Województwo Śląskie

Aktualności

Wizyta szwedzkich dyplomatów

Członek Zarządu Województwa Śląskiego Kazimierz Karolczak spotkał się dziś z Ulrikiem Tideströmem, Radcą-Ministrem, zastępca szefa misji z Ambasady Szwecji w Warszawie


W spotkaniu z władzami region uczestniczyli także Daniel Larsson – radca Ambasady Szwecji oraz Arkadiusz Hołda, Konsul Honorowy Szwecji w Katowicach.

Tematem rozmów były szwedzko-polskie relacje dotyczące inwestycji w regionie i ochrony środowiska, szczególnie w aspekcie zrównoważonego transportu miejskiego.

W 2004 roku Województwo Śląskie i szwedzki region Zachodnia Gotalandia (Västra Götalandsregionen) podpisały list intencyjny dot. współpracy międzyregionalnej. Region Västra Götaland należy do najbardziej uprzemysłowionych regionów w Szwecji. Ważną rolę odgrywa tam przemysł samochodowy, drzewny, tekstylny, farmaceutyczny oraz rybny. Göteborg jest głównym portem handlowym i rybackim w Szwecji. Jest także ważnym ośrodkiem przemysłowo-kulturalnym.

W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej funkcjonują firmy z kapitałem szwedzkim: Electrolux Poland (w Siewierzu, branża AGD), Sandvik Polska (branża maszynowa, Tychy), HL Display Gliwice (tworzywa, Gliwice).

Ulrik Tideström ukończył prawo na Uniwersytecie w Uppsali. Studiował również w USA. Pracował w Departamencie Prawa Międzynarodowego i Praw Człowieka w MSZ w Sztokholmie. Zna język angielski, francuski i rosyjski.
Zobacz również

więcej w kategorii: zagranica

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie