Województwo Śląskie

Aktualności

Przyszłość w węglu

W Katowicach rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego – największe europejskie wydarzenie poświęcone górnictwu. W otwarciu imprezy wziął udział marszałek Wojciech Saługa


Ponad 35 lat tradycji, niemal 400 wystawców z kilkunastu krajów i ponad 20 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i na placu przed Spodkiem — tak w skrócie przedstawia się kolejna edycja Targów Górnictwa. Głównym celem konferencji branżowej „Węgiel w okresie transformacji energetycznej”, która odbędzie się pierwszego dnia targów, będzie wykazanie, że wytwarzanie energii w elektrowniach węglowych jest jedyną technologią w Europie, która oferuje ciągłe dostawy energii bez ryzyka geopolitycznego.

„Jesteśmy w przededniu wejście w życie uchwały antysmogowej. Kiedy dwa lata temu rozpoczynaliśmy nad nią pracę, aksjomatem było to, że nie chcemy z węgla rezygnować, w węglu jest przyszłość i na węglu możemy budować pomyślność regionu. Myślę, że sama uchwała antysmogowa jest szansą dla górnictwa na nowe, czyste technologie. Widzimy, że dochodzi do zbliżenia i współpracy pomiędzy sektorami nauki i przemysłu, i w tym upatrujemy przyszłości” – powiedział Wojciech Saługa podczas konferencji otwierającej wydarzenie.

Na targach zaprezentują się producenci maszyn dla przemysłu ciężkiego m.in. z Niemiec, Czech, Słowacji, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Grecji, Turcji, Rosji, Ukrainy i Chin. Wydarzeniu towarzyszą konferencje i sympozja, w których uczestniczą przedstawiciele Komisji Europejskiej, rządu i samorządu, Międzynarodowej Agencji Energii, Światowego Kongresu Górniczego oraz naukowcy z Europy.
Zobacz również

więcej w kategorii: gospodarka spotkania uroczystości

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie