Ta strona używa cookies. OK Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo w polityce prywatności

/Konkursy NPP/Edycja 2012/Projekt konkursowy

Projekt konkursowy
Budowa fontanny miejskiej na Placu Piłsudskiego w Gliwicach
Gliwice
Plac Piłsudskiego

Projekt

Lp. Imię i nazwisko Adres Udział [%] Telefon E-mail
1. Krystyna Polak-Bąk MARWIT Sp. z o.o. ul. Wrocławska 8, Gliwice 100 32 331 36 90 biuro@marwit.gliwice.pl

Liderzy

Lp. Nazwa Adres Imiona i nazwiska Dane kontaktowe
1. Miasto Gliwice Prezydent – Zygmunt Frankiewicz ul. Zwycięstwa 21 Joanna Przypaśniak 32 238 54 43 przypasniak_j@um.gliwice.pl
2. Miejski Zarząd Usług Komunalnych ul. Strzelców Bytomskich 25c Henryk Białowąs p.o. Dyrektora 32 231 00 31 mzuk@mzuk.pl

O projekcie

Celem budowy fontanny miejskiej było uatrakcyjnienie miejskiej przestrzeni publicznej.
Fontanna została zlokalizowana w centrum miasta, za pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Formę wodotrysku, jak i materiały wykończeniowe wybrano tak, by korespondowały z nawierzchnią placu i otaczającą go zabudową. Zostały zastosowane naturalne płyty z bazaltu w kolorze zbliżonym do istniejącej kostki betonowej oraz żółty granit, który nawiązuje do innych zrewitalizowanych części miasta, np. Rynku.

Wzdłuż placu wytyczone zostały trzy trakty piesze – dwa zewnętrzne oraz jeden wewnętrzny. Ścieżki zewnętrze urozmaiciły słupy – kamienne z jednej strony i wodne o zróżnicowanej wysokości – z drugiej.
Przy co drugim tryskaczu rozmieszczono 10 strumieni parabolicznych o wysokości ok. 2,5 m, które tworzą „sklepienie wodne” nad chodnikiem biegnącym w środku. Jest również  stały, wysoki na 3 metry słup wody.
W sąsiedztwie fontanny stanęły nowe ławki i kosze na śmieci.
Odnowiony plac Piłsudskiego wraz z atrakcyjną fontanną to obecnie jedno z ulubionych miejsc spacerowiczów oraz rodzin z dziećmi.

Galeria zdjęć

 
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Ślaskiego. Wszelkie Prawa Zastrzeżone