Województwo Śląskie

Aktualności

Fundusz na miarę wyzwań

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach świętuje jubileusz dwudziestu pięciu lat 


Jubileuszowa gala odbyła się w Operze Śląskiej w Bytomiu. Samorząd Województwa Śląskiego reprezentowali marszałek Wojciech Saługa, przewodniczący Sejmiku Stanisław Gmitruk oraz radni wojewódzcy Bronisław Karasek i Krystian Kiełbasa.

„Fundusz ma się bardzo dobrze, jesteśmy liderem w polityce proekologicznej. Dzięki innowacyjnym działaniom możemy skutecznie edukować i zmieniać naszą rzeczywistość. Kwota, którą wykorzystaliśmy, żeby wcielać w życie ambitne plany, robi wrażenie. Naszym największym celem jest niewątpliwie walka o czyste powietrze, a dotychczasowa współpraca dobrze rokuje na przyszłość” – przekonywał prezes WFOŚiGW Andrzej Pilot, dziękując wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz środowiska naturalnego w regionie.

W ciągu 25 lat działalności Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wydał na wsparcie setek inicjatyw proekologicznych ponad osiem miliardów złotych. Jak podkreślał obecny na uroczystości marszałek Wojciech Saługa, w naszym regionie praktycznie nie ma inwestycji w tym zakresie, w której Fundusz nie miałby swego udziału finansowego lub merytorycznego.

„Ta mrówcza praca wszystkich, którym stan naszego środowiska leży na sercu, jest nie do przecenienia. Dzięki temu mogę powiedzieć, że żyjemy w przyzwoitym środowisku, wiele udało się zmienić, choć wciąż wiele przed nami, głównie jeśli chodzi o stan powietrza. Fundusz jest w tym wypadku pionierem, od kilkunastu lat prowadzi inwestycje i działania edukacyjne w walce ze smogiem. Jestem przekonany, że to nowe pokolenie, które kroczy za nami, ma zdecydowanie większą świadomość ekologiczną i wiedzę, która pozwoli myśleć o przyszłości z optymizmem” – mówił marszałek Wojciech Saługa.

W czasie jubileuszu wręczono statuetki EkoKARLIKA 25-lecia. Za aktywne działania na rzecz walki ze smogiem i wprowadzenie uchwały antysmogowej dla regionu wyróżniony został marszałek Wojciech Saługa. Pozostałe wyróżnienia trafiły do arcybiskupa metropolity katowickiego Wiktora Skworca, prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, prezydenta Bytomia Damiana Bartyli, prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby, prezydenta Rybnika Piotra Kuczery, prezydenta Katowic Marcina Krupy, burmistrza Kalet Klaudiusza Kandzi, burmistrza Żywca Antoniego Szlagora i burmistrza Tarnowskich Gór Arkadiusza Czecha.

Wyróżniono również pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, którzy zostali uhonorowani Złotymi i Srebrnymi Odznakami Honorowymi za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach powstał w 1993 roku. Jest publiczną instytucją finansową realizującą politykę ekologiczną województwa śląskiego. Jego działalność koncentruje się na wspieraniu działań proekologicznych podejmowanych przez administrację publiczną, przedsiębiorców, instytucje i organizacje pozarządowe oraz zarządzaniu środkami europejskimi ukierunkowanymi na ochronę środowiska i gospodarkę wodną.
Zobacz również

więcej w kategorii: ekologia spotkania uroczystości

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie