Województwo Śląskie

Aktualności

Rusza festiwal Ars Cameralis 2017

Listopad nie musi być depresyjny


Wystarczy przyjechać do województwa śląskiego, gdzie od 3 listopada niemalże przez cały miesiąc odbywa się XXVI Festiwal Ars Cameralis. „Pochwała Głupoty!” – takie motto zwiastuje emocje i niespodzianki. 44 wydarzenia muzyczne, literackie, filmowe, teatralne, do tego dyskusje, spotkania, wystawy i warsztaty. Wśród gwiazd: Laura Veirs, Julianna Barwick, Oksana Zabużko, Patrick deWitt, Zamilska, Pablopavo i Ludziki, Michelle Gurevich i wielu innych.

Festiwal rozpocznie się mocnym, elektronicznym akcentem. Już dzisiaj, 3 listopada, w katowickim Jazz Clubie Hipnoza zagrają dwie wielkie damy polskiej elektroniki: We Will Fail i Zamilska, które eksperymentują i poszerzają pole muzyki elektronicznej. Ich kunszt doceniła zarówno publiczność, krytyka, jak i branża muzyczna. Start: 22.30.

Dzień później odbędzie się spotkanie z wybitną ukraińską pisarką Oksaną Zabużko, autorką m.in. doskonale przyjętej powieści „Badania terenowe nad ukraińskim seksem”. Zabużko to jedna z najczęściej tłumaczonych na inne języki pisarek – jej książki cieszą się ogromną popularnością także w Polsce, a sama pisarka często gości w mediach. Przygoda z ukraińską kulturą zakończy się koncertem Postmana, czyli ukraińskiego songwritera Konstiantyna Pochtara. Start o godz.19.00 w katowickim Kinoteatrze Rialto.

Festiwal Ars Cameralis przyzwyczaił swoją publiczność do różnorodnych doznań i dużych wolt stylistycznych. Dlatego właśnie niedziela upłynie pod znakiem reggae, ska i dubu za sprawą kultowego zespołu KoNoPiAnS. Jednak zanim wystąpią, na scenie katowickiej Hipnozy zagra Te!Skapsie – pochodzący z Piekar Śląskich zespół grających energetyczny dub.

Koncert Julianny Barwick będzie przepięknym, niemal mistycznym przeżyciem. Dla tej amerykańskiej artystki najważniejszym instrumentem jest jej własny głos. To właśnie przede wszystkim za jego pomocą tworzy niesamowite muzyczne przestrzenie, sięgając po zapętlenia, szumy, filtry, szepty. Koncert odbędzie się 8 listopada w Kinoteatrze Rialto w Katowicach.

Zupełnie innych wrażeń można szukać na podwójnym koncercie w auli Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej w Katowicach. 10 listopada zagrają tam Resina i Stefan Wesołowski – artyści, którzy zdobywają coraz szerszą publiczność i uznanie, nie tylko w naszym kraju. Resina jako jedyna Polka wydaje płyty w prestiżowej angielskiej wytwórni Fat Cat Records, a Stefan Wesołowski najnowszą płytę (wydaną w 2017 roku „Rite of End”) opublikował we francuskiej oficynie Ici d'ailleurs.Zobacz również

więcej w kategorii: kultura

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie