Województwo Śląskie

Aktualności

"Soli Deo per Mariam"

Koncert z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej


„Soli Deo per Mariam” – Oratorium o Stefanie Kardynale Wyszyńskim w dziękczynieniu za Jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej rozbrzmiało w sobotni wieczór w Filharmonii Śląskiej.

W czasie uroczystości marszałek Wojciech Saługa przekazał kopię okolicznościowej rezolucji przyjętej z tej okazji przez Sejmik Województwa Śląskiego w sierpniu br., której treść przytoczyła radna Sejmiku Województwa Śląskiego Halina Bieda.

„Jesteśmy pod wielkim wrażeniem, jak ojcowie paulini przygotowali obchody 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Pamiętamy duchowe przeżycia podczas mszy św. u stóp Jasnej Góry. Za to chciałbym ojcom paulinom gorąco podziękować. Uchwała sejmiku to tylko słowa, dlatego też w porozumieniu chcieliśmy zostawić coś więcej, co będzie trwało długie lata. Stąd to oratorium, które wspólnie udało się stworzyć ” – powiedział marszałek Wojciech Saługa.

O. Arnold Chrapkowski dziękując, przypomniał o wielkim znaczeniu Jasnej Góry m.in. w naszej historii, w tworzeniu się tożsamości narodowej, w ogromnej maryjności Polaków. „To wszystko wpływa także na kształt naszego regionu, na naszą świadomość, na nasze ludzkie poczynania, na plany, które czynimy, bo nie można tego miejsca wymazać z geografii tego terenu. To miejsce jest głównym ambasadorem i Polski, i naszego regionu, dlatego wyrażam w imieniu całej wspólnoty paulińskiej, nie tylko wspólnoty jasnogórskiej, ale wspólnoty wszystkich domów ojców i braci paulinów serdeczną wdzięczność panu marszałkowi i tym wszystkim, którzy przyczynili się do podjęcia tej uchwały, która jest tylko zewnętrznym wyrazem związku tej ziemi z Jasną Górą i cudownym wizerunkiem Maryi" - mówił o. generał.

Wykonawcami koncertu byli: Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz soliści: Joanna Wydorska – sopran, Joanna Krasuska-Motulewicz – alt, Marcin Jajkiewicz – tenor i Rafał Maciejewski – baryton. Libretto przygotował ks. Tadeusz Golecki. Muzykę skomponowali Hubert Kowalski i Piotr Pałka.

„Wczoraj oficjalnie zakończyliśmy jubileuszowy rok, który składał się z bardzo wielu wydarzeń, przede wszystkim modlitewnych, duchowych, ale także wydarzeń artystycznych. I to oficjalne zakończenie czasu jubileuszu to nie jest definitywne zamknięcie tego wszystkiego, co się w ciągu tego roku dobrego i bardzo dobrego wydarzyło. Ten jubileusz otwiera następne drzwi, następny czas historii Jasnej Góry i naszego regionu. Ten dzisiejszy nasz wspólny pobyt w tym miejscu, dzisiejsze sympozjum i koncert, jest początkiem nowego czasu, czasu po jubileuszu, w którym Święta Boża Rodzicielka na pewno dalej nam towarzyszyć będzie" - podkreślił o. Arnold Chrapkowski.

Na wydarzenie zaprosili: Marszałek Województwa Śląskiego, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Koncert poprzedziła konferencja z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz 60. rocznicy rozpoczęcia peregrynacji Matki Bożej Częstochowskiej w Obrazie Nawiedzenia. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać sześciu wystąpień i wziąć udział w dyskusji dotyczącej historii Jasnej Góry oraz Obrazu Jasnogórskiego i jego peregrynacji. Konferencja przygotowana została we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.
Zobacz również

więcej w kategorii: kultura spotkania uroczystości

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie