Województwo Śląskie

Aktualności

Śląskie zachęca do współpracy z Bengalem Zachodnim

W pierwszym dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego członek Zarządu Województwa Śląskiego Kazimierz Karolczak uczestniczył w panelu dotyczącym współpracy gospodarczej z Indiami.


Zachęcał on firmy do nawiązania kontaktów handlowych z tym krajem, a szczególnie z Bengalem Zachodnim. Podkreślił, że ten czwarty najważniejszy gospodarczo stan jest zainteresowany współpracą z Województwem Śląskim.

W styczniu 2017 nasz region był gościem honorowym Bengalskiego Szczytu Biznesowego w Kalkucie. „W interesie regionu jest podtrzymywanie i budowanie relacji. Jest to pole do rozwoju biznesu w energetyce, górnictwie, przemyśle maszynowym oraz spożywczym” – mówił Kazimierz Karolczak.

W 2016 r. obroty handlowe między Polską a Indiami wzrosły o 25% i wyniosły 2,77 mld USD, osiągając najwyższy od 6 lat poziom. Polski eksport do Indii wzrósł aż o 44%, osiągając 669 mln USD, a import o 20% do poziomu 2,09 mld USD. Wartość polskich inwestycji bezpośrednich w Indiach w 2015 r. wynosiła 235,8 mln USD.

Przed rozpoczęciem obrad University of Calcutta, Uniwersytet Śląski oraz Politechnika Śląska podpisały umowę o współpracy naukowo-dydaktycznej. Uczelnie planują rozwijać współpracę w zakresie edukacji i badań naukowych. Rozmowy na temat współpracy podjęte zostały w styczniu br. podczas Bengalskiego Globalnego Szczytu Biznesowego w Kalkucie. Współorganizatorem panelu w ramach EKG był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Zobacz również

więcej w kategorii: gospodarka zagranica

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie