Województwo Śląskie

Aktualności

Tropy Tomka prowadzą do Muzeum Śląskiego

Przenieść się w świat wykreowany przez Alfreda Szklarskiego i podróżować śladami Tomka. Muzeum Śląskie otwiera przestrzeń edukacyjną dla całych rodzin


Już od 20 maja w odrestaurowanym budynku stolarni będzie można trafić do świata powieści autorstwa Alfreda Szklarskiego. „Na tropie Tomka” to nowoczesna przestrzeń edukacyjna dla rodzin z dziećmi, w której bardzo dobrze odnajdą się wszystkie pokolenia czytelników. W oficjalnym otwarciu ekspozycji i odrestaurowanego obiektu uczestniczył marszałek Wojciech Saługa.

„Moje pokolenie rozczytywało się w opowieściach o Tomku i dla nas to bardzo ważna chwila, by móc podzielić się tym doświadczeniem z młodym pokoleniem. To wystawa, którą można dotknąć, powąchać. Po niespełna dwóch latach od otwarcia Muzeum Śląskiego w nowej siedzibie dzieje się to co zakładaliśmy – to muzeum żyje, edukuje i wciąż się rozwija” – podkreślał marszałek Wojciech Saługa.

Celem ekspozycji jest łączenie pokoleń i wspólne odkrywanie świata przy pomocy zmysłów i wyzwań. Osoby, które odwiedzą wystawę, będą mogły spakować plecak i wyruszyć na wyprawę tropem Tomka Wilmowskiego i jego przygód, odwiedzając miejsca znane z książek Alfreda Szklarskiego i wspólnie rozwiązywać interesujące zagadki. To również dobra okazja, by poznać tradycje odległych kultur, dobrze się bawić i kreatywnie spędzić czas z rodziną.

„Przygotowywaliśmy tę ekspozycję półtora roku. To bardzo mądra wystawa – uczy myślenia, tolerancji dla odmienności i rozpala wyobraźnię. Wierzę, że w ten sposób uda nam się utrwalić pewną wspólnotę pokoleń, bo taki kontakt jest nam wszystkim bardzo potrzebny” – mówiła dyrektor Muzeum Śląskiego, Alicja Knast.

Otwarcie wystawy dla odwiedzających zaplanowano na przypadającą 20 kwietnia Noc Muzeów. Zwiedzanie będzie mieć tego dnia nietypową formę i towarzyszyć mu będą minispektakle o poznawaniu dalekich krain, ludzi i kultur w wykonaniu grupy teatralnej Lufcik na Korbkę.

Od 21 maja dostępne będzie tradycyjne zwiedzanie wystawy, skierowanej do dzieci w wieku od 4 do 12 lat z opiekunami. Aby rozpocząć podróż, należy kupić bilet (rodzinny, indywidualny lub dla osób z Kartą Dużej Rodziny) na konkretną godzinę. Wystawę można zwiedzać indywidualnie w weekendy, święta, wakacje i ferie, a w trakcie roku szkolnego od wtorku do piątku od godziny 16.00. Grupy zorganizowane mogą skorzystać z oferty zwiedzania połączonego z zajęciami edukacyjnym w czasie roku szkolnego w godzinach 10.00–15.00. Szczegółowy cennik oraz regulamin znajdują się na stronie internetowej Muzeum Śląskiego. Bilety można zakupić w systemie online lub w kasach muzeum.

Zobacz również

więcej w kategorii: kultura

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie