Województwo Śląskie

Aktualności

Nóż wodny ratuje zdrowie i życie

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu rozwija techniki zastosowania noża wodnego w urologii


W środę 8 listopada w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu odbyła się pierwsza w województwie operacja wycięcia guza pęcherza moczowego strumieniem wody.

„W tradycyjnej metodzie guz pęcherza moczowego cięty jest po kawałku. W przypadku noża wodnego guz usuwany jest w całości. Dla patomorfologa to dużo lepsza możliwość jego oceny, dużo mniejsze jest także ryzyko perforacji” – wyjaśnia dr Michał Tkocz, ordynator Oddziału Urologii.

Nim doktorzy Michał Tkocz i Maciej Kupajski otrzymali odpowiednie certyfikaty, szkolili się w Tybindze i Londynie. Ćwiczyli też w Sosnowcu, korzystając ze świńskich pęcherzy. Teraz chcą, aby i inni lekarze pracujący na oddziale mogli operować przy pomocy noża wodnego. Stąd obecność lekarzy z Tybingi, którzy mają prawo przyznawania odpowiednich certyfikatów.

Przeprowadzenie operacji pęcherza moczowego jest możliwe także dzięki pozaoperacyjnemu zaangażowaniu doktorów Tkocza i Kupajskiego. Z ich inicjatywy szpital św. Barbary złożył wniosek w fundacji Timkena. Inicjatywa została rozpatrzona pozytywnie, oddział zyskał pieniądze na zakup 60 mikroskopijnych dysz, które jednorazowo wykorzystuje się podczas operacji pęcherza.

Nóż wodny jest stosowany w sosnowieckim szpitalu od 2015 roku. Wtedy przeprowadzono pierwszą w województwie operację usunięcia guza nerki poprzez wycięcie go strumieniem wody. Następnie wykorzystano nóż wodny w operacyjnym leczeniu raka prostaty.
Zobacz również

więcej w kategorii: zdrowie

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie