Województwo Śląskie

Aktualności

Interwencje. Przestrzeń, pamięć, czas

Wernisaż wystawy w ramach ósmej edycji projektu „Kulturatrium”


W Muzeum Śląskim odbył się wernisaż wystawy „Interwencje. Przestrzeń, pamięć, czas”. To efekt rezydencji trojga artystów z trzech krajów w województwie śląskim.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Mark Speich – sekretarz stanu ds. federacji, Europy i spraw międzynarodowych rządu Północnej Nadrenii-Westfalii oraz Aleksandra Gaiffe – zastępca dyrektora generalnego ds. rozwoju regionalnego i polityki społecznej z urzędu regionalnego Hauts-de-France.

„Kulturatrium” to projekt obejmujący współpracę regionów Trójkąta Weimarskiego: województwa śląskiego, Północnej Nadrenii-Westfalii i Hauts-de-France, realizowany przez Instytucję Kultury Ars Cameralis oraz Muzeum Śląskie w Katowicach. Podczas rezydencji artystycznej, która miała miejsce w październiku 2016 roku, troje artystów – Frauke Dannert (Niemcy), David Leleu (Francja) i Michał Smandek (Polska) – przygotowało prace, które łączy próba konfrontacji z tematem regionu śląskiego i jego kulturowych, historycznych, socjologicznych i czasoprzestrzennych kontekstów.

Interwencja to słowo klucz, które staje się punktem wyjścia do recepcji poszczególnych ekspozycji. W każdej z nich odnaleźć można inną wrażliwość i sposób, w jaki uczestnicy projektu próbują zmierzyć się z tematem prostym, banalnym i niezwykle trudnym zarazem. Podążając śladem swoich fascynacji i wypracowanych metod pracy, skupiają się wokół pojęć, które wyznaczają trzy obszary artystycznych interwencji: przestrzeń, czas i pamięć.

David Leleu w „Antropocenie” opowiada o tytułowej erze geologicznej naznaczonej wpływem człowieka, którego działalność głęboko zmodyfikowała biosferę i klimat. Wykorzystując m.in. znajdujący się w siedzibie muzeum przy katowickim rynku fotoplastykon (pochodzące z XIX wieku urządzenie do oglądania trójwymiarowych zdjęć), niczym geolog wydobywa na światło dzienne fragmenty obrazów, harmonizując je i budując między nimi dialog.

Michał Smandek w projekcie „Zabiegi pielęgnacyjne. Kopalnia «Wujek»” odwołuje się do procesu leczenia ran i intymnego gestu ich opatrywania. Gojenie się często wspomagane jest przez liście czy zioła uśmierzające ból. Smandek odkrywa rośliny z pieczołowitością hodowane w najbardziej nieoczekiwanych miejscach kopalni „Wujek”. Ekspozycja odbędzie się w siedzibie muzeum przy katowickim rynku.

Frauke Dannert przygotowała wielkoformatowe malarstwo ścienne, które będzie można oglądać na poziomie -2 w budynku muzeum w Strefie Kultury. Przedstawione formy wywodzą się z fragmentów architektury, którą Dannert fotografowała podczas pobytu w Katowicach.

Kuratorem wystawy jest Marek Zieliński. Projekt sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Ekspozycję oglądać można od 20 października do 19 listopada 2017 roku.

Wcześniej w Gmachu Sejmu Śląskiego goście z Francji i Niemiec spotkali się z Henrykiem Mercikiem, członkiem Zarządu Województwa Śląskiego. Rozmawiano m.in. o wspólnych projektach trójstronnych i dalszej współpracy międzyregionalnej.
Zobacz również

więcej w kategorii: kultura zagranica

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie