Województwo Śląskie

Aktualności

Prezent na ósme urodziny Jantana

W śląskim ZOO oddano do użytkowania całoroczny pawilon dla gibonów


W pawilonie przebywać będą gibony czapniki (Hylobates pileatus), objęte ochroną gatunku i uczestniczące w programie EEP. Pierwszy osobnik przywieziony został do śląskiego zoo 26 października br. z zoo w Zurychu i obecnie aklimatyzuje się w części niedostępnej dla zwiedzających. Jest to samiec o imieniu Jantan, urodzony 29.10.2009 r. w Zurychu. Jego rodzice to Khamer (samiec ur. 28.11.1984 w Zurychu) oraz Willow (samica ur. 06.05.1987 w Twycross ZOO w UK). W najbliższym czasie planowane jest również sprowadzenie z niemieckiego zoo w Schwerin samicy tego gatunku o imieniu Walli, która zostanie towarzyszką życia Jantana.

Pawilon to obiekt jednokondygnacyjny, wykonany w technologii tradycyjnej, przykryty dachem wielospadowym. Zewnętrzna elewacja wykonana z desek świerkowych. Powierzchnia użytkowa: 86,50 m2, kubatura: 409,1m3. Wysokość maksymalna 7,4 m. W części przeznaczonej dla zwierząt znajdują się naturalne konary drzew oplecione linami umożliwiające przemieszczanie się gibonów wewnątrz obiektu. Budynek jest połączony przepustem nad alejką dla zwiedzających oraz linami nad wodą, które latem umożliwią korzystanie gibonom z wyspy. Zachowania i skoki po linach nowego lokatora będzie można podziwiać przez panoramiczną szybę widokową.

Całkowity koszt budowy budynku dla gibonów z przepustem i konstrukcjami wspinaczkowymi na wyspie to 440 tys. zł. Pieniądze pochodziły z budżetu Województwa Śląskiego.
Zobacz również

więcej w kategorii: edukacja

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie