Województwo Śląskie

Aktualności

Znicze pamięci trafią na Ukrainę

Zarząd Województwa Śląskiego przekazał 1000 zniczy Stowarzyszeniu Wspólnota Polska. Zapłoną one na grobach Polaków w Obwodzie Żytomierskim


Biało-czerwone znicze zostały zakupione ramach akcji organizowanej przez Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Zostaną zapalone na polskim cmentarzu w Żytomierzu oraz na grobach Polaków w Obwodzie Żytomierskim: Berdyczowie, Korosteniu, Nowograd-Wołyńskim, Radomyślu, Olewsku, Korostyszewie, Choroszewie, Jemilczynie, Marjonówce, Bykówce.

Cmentarz Rzymskokatolicki w Żytomierzu to jedna z większych nekropolii katolickich położona na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Został założony w 1762 r. W początkowym okresie chowano tu głównie wołyńskich Polaków związanych z miastem, później również Rosjan, Niemców i Ukraińców. Na cmentarzu spoczywają m.in. rodzice i rodzina Ignacego Jana Paderewskiego oraz Stanisława Moniuszki. W czasach radzieckich cmentarz został zrujnowany, obecnie dzięki staraniom Polaków zamieszkujących Obwód Żytomierski powoli jest odrestaurowywany.

Województwo Śląskie i Obwód Żytomierski podpisały w 2015 r. Porozumienie o współpracy. W ramach umowy Województwo Śląskie w szczególności dba o utrzymanie więzi z Polakami zamieszkującymi Obwód Żytomierski.
Zobacz również

więcej w kategorii: zagranica

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie