Województwo Śląskie

2016

Przemysłowe legendy w Krakowie

14 maja, podczas Nocy Muzeów Święto Szlaku Zabytków Techniki zaprezentowano w dwóch miejscach stolicy Małopolski: Muzeum Inżynierii Miejskiej i Muzeum Lotnictwa Polskiego.

W specjalnie zaaranżowanych przez Pracownię bro.Kat miejscach dowiedzieć się można było niemal wszystkiego o tym, czym jest Szlak Zabytków Techniki i co będzie się działo podczas tegorocznej INDUSTRIADY.

W tym roku INDUSTRIADĘ napędzają przemysłowe legendy, czyli opowieści związane z historią industrializacji regionu. Znaleźć wśród nich można zarówno mity pełne baśniowych postaci, jak i historie związane z prawdziwymi postaciami czy zjawiskami oraz z codziennym życiem robotników.


Motywem przewodnim prezentacji INDUSTRIADY w Muzeum Inżynierii w Krakowie w ramach Nocy Muzeów były kanarki i związane z nimi legendy. Te sympatyczne ptaki spełniały w dawnych czasach kluczową rolę w niejednej kopalni – ostrzegały przed metanem. Ratując ludzi, same umierały. Stawały się więc mimowolnymi bohaterami. Ich miejsce w górniczej mitologii i śląskiej tradycji jest niepodważalne, a liczni śląscy artyści poświęcają kanarkom wiele prac.

W przestrzeni Muzeum Inżynierii zaprezentowano instalację świetlno-dźwiękową. Swoiste ptasie origiami umieszczone wewnątrz metalowych totemów kojarzących się z klatkami bądź też kopalnianymi szybami dopełnią dźwięki przypominające ptasi śpiew.

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie (ul. Św. Wawrzyńca 15)


Prezentacja INDUSTRIADY w Muzeum Lotnictwa w Krakowie pozwoliło poznać historię i tradycje związane z obiektami tworzącymi Szlak Zabytków Techniki.

Podczas warsztatów „Niewidzialne Krzesło” było można samodzielnie wykonać specjalne paski do siedzenia wzorowane na pasach Chairless zaprojektowanych dla firmy Vitra przez Chilijczyka Alejandro Aravena. Paski pozwalają wygodnie usiąść na trawie, ziemi, podłodze i odnaleźć balans pomiędzy oparciem dla pleców i kolan. W czasie warsztatów uczestnicy otrzymali taśmę nośną i z pomocą nitownicy stworzyli dopasowane do swoich potrzeb siedzisko.

W strefie chilloutu i czytelni można było zapoznać się z filmami, zdjęciami oraz wydawnictwami, które ukazywały historię i rozwój INDUSTRIADY oraz zmiany zachodzące w regionie dzięki między innymi działalności obiektów szlakowych.

Historia Kopalni Guido w Zabrzu – czyli jednego z najbardziej niezwykłych obiektów Szlaku Zabytków Techniki – przedstawiono za pomocą materiału filmowego z podziemi zabrzańskiej kopalni w formie atrakcyjnej instalacji. Instalacja była  obsługiwana przez górników ubranych w tradycyjne uniformy.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (al. Jana Pawła II 39)Zobacz aktualności

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie