Województwo Śląskie

Aktualności

Trwa nabór do II edycji Lekcji Obywatelskich

11 września ruszył nabór do drugiej edycji Lekcji Obywatelskich organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.


Marszałek Wojciech Saługa zaprasza nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z naszego województwa do wzięcia udziału w bezpłatnych lekcjach, których celem jest edukacja młodzieży w zakresie samorządności, wiedzy o regionie, budowy podstaw społeczeństwa obywatelskiego oraz świadomości ekologicznej.

"Jestem przekonany, że lekcje obywatelskie pozwolą młodzieży pogłębić nie tylko wiedzę na temat samorządu i regionu, ale przede wszystkim umożliwią w praktyce podjęcie realnych inicjatyw oddolnych, dając im przedsmak realnego zaangażowania się i wpływu na życie publiczne. Tematem przewodnim tegorocznych warsztatów będzie „Eko Śląskie", liczymy więc na ciekawe, oryginalne projekty młodych ludzi mające na celu poprawę jakości powietrza w naszym regionie" - mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Do projektu zostanie zakwalifikowanych 25 szkół z terenu województwa śląskiego, w tym po 5  szkół z  subregionu  północnego, południowego i zachodniego oraz 10 szkół z  subregionu centralnego, które zgłoszą się jako pierwsze (decyduje kolejność zgłoszeń).

Zajęcia podzielone są na trzy 45-minutowe lekcje prowadzone przez profesjonalistów w formie ciekawego wykładu i kreatywnych warsztatów. Podczas pierwszej godziny uczniowie zapoznają się z informacjami dotyczącymi samorządności oraz historii i geografii regionu. Druga godzina pozwoli zapoznać się  z mechanizmami przygotowania budżetu obywatelskiego/inicjatywy oddolnej, co da szansę na wypracowanie pomysłu na autorski projekt o charakterze ekologicznym. W czasie  trzeciej godziny młodzież pozna narzędzia marketingowe umożliwiające im przygotowanie podstaw kampanii promocyjnej zachęcającej do głosowania na dany projekt.

Ostatnim  - integralnym - etapem lekcji obywatelskich jest udział uczniów w konkursie „Nasz pomysł na EKO Śląskie". Wypracowane podczas lekcji  projekty ekologiczne, wzbogacone działaniami promocyjnymi, będą rywalizować o uznanie komisji konkursowej. Autorzy sześciu najlepszych  projektów zostaną zaproszeni wraz z klasą do finału konkursu mającego miejsce w grudniu br. w Katowicach. W finale uczniowie „na żywo" przedstawią swój projekt wraz z kampanią promującą oraz wezmą udział w quizie wiedzy o samorządności i regionie.

Zwycięskie klasy otrzymają nagrody pieniężne, a uczniowie indywidualne nagrody rzeczowe.

Nagroda za I miejsce dla  całej klasy to  3000 zł oraz bony upominkowe dla członków 3 osobowej drużyny - po 100 zł każdy.

Nagroda za II miejsce - 2000 zł

Nagroda za III miejsce - 1500 zł

Miejsca IV,V i VI - nagroda po 1000 zł

Szkoły zainteresowane udziałem w lekcjach obywatelskich prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go na adres: biuro@fundacja.katowice.pl w temacie wpisując hasło „LEKCJE OBYWATELSKIE 2017".

Termin nadsyłania zgłoszeń do 22.09.2017 r.

Wszelkich informacji udzielają: Fundacja Viribus Unitis - Michał Witas
telefon/fax -  32 20 91 702, tel. +48 502 769 474
mail: biuro@fundacja.katowice.pl

Urząd Marszałkowski, Wydział Komunikacji Społecznej - Magda Błaszczyk
tel. 32 77 40 150.Zobacz również

więcej w kategorii: edukacja

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie