Województwo Śląskie

Aktualności

140 głosów za uniewinnieniem Larsa Kocha, 45 widzów przeciw

Premiera „Terroru” według F. von Schiracha w wykonaniu aktorów Teatru Śląskiego odbyła się w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach


Pierwsza rozprawa sądowa z udziałem publiczności odbyła się w sobotni wieczór. Ze 185 osób, które brały udział w prapremierowym pokazie „Terroru” w formie odtworzenia rozprawy sądowej, za uniewinnieniem bohatera głosowało 140 osób. Za skazaniem Larsa Kocha było 45 widzów.

„Terror” według niemieckiego tekstu Ferdinanda von Schiracha to najnowszy tytuł wojewódzkiej instytucji kultury – Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Spektakl w formie procesu zaprezentowany jest w Sali Sejmu Śląskiego z finałowym udziałem publiczności w roli ławników. Przygotowania rekonstrukcji podjął się Robert Talarczyk.

Kolejne pokazy zaplanowano we wrześniu, w nowym sezonie teatralnym.


W maju 2013 roku w Niemczech Lars Koch, 31-letni major lotnictwa wojskowego, zabił 164 osoby. Za pomocą pocisku rakietowego zestrzelił samolot pasażerski typu Airbus A320 odbywający lot z Berlina do Monachium. Samolot, który zestrzelił, został wcześniej porwany przez terrorystów. Kontrolę nad nim przejął zamachowiec-samobójca z wiązany z jednym z odłamów Al-Kaidy. Porywacz zamierzał rozbić maszynę na wypełnionym po brzegi stadionie piłkarskim Allianz Arena w Monachium, na którym odbywał się mecz Niemcy–Anglia, który oglądało ponad 70 tysięcy kibiców.

W charakterze uczestników procesu występują:

  • Marcin Szaforz jako oskarżony major Lars Koch
  • Alina Chechelska jako przewodnicząca Dużej Izby Karnej Sądu Przysięgłego
  • Katarzyna Brzoska jako prokuratorka Stefanie Nelson
  • Bartłomiej Błaszczyński jako obrońca Hans Biegler
  • Marek Rachoń jako świadek Christian Lauterbach
  • Agnieszka Radzikowska jako oskarżycielka posiłkowa Franziska Meiser
  • Oliwia Spisak jako protokolantka
  • Mikołaj Hajduk jako woźny sądowy

Na podstawie materiału Teatru Śląskiego. Zdjęcia z piątkowej próby generalnej.
Zobacz również

więcej w kategorii: kultura

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie