Województwo Śląskie

Aktualności

Zaczęło się od ziarna... Historia roślin uprawnych

Głównymi bohaterami Europejskich Dni Dziedzictwa będą rośliny. Wystawa na otwarcie budynku łaźni głównej w Muzeum Śląskim


Od 9 września w zrewitalizowanym budynku Muzeum Śląskiego – łaźni głównej będzie można oglądać wystawę „Zaczęło się od ziarna... Historia roślin uprawnych”. Tą wystawą Muzeum Śląskie włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, których tegoroczne hasło brzmi „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Bohaterami ekspozycji uczyniono rośliny uprawne i użytkowe, które nie tylko zmieniały oblicze świata, lecz przede wszystkim zapewniały całym społecznościom pokarm i materiały do produkcji odzieży. Po raz pierwszy zostaną pokazane szerszej publiczności cenne nabytki Działu Archeologii Muzeum Śląskiego: oryginalne pozostałości roślin uprawnych pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych, w tym depozyty zbożowe znalezione na terenie Śląska – jedne z najstarszych w Polsce. Zobaczymy również pochodzące z wykopalisk przedmioty wykonane z roślin.

Wystawa daje odpowiedź na wiele pytań dotyczących m.in. rewolucji neolitycznej czy współczesnych technologii biopaliwowych. Jest zaproszeniem do dyskusji na temat nieustannego wpływu człowieka na świat flory – od udomowienia roślin po modyfikacje genetyczne. Wystawę można zwiedzać w godz. 10.00–20.00. W niedzielę 10 września o godz. 15.00 i 17.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie.

W sobotę o godz. 15.00 w ramach cyklu „Muzeum dla Malucha” odbędą się warsztaty „Do czego są potrzebne rośliny?” adresowane do dzieci w wieku 4–6 lat wraz z opiekunami. Krótka wizyta na wystawie „Zaczęło się od ziarna...” będzie punktem wyjścia do twórczej rodzinnej zabawy. Dla dzieci nieco starszych (7–12 lat) przygotowano spacer i warsztaty „Na zielonym szlaku”. O godz. 15.30 będzie można wyruszyć na oprowadzanie szlakiem roślinności po terenie Muzeum Śląskiego i parku Bogucickiego, a wędrówkę poprowadzi geograf i przyrodnik Łukasz Fuglewicz.

Wystawę „Zaczęło się od ziarna…” będzie można oglądać od 9 września 2017 do 11 marca 2018 roku.

Również 9 września o godz. 17.00 odbędzie się wykład Agaty Stronciwilk „Wielbiciele krajobrazu: Jan Stanisławski i Ferdynand Ruszczyc”. Jan Stanisławski jest uważany za twórcę całej szkoły pejzażowej, a jego działalność pokazuje, że wielkie malarstwo wcale nie musi mieć wielkiego formatu. W malarstwie Ferdynanda Ruszczyca krajobraz także był najważniejszym motywem. Artysta zasłynął umiejętnością budowania nastroju w pejzażu.

Atrakcją specjalną Europejskich Dni Dziedzictwa będzie podziwianie z przewodnikiem panoramy Katowic z wieży wyciągowej szybu Warszawa II dawnej kopalni Katowice. Będzie się można dowiedzieć, czym są i kiedy powstały charakterystyczne punkty krajobrazu miasta. Wjazdy na wieżę odbywać się będą w sobotę 9 września co 20 minut w godz. 11.00–12.00 i 16.00–17.00.

Wstęp na wszystkie wydarzenia oraz wystawy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa kosztuje 1 zł. Liczba miejsc na wydarzenia specjalne jest ograniczona. Bilety można rezerwować przez system internetowy: bilety.muzeumslaskie.pl lub zakupić w kasach.




Zobacz również

więcej w kategorii: edukacja kultura

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie