atrium. Do dyspozycji klientów jest dodatkowo kino Cinema City, Fantasy Park oraz wiele restauracji i kawiarni.
Budowa Agory odmieniła centrum Bytomia. Rewitalizacji poddano znajdujący się przed Agora Plac Kościuszki, na którym dziś, prócz drzew i ławeczek znajduje się również fontanna. Wyremontowane zostały otaczające obiekt ulice oraz chodniki. Zmodernizowano torowisko tramwajowe i skrzyżowania wokół Placu Kościuszki: Wrocławska/Powstańców Warszawskich/Strzelców Bytomskich, Piekarska/Wrocławska oraz Piłsudskiego/ Chrobrego.
Galerię Agora tworzy kilka budynków połączonych pasażami. Nowa zabudowa wkomponowana została w otoczenie, w którym dominuje zabytkowy gmach sądu oraz neogotycki kościół Świętej Trójcy. Elewację galerii wykonano z materiałów wysokiej jakości – szlachetnych płytek w kolorze piaskowca. Charakteryzują się one pionowymi akcentami oraz seriami okien. Przeszkolona fasada daje poczucie przestrzeni, komfortu i bezpieczeństwa. Zwieńczenie galerii zostało zaprojektowane tak, by nawiązywało swoim charakterem do gzymsów i attyk dawnych budynków. Zastosowane rozwiązania sprawiają, że wnętrze Agory Bytom tworzy unikalny miejski klimat na europejskim poziomie. W samym sercu galerii znajduje się wielkie atrium o imponującej wysokości czterech pięter, łączące szereg funkcji handlowych, gastronomicznych i rozrywkowych. W jego otwartej przestrzeni znajduje się ogromna rzeźba, kompozycje roślinne, galeria sztuki oraz ciągi komunikacyjne – schody ruchome oraz windy. Pomiędzy poziomem 2 i 3 zawieszono specjalnie zaprojektowane drewniane schody, które służą jako scena dla działań artystycznych. Agora Bytom to pierwsza w mieście inwestycja oferująca tak kompleksową ofertę rozrywkową. Po dniu spędzonym na zakupach klienci Agory mogą skorzystać z bogatej oferty kulinarnej. Restauracje położone są na poziomie 2, zaś kawiarnie znajdują się na prawie wszystkich poziomach galerii. Z kolei w sali kameralnej przeznaczonej do szeroko pojętej działalności kulturalnej odbywają się różnorakie koncerty, spotkania, małe przedstawienia a także kursy tańca.

Galeria zdjęć

 
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Ślaskiego. Wszelkie Prawa Zastrzeżone