Województwo Śląskie

Aktualności

Specjaliści o dopalaczach

„Dopalacze Wypalacze groźne narkotyki” to główny temat konferencji na temat tego rodzaju środków psychoaktywnych


W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy szkół i nauczyciele, animatorzy pracy z dziećmi i młodzieżą, członkowie gminnych komisji ds. rozwiązywania problemów uzależnień, policja oraz państwowa inspekcja sanitarna.

Celem konferencji było przedstawienie zagrożeń dla życia publicznego stwarzanych przez nowe narkotyki. Według danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie śląskim średnia statystyczna „podejrzenia zatruć” wyniosła 21,41 przypadków na 100 tys. mieszkańców. W tej niechlubnej statystyce jesteśmy drugim województwem w kraju. Wyprzedza nas łódzkie (57,74). Najlepsza sytuacja jest w opolskim z 0,6 przypadkami na 100 tys. mieszkańców.

Na podstawie informacji gromadzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny w sprawie identyfikowanych substancji w produktach wynika, że w III kwartale 2017 r. klasyfikację najczęściej ujawnianych substancji obejmowały związki chemiczne o nazwach HEX, MDMB-CHMICA, 3-CMC, 4-CEC, 4-CMC. W II kwartale 2017 r. te substancje również były najbardziej popularnymi nowymi narkotykami. Według częstotliwości ich pojawiania się w produktach, ranking otwierały substancje o nazwach MDMB-CHMICA, 4-CMC, 3-CMC, HEX, 4-CEC. Wskazane związki chemiczne reprezentują grupy syntetycznych kannabinoidów oraz pochodnych katynonu.
Zobacz również

więcej w kategorii: zdrowie

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie