Województwo Śląskie

Aktualności

„HIV/AIDS – wiem, nie boję się, toleruję”

Pod takim przesłaniem lekarze, pedagodzy oraz samorządowcy rozmawiali w Katowicach o problemie profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS.


Konferencję zorganizowano przed przypadającym 1 grudnia Światowym Dniem AIDS. To inicjatywa Międzynarodowej Organizacji Zdrowia prowadzona od 1988 roku. Jest odpowiedzą na rosnący problem zakażeń HIV.

WHO chciałaby, aby epidemia AIDS została pokonana do 2030 roku. Bardzo istotnym zadaniem jest promocja profilaktyki i wczesnej diagnostyki HIV. Epidemia HIV nie została w Polsce opanowana. Liczba nowych zakażeń systematycznie rośnie, na co jasno wskazują dane Zakładu Epidemiologii PZH.

Na razie jednak wirusem zakaża się na świecie jedna osoba co 6 sekund. Każdego dnia umiera z powodu AIDS ok. 4,5 tys. osób. Szacuje się, że z wirusem HIV żyje ponad 36 mln osób. W Polsce zakażenie potwierdzono u nieco ponad 22 tys. pacjentów. Każdego dnia co najmniej dwie osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone wirusem HIV. Większość z nich jako źródło zakażenia wskazuje używanie narkotyków i brudnych igieł (ponad 6 tys. przypadków) oraz kontakty homoseksualne (blisko 3 tys.).

Największym problemem, zdaniem ekspertów, jest jednak lekceważenie wirusa oraz niestosowanie się do zasad leczenia. Pacjenci z HIV/AIDS dzięki nowym metodom terapii żyją coraz dłużej. Swój stan niektórzy z pacjentów traktują wręcz jako chorobę przewlekłą. I tak może być pod warunkiem, że wykryje się zakażenie, a potem je kompleksowo leczy.

Obecnie w Polsce leczeniem ARV objętych jest około 10 tys pacjentów, w tym ponad 100 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia "Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 - 2021".

Konferencja zorganizowana została przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach, Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach oraz Polskie Towarzystwo Higieniczne Oddział Śląski. Wsród wykładowców znalazła się Beata Ochocka, Konsultant Krajowy ds. Pielęgniarstwa Epidemiologicznego.
Zobacz również

więcej w kategorii: zdrowie

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie