Województwo Śląskie

Aktualności

Modlitwa i koncert na zakończenie obchodów 500-lecia Reformacji

Uroczystości w Kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach


W kościele diecezjalnym diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego odbyło się nabożeństwo centralne z okazji obchodów 500-lecia Reformacji. Zakończyło one cykl wydarzeń, które odbywały się w tym roku w całej Polsce.

Nabożeństwo odbyło się dokładnie w rocznicę publikacji w Wittemberdze w 1517 roku przez Marcina Lutra 95 tez przeciwko praktyce odpustów. Zapoczątkowało to wielki ruch religijno-polityczny, u którego podstaw leżała idea odnowy chrześcijaństwa. Uczestniczący w nabożeństwie hierarchowie kościołów ewangelicko-augsburskiego oraz rzymsko-katolickiego nawoływali do dialogu i pojednania chrześcijan, podkreślali znaczenie ekumenizmu.

„Upamiętnienie reformacji będzie właściwe, gdy wszyscy chrześcijanie wsłuchają się w ewangelię Chrystusa” – mówił biskup diecezji katowickiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Marian Niemiec podczas nabożeństwa.

O dialogu jako zadaniu wspólnot chrześcijańskich mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. „Przed dialogiem otwiera się szerokie pole działania, gdyż może on przybierać wielorakie formy i sposoby wyrazu, m.in. przekazywania sobie własnych doświadczeń duchowych i tzw. dialogu w codziennym życiu, poprzez który wyznawcy różnych religii dają sobie nieustannie świadectwo o ludzkich i duchowych wartościach i pomagają sobie wzajemnie żyć nimi w celu budowania społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i braterskiego” – powiedział arcybiskup.

W nabożeństwie wzięli udział wierni z kościoła ewangelicko-augsburskiego, przybył Prymas Polski abp Wojciech Polak, duchowni kościoła rzymsko-katolickiego oraz kościołów protestanckich i prawosławnego. Województwo Śląskie reprezentował członek Zarządu Henryk Mercik.

Po południu odbył się w kościele koncert organowy. Na oddanym do użytku wyremontowanym instrumencie zagrał prof. Julian Gembalski – wybitny organista, kompozytor, nauczyciel, były rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na program występu złożyły się m.in. utwory kompozytorów związanych z regionem: Jana Gawlasa, Adama Hławiczka i Ryszarda Gabrysia.

W czasie uroczystości odsłonięto tablice pamiątkową z okazji Jubileuszu 500 lat Reformacji.
Zobacz również

więcej w kategorii: spotkania uroczystości

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie