Województwo Śląskie

Aktualności

Fundusze unijne zmienią Wodzisław Śląski

Podpisano umowy na dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego dwóch inwestycji: budowy centrum przesiadkowego i modernizacji dworca kolejowego


Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego w towarzystwie Mieczysława Kiecy, prezydenta Wodzisławia Śl. oraz Jana Grabowieckiego, przewodniczącego Rady Miasta podpisał umowy na dofinansowanie - w ramach RPO WSL – dwóch zadań inwestycyjnych. Pierwszym jest modernizacja dworca kolejowego, który po latach starań jest od 2015 r. własnością gminy, a drugim jest projekt „Pociąg do dwóch kółek – budowa centrum przesiadkowego w Wodzisławiu Śląskim”.

Te dwie inwestycje uzupełniają się, co zaowocuje spójnym i kompleksowym przedsięwzięciem służącym mieszkańcom Wodzisławia Śl. Jest to możliwe dzięki wsparciu, jakie RPO WSL przeznacza na rewitalizację obiektów oraz na tworzenie rozwiązań komunikacyjnych sprzyjających korzystaniu z transportu publicznego – ograniczając w ten sposób niską emisję. W ramach RPO WSL ogółem na wsparcie projektów z obszaru transportu niskoemisyjnego jest do dyspozycji kwota ok. 360 mln euro, natomiast na projekty z dot. rewitalizacji obszarów zdegradowanych ponad 120 mln euro.

„Środki europejskie służą ludziom, są bliżej ludzi. To z pewnością cieszy. W dobie promocji transportu publicznego, w dobie walki ze smogiem takie inwestycje są wyzwaniem. Jestem przekonany, że nowe obiekty będą cieszyć nie tylko mieszkańców Wodzisławia Śląskiego” – stwierdził marszałek Wojciech Saługa. „Wartość obydwu inwestycji to przeszło 13 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 11 mln zł. Naszego miasta nie byłoby na nie stać, gdyby nie możliwość pozyskania funduszy zewnętrznych” – nie ukrywa Mieczysław Kieca.

Kolejnym krokiem ma być uruchomienie od połowy przyszłego roku kolei miejskiej między Wodzisławiem Śl. a Rybnikiem. Zanim jednak do tego dojdzie, otoczenie dzisiejszego dworca PKP zmieni się całkowicie. To w nowym centrum przesiadkowym mają krzyżować się drogi kolejowe z autobusowymi i jeszcze z trasami rowerowymi. Powstaną kilometry ścieżek dla jednośladów, a także dwa nowe parkingi na w sumie 93 miejsca. Wszystko ma być dostosowane do osób z niepełnosprawnościami. Całość ma być oddana do użytku w pierwszym kwartale 2019 r. Wcześniej ukończone będą poszczególne elementy.

„My szacujemy w maju, najpóźniej w czerwcu zakończyć prace” – zapowiada Damian Ogrodowski, przedstawiciel wykonawcy odpowiedzialnego za szlak pieszo-rowerowy, jaki powstanie między Rodzinnym Parkiem a Rynkiem. Sam budynek dworca PKP ma odzyskać dawny blask.

„Musimy stary dworzec prawie zburzyć, żeby móc wybudować nowy. Z powrotem przywrócimy piękną elewację ceglaną” – zdradza szczegóły Paweł Chałecki, reprezentujący innego wykonawcę.
Zobacz również

więcej w kategorii: fundusze europejskie infrastruktura inwestycje komunikacja

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie