Województwo Śląskie

Aktualności

Dokument „Na bocznicy" nagrodzony w Ostrawie

Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach otrzymało nagrodę na Festiwalu Filmów i Programów Telewizyjnych o Zabytkach Techniki i Przemysłu TECHNE OSTRAVA 2010 za film dokumentalny „Na bocznicy".


Film jest częścią projektu SILESIAHERITAGE.TV. „Na bocznicy" prezentuje miłośników kolei - członków Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenu Pyskowice oraz pokazuje zgromadzone przez nich zabytki techniki. Reżyserem obrazu jest Teresa Rel, autorem zdjęć - Mieczysław Herba, przy współpracy Laszlo Polgara. Na festiwalu film miał premierowy pokaz.

Festiwal Filmów i Programów Telewizyjnych o Zabytkach Techniki i Przemysłu TECHNE OSTRAVA 2010odbywał się w dniach 20-22 października 2010 w Ostrawie-Porubie. Była to już jego dziewiąta edycja. O nagrodę główną rywalizowało 58 filmów dokumentalnych o dziedzictwie industrialnym wyprodukowanych przez autorów z Czech, Słowacji i Polski.

Grand Prix wraz ze statuetką Ostrawskiej Wenus przyznano filmowi „Můj přítel automobil" w reżyserii Pavla Vantucha. Przyznano też trzy inne nagrody, m.in. za polski film „Made in Silesia" Marka Stańczyka oraz film czeski „Hlína z Březinky" Lumíra Moučki. Festiwalowi towarzyszyły wystawy fotografii, konkurs na najlepszą pracę licencjacką i magisterską oraz konferencja naukowa.
Zobacz również

więcej w kategorii: kultura

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie