Województwo Śląskie

Aktualności

Radość z bycia razem

II Śląski Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych


Działania kulturalno-artystyczne osób niepełnosprawnych, propagowanie aktywności społeczno-rehabilitacyjnej oraz prezentacje programów dotyczących zdrowia psychicznego, seksualnego, opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym i prawidłowego odżywiania to główne cele pikniku zorganizowanego dla osób dotkniętych różnym stopniem niepełnosprawności i ich opiekunów. Impreza odbyła się na terenie Rosarium w Parku Śląskim w Chorzowie. Zorganizowano ją w ramach obchodów Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Wydarzenie skierowane było nie tylko do osób niepełnosprawnych, ale także do pracowników zakładów aktywności zawodowej, uczestników warsztatów terapii zajęciowej, stowarzyszeń i fundacji zajmujących się wsparciem dla osób niepełnosprawnych z naszego regionu. Piknik składał się z trzech części: artystycznej, zabawowo-rekreacyjnej i prozdrowotnej.

Podczas części artystycznej uczestnicy spotkania zaprezentowali ulubiony repertuar kulturalny, w tym przedstawienia teatralne, występy muzyczne i recytacje. W części zabawowo-rekreacyjnej dominowały gry i zabawy zręcznościowe, pokazy łucznicze, a sportowcy niepełnosprawni przedstawili swoje osiągnięcia i zachęcali do czynnego uprawiania sportu.

Część prozdrowotna umożliwiła zapoznanie się z prowadzonym przez Śląski Uniwersytet Medyczny programem „Wiem i nie boję się”, obejmującym szeroko pojętą edukację seksualną osób niepełnosprawnych. Można było również zapoznać się z opracowanym w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego „Śląskim Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011-2013”. Do poddawania się badaniom mammograficznym i cytologicznym przez kobiety zachęcali pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Profilaktyczne. Porady indywidualne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych z zakresu zdrowia seksualnego, ginekologicznego, szeroko pojętej opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym oraz prawidłowego odżywiania również znalazły się w programie „Pikniku”. Pracownicy Zakładów Aktywności Zawodowej i Warsztatów Terapii Zajęciowej prezentowali swoje wyroby oraz zorganizowali plenery artystyczne.

Organizatorem pikniku był Urządu Marszałkowski Województwa Śląskiego. W wydarzeniu wziął udział wicemarszałek Mariusz Kleszczewski.
Zobacz również

więcej w kategorii: polityka społeczna zdrowie

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie