Województwo Śląskie

Aktualności

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego dla dzieci z Żytomierza

W Senacie podsumowano akcję „Lato z Polską”


Podczas uroczystego podsumowania tegorocznej akcji marszałek Senatu Stanisław Karczewski wręczył certyfikaty samorządom, które przyjęły polskie dzieci z 36 krajów.

Marszałek Senatu zachęcał przedstawicieli samorządów, aby wzięli udział w akcji również w przyszłym roku i namawiali do tego innych. Stanisław Karczewski wyznał, że ogromne wrażenie wywarł na nim entuzjazm dzieci i młodzieży, które spędziły wakacje w Polsce. „Wiem, że z radością tutaj przyjechali, ponieważ odwiedziłem wiele miejsc, w których odbywały się obozy i kolonie. Prawie wszyscy uczestnicy, z którymi rozmawiałem, mówili po polsku” – powiedział marszałek Karczewski.

W tegorocznej, dziewiątej edycji akcji „Lato z Polską” wzięło udział ok. 1700 osób z 36 krajów. Uczestniczyły one w 43 różnorodnych tematycznie turnusach kolonijnych, obozach artystycznych i sportowych. Zorganizowano również obóz rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych polskich dzieci z Białorusi. „Mamy ambitne plany, aby w przyszłym roku 3000 młodych Polaków mogło przyjechać do Polski” – zapowiedział prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski.

W przedsięwzięcie organizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zaangażowały się 33 samorządy różnego szczebla z całej Polski.

W ramach tegorocznej akcji 20-osobowa grupa młodzieży z Obwodu Żytomierskiego na Ukrainie odwiedziła w sierpniu br. województwo śląskie. Na czas wizyty młodzi Polacy zatrzymali się w Bytomiu, gdzie brali udział w koncercie „Muzyka Narodów” oraz lekcji etnograficznej w Muzeum Górnośląskim. Odwiedzili także Zamek w Pieskowej Skale, bawili się w Śląskim Wesołym Miasteczku w Chorzowie oraz uczestniczyli w warsztatach tańca i gry scenicznej przygotowanych przez instruktorów i artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W czasie dwutygodniowego pobytu mieli okazję uczestniczyć w Spotkaniach Kultur – XV Święcie Ciulimu-Czulentu. Odbyli też rejs po Kanale Gliwickim. Goście zwiedzili m.in. Muzeum Zamkowe w Pszczynie i Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie. Projekt realizowany był przez Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Katowicach we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego oraz miastami Bytom i Chorzów.

Województwo Śląskie i Obwód Żytomierski podpisały w 2015 r. porozumienie o współpracy. W ramach umowy Województwo Śląskie w szczególności dba o utrzymanie więzi z Polakami zamieszkującymi Obwód Żytomierski.

Akcja „Lato z Polską” zainicjowana została w roku 2009 pod auspicjami Senatu RP. Projekt współfinansowany jest w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

W trakcie dzisiejszego spotkania w Senacie prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski i burmistrz Krynicy Zdroju Dariusz Reśko podpisali list intencyjny dotyczący organizacji XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych w 2018 r. Światowe Polonijne Igrzyska Letnie i Zimowe odbywają się co dwa lata. W 2015 roku odbyły się one w miejscowościach województwa śląskiego.

(na podstawie inf. Kancelarii Senatu RP)Zobacz również

więcej w kategorii: zagranica

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie