Ta strona używa cookies. OK Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo w polityce prywatności

/Konkursy NPP/Edycja 2011/Projekt konkursowy

Projekt konkursowy
Zagospodarowanie terenu rekreacji rodzinnej w miejscowości Koziegłowy
Koziegłowy
ul. Zamkowa, 42-350 Koziegłowy

Projekt

Lp. Imię i nazwisko Adres Udział [%] Telefon E-mail
1. mgr inż. arch. Ewa Nelip Zabrze, ul. Jordana 22 100 322722530 nawe@op.pl

Liderzy

Lp. Nazwa Adres Imiona i nazwiska Dane kontaktowe
1. Gmina i Miasto Koziegłowy Plac Moniuszki 14, 42-350 Koziegłowy Jacek Ślęczka promocja@kozieglowy.pl

O projekcie

Teren rekreacji rodzinnej w Koziegłowach powstał w celu poprawy jakości życia na obszarze wiejskim poprzez zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców wsi oraz promowania obszarów wiejskich województwa śląskiego. Wpływa on na rozwój tożsamości społeczności wiejskiej, zachowanie dziedzictwa kulturowego i specyfiki obszarów wiejskich oraz na wzrost atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej miejscowości.
Obszar, na którym zagospodarowany jest teren rekreacyjny stanowi własność Gminy i Miasta Koziegłowy, a położony jest w .,sercu miejscowości”, w pobliżu drogi krajowej DK–1 (Warszawa, Katowice) oraz wojewódzkiej Nr 789. Przed laty przestrzeń w tym miejscu była 'surowa' i funkcjonalnie niewykorzystana. Plac zabaw stanowi dopełnienie dużego przedsięwzięcia powstałego w okresie kilku lat. Profesjonalny plac zabaw z elementami zabawowo – sprawnościowymi m.in. ścianka wspinaczkową, huśtawkami, kiwakami.
olbrzymim statkiem, ścianką wspinaczkową i drewnianą altanka, wkomponowany jest w istniejące walory krajobrazowe i infrastrukturę. Część zabawowa została ogrodzona, a w całość wplecione alejki. Obiekt został zagospodarowany i wykonany z materiałów. które nie wpływają negatywnie na pogorszenie stanu środowiska naturalnego. Elementy zabawowe posiadają certyfikaty bezpieczeństwa i spełniają standardy unijne. W trosce o stan środowiska naturalnego na terenie obiektu umieszczono kosze na śmieci. Na plac w Koziegłowach, w 2010r. gmina złożyła wniosek o przyznanie pomocy w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla operacji odpowiadających warunkom przyznania pomocy w ramach działania ,,Odnowa i rozwój wsi" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na łata 2007-2013. Projekt pn. ,, Zagospodarowanie terenu rekreacji rodzinnej – budowa placu zabaw w miejscowości Koziegłowy”, znalazł się na 1 miejscu listy operacji wybranych do dofinansowania. Inwestycja została zakończona i odebrana 18.11.2010r. Trafnym uzupełnieniem tej przestrzeni okazało się lodowisko ,,Biały Orlik", które połączyło wszystkie pokolenia. Lodowisko od samego otwarcia w grudniu przez cały sezon aż do marca cieszyło się ogromna popularnością wśród mieszkańców gminy, okolicznych miast i miasteczek. W okresie tym każdego dnia korzystało z lodowiska około 300 osób.
Powstała przestrzeń rekreacji rodzinnej służy przede wszystkim integracji mieszkańców Gminy Koziegłowy, zapewnia dzieciom, młodzieży i dorosłym czynny. rodzinny klimat w miejscu bezpiecznym i do tego przystosowanym przez cały rok. Okolica z uwagi na walory przyrodnicze (drzewa, krzewy i zbiornik wodny), bliskość kompleksu sportowego oraz bezpiecznego placu zabaw, stanowi miejsce wypoczynku, rekreacji i sportu dla miejscowej ludności i turystów.
Obecność terenu rekreacji rodzinnej wpływa na poprawę jakości życia na obszarze wiejskim.
Przyczynia się do budowania tożsamości społeczności lokalnej, sprzyja zachowaniu dziedzictwa kulturowego i specyfiki regionu oraz pozytywnie wpływa na wzrost atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej miejscowości.

Galeria zdjęć

 
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Ślaskiego. Wszelkie Prawa Zastrzeżone