Województwo Śląskie

Aktualności

Tarnowskie Góry na Liście światowego dziedzictwa UNESCO

Tarnogórskie zabytki zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znakomita wiadomość przyszła do nowej turystycznej stolicy Śląska z Krakowa, gdzie trwa 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO


„Wpisanie tarnogórskich zabytków na Listę światowego dziedzictwa UNESCO to moment historyczny dla województwa. Wchodzimy do pierwszej ligi miejsc na świecie, które mogą pochwalić się takim wyróżnieniem, a jednocześnie mamy dowód na to, że postrzeganie regionu zmienia się także w globalnej perspektywie. Otrzymany tytuł to niebywały sukces lokalnej społeczności – szczególnie miasta i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – ale i całej rzeszy osób i instytucji, którym serdecznie gratuluję” – powiedział Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Komitet Światowego Dziedzictwa zdecydował o wpisie tarnogórskich obiektów na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach będą pierwszym w województwie śląskim i piętnastym w Polsce miejscem na liście UNESCO, dołączając tym samym m.in. do takich miejsc jak starówki w Krakowie, Warszawie i Zamościu, Puszcza Białowieska czy Kalwaria Zebrzydowska.

„Dotychczas nie zdarzyło się, by jakikolwiek polski wniosek odpadł już podczas obrad Komitetu i tak było i tym razem” – cieszy się Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór, nowej turystycznej stolicy Śląska. „Przed nami nowe możliwości, ogromny potencjał, ale i sporo pracy” – dodaje burmistrz.

„Miejsce na Liście światowego dziedzictwa to gwarancja wejścia w międzynarodowy obieg turystyczny, to więcej turystów w Tarnowskich Górach i w regionie oraz nowe inwestycje w tym sektorze” – precyzuje Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza ds. gospodarczych.

Szczególnie dumni z sukcesu miasta mogą być wszyscy członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które kilka lat temu, kiedy niemal nikt nie wierzył w powodzenie przedsięwzięcia, rozpoczęło starania o wpis na Listę światowego dziedzictwa. „Jak widać, skutecznie wykazaliśmy we wniosku, że znaczenie kopalń tarnogórskich wynika z ich wielowątkowej, bogatej historii i ogromnego wpływu, jaki miały na rozwój nie tylko Tarnowskich Gór, ale całego Śląska, a nawet gospodarki europejskiej. Naszym wyjątkowym skarbem i jednocześnie największą atrakcją są zachowane w bardzo dobrym stanie i w pełni autentyczne wyrobiska kopalniane z systemem sztolni odwadniających. Niespotykanym w skali światowej jest również system gospodarowania wodą pogórniczą do celów spożywczych i przemysłowych zasilający Tarnowskie Góry oraz inne miasta aglomeracji” – wyjaśnia Zbigniew Pawlak, wiceprezes stowarzyszenia i asystent burmistrza Tarnowskich Gór ds. UNESCO.

Miejsca wpisane na Listę światowego dziedzictwa stanowią wspólne dobro ludzkości. Wyróżnia je „wyjątkowa powszechna wartość” w rozumieniu Konwencji UNESCO z 1972 r. dotyczącej Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego. Światowe Dziedzictwo ma przedstawiać różnorodność kulturalną i bogactwo natury wszystkich regionów świata. Szczególna opieka, jaką miejscom zaliczonym w poczet Światowego Dziedzictwa mają zapewnić państwa – strony Konwencji, ma je chronić przez zniszczeniem i pozwolić na zachowanie ich w możliwie niezmienionej postaci dla przyszłych pokoleń.

Aktualnie, razem z Tarnowskimi Górami, na Liście światowego dziedzictwa UNESCO jest 15 miejsc w Polsce. Pozostałe to: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Auschwitz-Birkenau, Puszcza Białowieska, Stare Miasto w Warszawie, Zamek krzyżacki w Malborku, Stare Miasto w Zamościu, Średniowieczny zespół miejski Torunia, Kalwaria Zebrzydowska, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Drewniane kościoły południowej Małopolski, Park Mużakowski, Hala Stulecia we Wrocławiu oraz drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat.
Zobacz również

więcej w kategorii: kultura turystyka

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie