Województwo Śląskie

Aktualności

„Szlachetna paczka” ruszyła do potrzebujących

Dary zebrane przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego trafią do dwóch potrzebujących rodzin


Żywność, środki czystości, sprzęt gospodarstwa domowego, środki medyczne i rehabilitacyjne oraz wiele innych produktów zebranych przez pracowników urzędu pojechało dziś do rodzin z Bielska-Białej i Katowic.

W ramach akcji „Szlachetna Paczka” pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wsparli w tym roku dwie rodziny z naszego województwa. W zbiórkę, pakowanie prezentów oraz załadunek włączyli się członkowie Zarząd Województwa Śląskiego. Udało się spełnić wszystkie marzenia rodziny.

66 paczek wypełnionych zostało artykułami żywnościowymi, środkami czystości, ubraniami oraz sprzętem AGD (m.in. robot kuchenny, odkurzacz, żelazko). Nie zabrakło pościeli, kołder, poduszek, narzut, a nawet bujanego fotela. Pracownicy przygotowali także kilka niespodzianek, które z pewnością umilą nadchodzące święta.


Pani Joanna wraz z mężem Grzegorzem wychowują dwójkę dzieci – Paulinę i Łukasza. Trudna sytuacja rodziny trwa od 2008r., kiedy Grzegorz uległ bardzo poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu w wyniku którego jest sparaliżowany czterokończynowo. Joanna nie ma możliwości podjęcia pracy, gdyż opiekuje się mężem całą dobę. Rodzina utrzymuje się z zasiłków, renty i skromnej pensji Grzegorza, który pracuje w domu na komputerze mimo sparaliżowanych kończyn. Po odliczeniu bardzo wysokich kosztów leczenia i rehabilitacji Grzegorza oraz kosztów utrzymania, dochód na jednego członka rodziny to tylko 165 zł.

Pani Weronika ma 27 lat i samotnie wychowuje 2,5-letnią córeczkę Agatkę. Na początku w jej małżeństwie wszystko układało się dobrze, gdy urodziła się córeczka, mąż zupełnie odciął żonę od wspólnych finansów, deklarując, że reguluje opłaty mieszkaniowe (czego jednak nie robił). Zabronił kontaktów z rodziną i znajomymi, a gdy córka podrosła i jej matka chciała wrócić do pracy, mąż, pomimo trudnej sytuacji finansowej rodziny, zabronił jej również tego. Kobieta podjęła pracę pomimo sprzeciwu męża i od tego czasu rozpoczął się jej koszmar. Mąż zaczął żonę m.in. dotkliwie bić, codziennie sprawdzać bilingi telefoniczne, nachodzić w pracy, śledzić i oskarżać o zdradę. Gdy zostawała w domu z chorującą córką, zamykał je na klucz i nie pozwalał wyjść. W marcu tego roku kobieta postanowiła uciec od męża. Po pół roku wróciła do zadłużonego mieszkania, zapisała córkę do przedszkola i podjęła pracę. Ze względu na to, że samotnie wychowuje Agatkę, pracuje na 3/4 etatu. Po odliczeniu kosztów utrzymania mieszkania i przedszkola zostaje jej miesięcznie 107 zł na osobę.

 

W ubiegłym roku dary zebrane przez urzędników trafiły do rodziny ze Szczekocin.

 


Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, darczyńców i dobroczyńców, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, rodziny otrzymują paczki odpowiadające ich indywidualnym potrzebom, a często również marzeniom. Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku przez grupę studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzoną przez ks. Jacka Stryczka (obecnie prezesa Stowarzyszenia Wiosna). Przez ostatnie lata przedsięwzięcie zataczało coraz szersze kręgi, włączając w pomoc coraz większą liczbę darczyńców i wolontariuszy.

 
Zobacz również

więcej w kategorii: polityka społeczna

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie