Województwo Śląskie

Aktualności

XVIII Wojewódzkie Dożynki za nami

Było kolorowo, śpiewająco i międzynarodowo. Tak wyglądało tegoroczne świętowanie w sołectwie Tworków przy ruinach zamku


Tegoroczne Dożynki Województwa Śląskiego odbywały się w ostatni wakacyjny weekend (26-27.08) na Zamku w Tworkowie. Główne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się uroczystą polową Mszą Świętą Dożynkową pod przewodnictwem biskupa opolskiego Andrzeja Czai.

Ulicami Tworkowa przeszedł barwny korowód z udziałem zaproszonych gości na czele z władzami województwa, powiatu i gminy Krzyżanowice, która jest tegorocznym gospodarzem wojewódzkich dożynek, oraz przedstawicieli gmin partnerskich z Niemiec i Czech. Przy okazji można było obejrzeć korony dożynkowe i scenki rodzajowe przygotowywane przez mieszkańców gminy oraz okolicznych miejscowości.

„Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego” odebrał podczas uroczystości wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki. Wręczono również odznaki i legitymacje „Zasłużony dla rolnictwa”.

Wspólną zabawę umiliły występy artystyczne. Na scenie pojawiły się lokalne zespoły taneczne „Uśmiech” i „Tworkauer Eiche”. Specjalny dożynkowy koncert odegrała Orkiestra Dęta Gminy Seeshaupt – miasta partnerskiego z Bawarii. Gwiazdą wieczoru pierwszego dnia był Marek Szołtysik z zespołem Wesołe Trio. Z kolei finałem artystycznej odsłony drugiego dnia tegorocznych Dożynek Województwa Śląskiego był najpierw występ Grzegorza Poloczka, po którym sceną zawojował Kamil Bednarek.

Organizatorem XVIII Dożynek Województwa Śląskiego była Gmina Krzyżanowice przy współudziale Samorządu Województwa Śląskiego, Starostwa Powiatowego w Raciborzu oraz Śląskiej Izby Rolniczej.

Na uroczystościach obecni był wicemarszałek Stanisław Dąbrowa, Stanisław Gmitruk, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego oraz radni Sejmiku.
Zobacz również

więcej w kategorii: rolnictwo spotkania uroczystości

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie