Województwo Śląskie

Aktualności

Centrum technologii medycznych powstanie na Śląsku

Do 2020 roku w Zabrzu powstanie Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu – wspólny projekt Politechniki Śląskiej i firmy Philips. Wartość inwestycji sięga 90 mln zł, ma ona zostać zrealizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020


„Medycyna i technologie medyczne są wizytówką województwa śląskiego. To jedna z inteligentnych specjalizacji naszego województwa. Postępujące zmiany technologiczne, mnogość wynalazków i innowacji w tej dziedzinie wymuszają ciągły rozwój, a co za tym idzie kolejne inwestycje – to warunek konieczny, by utrzymać się w czołówce Europy. Potencjał naukowy naszych uczelni, który wzmacniamy poprzez powstanie Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu, przekłada się na konkretne rozwiązania dla medycyny a więc pacjentów” – powiedział Kazimierz Karolczak, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Centrum powstanie w oparciu o projekt Assist Med Sport Sielsia, który znalazł się na liście kluczowych projektów Województwa Śląskiego. Wkład własny do projektu w wysokości 20 procent zapewnia firma Philips Polska. W ramach jego działalności prowadzone będą prace naukowo-badawcze ukierunkowane na opracowanie nowych technologii i wyrobów medycznych. Strony będą współpracować nad innowacjami w zakresie e-zdrowia, m.in. rozwoju systemów ułatwiających komunikację między lekarzami i zdalne diagnozowanie pacjentów. Jak zapewniają przedstawiciele uczelni i firmy Philips, na współpracy skorzystają pacjenci – ze względu na starzejące się społeczeństwo, ograniczoną liczbę miejsc w szpitalach, a także ograniczoną liczbę lekarzy specjalistów, konieczne jest wprowadzenie nowych rozwiązań, które usprawnią proces leczenia od diagnostyki, poprzez hospitalizację, na opiece nad pacjentem w domu kończąc.

„Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu będzie się składać z sieci nowoczesnych laboratoriów, które zostaną usytuowane na Wydziale Inżynierii Biomedycznej, w wybudowanym specjalnie na potrzeby centrum nowoczesnym budynku. Będą tam prowadzone badania dotyczące innowacyjnych technologii z zakresu inżynierii biomedycznej” – zapewnia prof. Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.

Philips Health Systems zaangażuje się także w przygotowanie programu studiów, który będzie odpowiadać potrzebom współczesnej medycyny. Przedsięwzięciu patronować będzie Nyenrode Business University w Breukelen (Holandia).
Zobacz również

więcej w kategorii: edukacja zdrowie

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie