Województwo Śląskie

Aktualności

Śląskie skarbnicą zabytków

Ochrona i konserwacja zabytków postindustrialnych i udostępnienie ich zwiedzającym. To temat wiodący tegorocznej sesji konserwatorskiej, w czasie której poznaliśmy laureatów nagród marszałka w dziedzinie konserwacji zabytków


Nagrody przyznano po raz czwarty. W kategorii inwestor nagrodę otrzymał Zbigniew Jakubina za działalność w dziedzinie ochrony i rewitalizacji obiektów kolejnictwa na terenie województwa. W kategorii wykonawca zwyciężył Adrian Poloczek, konserwator dzieł sztuki i rzeczoznawca w zakresie konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej.

„Ogromnie się cieszę, że mamy możliwość wyróżniania osób, które często nie tylko swoją pracą, ale całym życiem przyczyniają się do ochrony dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Sprawiają, że to co przemija, może przetrwać dla kolejnych pokoleń" - stwierdziła wicemarszałek Aleksandra Gajewska.

Tegoroczna sesja konserwatorska odbywała się w wyjątkowych okolicznościach - na poziomie 320. w dawnych wyrobiskach Kopalni Guido w Zabrzu. To miejsce nieprzypadkowe; motywem przewodnim były zabytki przemysłu i techniki, których na terenie województwa śląskiego nie brakuje. Te obiekty, a nierzadko całe kompleksy, stanowią integralną część dziedzictwa kulturowego, wyznacznik tożsamości kulturowej regionu. Są nierozerwalnym elementem śląskiego pejzażu. W trakcie sesji poruszono tematy związane z problematyką ich ochrony i konserwacji oraz szerszego i kompleksowego udostępniania ich dla celów turystycznych.

Podczas sesji nagrodzeni zostali też laureaci międzynarodowego konkursu fotograficznego „EXPERIENCE" i regionalnej edycji konkursu „Wiki lubi zabytki".
Zobacz również

więcej w kategorii: kultura spotkania uroczystości zarząd

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie