NOC W MUZEUM ŚLĄSKIM 19/20 maja 2012
Randka z historią

Muzeum Śląskie
al. W.Korfantego 3
18.00–1.00

 • godz. 18.30
  Wykład z prezentacją O śląskich majówkach prawie wszystko / prow. Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko
 • godz. 20.00
  Wykład Piastów śląskich żony i kochanki / prow. dr Małgorzata Kaganiec
 • godz. 21.30
  Nieumarły i inni..., czyli kochać do szaleństwa i ponad życie – spotkanie z dr. Jackiem Kurkiem, który opowie o historii kształtowania się motywu wampira w literaturze, filmie i muzyce oraz przedstawi niekonwencjonalne spojrzenie na postacie pojawiające się w horrorach. Spotkanie ilustrowane muzyką rockową i fragmentami tekstów literackich.
 • godz. 23.00
  Obrazowanie Obrazowanie w fotografii piktorialnej – „In minor” – spotkanie z liderem grupy Pictorial Team, Mieczysławem Wielomski / prow. Danuta Kowalik-Dura

Przez cały wieczór:

 • Archeolog bez łopaty
  Poznaj nieinwazyjne metody badawcze – prospekcję lotniczą i geofizyczną. Spróbujemy odszukać stanowisko archeologiczne na zdjęciach lotniczych.
  godz. 19.00 – start balonu służącego do robienia zdjęć z wysokości (w zależności od  warunków pogodowych)
 • godz. 20.30 – prapremiera filmu „Czy leci z nami archeolog” oraz wykład Piotra Wronieckiego na temat archeologii nieinwazyjnej
 • Historia pewnej randki…
  Prezentacja multimedialna w oparciu o obraz Józefa Mehoffera „W laurowej sali” (Portret żony). Spotkali się w Paryżu, na pocz. lat 90. XIX w. On był studentem Ecole des Beaux Arts, ona - piękną, inteligentną kobietą uzdolnioną malarsko. W 1899 roku pobrali się i zamieszkali w Krakowie. Rok później przyszedł na świat ich jedyny syn, Zbigniew. Szczęśliwe małżeństwo Jadwigi z Janakowskich i Józefa Mehoffera zaczęło się randką w Paryżu. Jadwiga pozostała dla artysty wierną przyjaciółką, niezawodna, wrażliwą towarzyszką życia i pracy oraz wytworną modelką. Mehoffer namalował wiele jej portretów w różnych kreacjach, projektował dla niej stroje.
 • warsztat Wczoraj. Zobaczone dzisiaj / prow. Joanna Szeligowska-Farquhar, Beata Grochowska
  Jak artyści 2. poł. XX w. widzieli otaczający ich świat? Jak my dzisiaj odbieramy ich prace? Podczas pokazu nadamy obrazom własne tytuły. Może patrząc z perspektywy XXI w., zobaczymy w nich coś, co mocno zaskoczyłoby samych twórców?
 • Nowe w Muzeum. Street art wkracza do galerii.
  „Still live”, „3.2” prezentacja video-artów Szymona Gdowicza.
  Video-art odwołuje się do tradycyjnego malarstwa sztalugowego – do słynnych martwych natur w wydaniu malarstwa holenderskiego z  XVII w. Jeden z nich oparty jest na zasadzie tworzenia tzw. żywych obrazów – układania kompozycji z przedmiotów nawiązujących stylistycznie do tematu martwych natur w malarstwie holenderskim, m.in. do obrazów autorstwa malarza  Pietera Claesza.
  Szymon Gdowicz – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Wydziału Malarstwa, dyplom w 2008 roku w pracowni prof. Jacka Rykały i Pracowni Nowych Mediów prof. Mariana Oslislo. Jego działalność artystyczna obejmuje malarstwo, rysunek, film, nowe media, rzeźbę, fotografię, grafikę komputerową, instalacje, environment, performance, a także muzykę.
 • warsztaty dla dzieci Skrzynia pełna skarbów.
  Stworzymy różnymi technikami „skarby” – biżuterię i monety, a także ozdobny kufer.
 • wystawa Historyczny kantorek
  Na wystawie przedstawimy sylwetkę Andrzeja Heidricha artysty, grafika, twórcy banknotów polskich, a także przypomnimy banknoty, którymi operowaliśmy w latach 80. Pokazanie zostaną także serie banknotów nie wprowadzonych do obiegu. W godz. 21.00–23.00 będzie można wziąć udział w zabawie „Kantorek” z banknotami sprzed denominacji.
 • Między ramą a płótnem . Zwiedzanie Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki
 • Przeniesione w inny wymiar
  Prezentacja nowoczesnych metod digitalizacji muzealiów. Pokaz przygotowany przez firmę „3D Master” z Warszawy
 • Muralowanie w muzeum
  Prezentacja muralu autorstwa Amadeusza Mierzwy, absolwenta katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, który ozdobi kolejne ściany przestrzeni dziedzińca
 • Muzealny stragan wydawnictw Muzeum Śląskiego w promocyjnych cenach
 • Układanie wspomnień. Poskładamy razem puzzle z wizerunkiem dawnych Katowic .

Ponadto zapraszamy do zwiedzenia wystaw stałych i czasowych

 • Koledzy z platzu. Górnoślązaków żywoty równoległe
 • Skarb z Głogowa
 • Sztuka słowacka 1980-2010. Swoboda wypowiedzi twórczej
 • Miejsca, których już nie ma, wystawa
 • Galeria Malarstwa Polskiego 1800-1945
 • Galeria Malarstwa Polskiego po 1945 roku
 • Fotoplastykon - 3D z XIX wieku. Utrwalone chwile. Z atelier śląskich fotografów
 • Przemysł śląski w produkcji zbrojeniowej XIX i XX wieku
 • W drukarni Jana Eichhorna

Teren nowego Muzeum Śląskiego, dawna kopalnia „Katowice”
ul. Kopalniana 6 (Uwaga! Dojście od ul. Katowickiej)
15.00–21.30

• godz. 15.00–20.00
Industrialni zwiadowcy – zwiedzanie zabudowań dawnej kopalni oraz zabytków techniki (o 19.30 wejście ostatniej grupy)
Zapoznanie się z zakresem budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego oraz zwiedzanie terenu budowy
Zwiedzający dowiedzą się, jak wyglądały przygotowania do realizacji projektu, sam proces inwestycyjny oraz jakie są planowane efekty, które zobaczymy po zakończeniu budowy.

• wystawa Odkrywka
Na wystawie zobaczymy efekty prac studentów II roku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zrealizowane w ramach projektu, który dał możliwość interpretacji motywów związanych ze Śląskiem i sposobem jego widzenia przez młode pokolenie. Realizacja obejmuje malarstwo, film, fotografie, instalacje oraz obiekty interaktywne.

• Para buch, koła w ruch – prezentacja zdjęć i filmów dotyczących maszyn parowych w przemyśle śląskim. Zobaczymy fragment filmu fabularnego „Kawalerskie życie na obczyźnie” w reż. Andrzeja Barańskiego oraz filmu dokumentalnego przedstawiający pracę maszyny parowej z kopalni „Luiza” z Zabrza (Skansen Górniczy „Królowa Luiza” Oddział Muzeum Górnictwa Węglowego). Dodatkowo zaprezentowany zostanie film autorstwa Alberta Karkosza pokazujący pracę maszyny parowej „Bartosz” oraz fotografie śląskich maszyn i ciekawych obiektów ze świata.

• godz. 20.00
Koncert zespołu Małe Instrumenty
Małe Instrumenty to grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze małych instrumentów. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych experymentów to wciąż poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, ze zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań. Podczas niepowtarzalnego występu usłyszymy utwory m.in. autorstwa Juliana Józefa Antonisza oraz Fryderyka Chopina.

Małe Instrumenty zostały założone przez Pawła Romańczuka w 2006 roku, zespół tworzą : Marcin Ożóg, Tomasz Orszulak, Jędrek Kuziela i Maciek Bączyk. Grupa w pełnym składzie zadebiutowała na Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty 2007 i od tego czasu pracuje nad wieloma projektami muzycznymi w ramach Małych Instrumentów. W 2008 roku za spektakl „Elektrownia Dźwięku” zespół otrzymał Grand Prix nurtu Off 29 Przeglądu Piosenki aktorskiej. W listopadzie 2009 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu pt. „Antonisz”. Album zawiera utwory autorstwa Juliana Józefa Antonisza, jednego z najbardziej intrygujących reżyserów filmów animowanych. Kolejne publikacje to audiobook wydany wspólnie z Wojciechem Widłakiem „Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach” (2009) oraz płyta z książką „Małe Instrumenty grają Chopina” (2010).

UWAGA!

 • Śląski kołocz na przywitanie. Częstujemy pysznym ciastem drożdżowym z posypką.
  Weź przypinkę ze słupa ustawionego przed Muzeum Śląskim, przyjdź z nią w trakcie „Nocy w Muzeum” i skosztuj świeże ciasto drożdżowe z posypką.
 • Nocni odkrywcy
  Zbierz wszystkie pieczątki potwierdzające uczestnictwo w imprezie Muzeum Śląskiego przy al. W. Korfantego, Centrum Scenografii Polskiej oraz na terenie nowej siedziby Muzeum Śląskiego – dawnej kopalni „Katowice”, wypełnij kupon znajdujący się na ulotce i weź udział w losowaniu atrakcyjnych nagród o godz. 22.30 przed budynkiem muzeum przy al. W. Korfantego 3. 

 
Centrum Scenografii Polskiej, plac Sejmu Śląskiego 2
(budynek Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek)
18.00–1.00
Randka z historią XXI w.

Zapraszamy do wnętrza Tajemniczego Centrum Scenografii – długo ukrywanej przez wojsko sensacji, która w tajemniczy sposób przetrwała zawieruchy wieku XXII i XXIII aby, jako jedna z nielicznych pamiątek tamtych czasów odsłonić przed nami, ludźmi XXIV w., swoje sekrety. Ze względu na kruchą aurę panującą wewnątrz, Centrum zostanie otworzone tylko z 19 na 20 maja. Tej nocy nie tylko udostępnimy przestrzeń, choć już samo to wydaje się dość ekscytujące, ale również podzielimy się z naszymi gośćmi wynikami wieloletnich badań nad historią Centrum i jego mitycznych użytkowników.

 • godz. 18.30–23.00
  Podziemia Pełne Scenografii
  Zwiedzanie lochów Tajemniczego Centrum Scenografii z przełomu XXI i XXII w. Wejścia w 15-osobowych grupach.
 • godz. 19.00–22.00
  Malarstwo Naskalne XXI w., czyli warsztaty archaicznej sztuki graffiti prowadzone przez grupę NIETAK z zakładu archeologii obrazu
 • godz. 20.00–23.00
  Punkt Dźwięków Znalezionych
  Warsztat muzyki tajemniczych instrumentów odkrytych w podziemiach Centrum prowadzony przez Amadeusza Naczyńskiego z zakładu archeologii muzycznej
 • godz. 23.00
  „Schody”
  Rekonstrukcja spektaklu z XXI w. w wykonaniu grupy Momo – archeologów sztuki zwanej dawniej teatrem
 •  godz. 18.00–23.00
  Wdech/wydech
  Stanowisko samodzielnej produkcji aparatów do wdychania mieszanki o wysokiej zawartości scenografii zapobiegających naruszeniu aury.
 • godz. 18.30–22.30
  Zwiedzanie wystawy Zmienianie świata z przewodnikiem – historykiem sztuki teatru XXI w.

Ponadto:

 • wystawa Zmienianie świata – czyli opowieść o życiu w XXI w. w społeczeństwie scenograficznym
 • Szok przeszłości – spotkanie z technologią XXI w. Budowa maszyny nieznanego przeznaczenia na podstawie planów technicznych znalezionych w podziemiach Centrum

Wszystkie imprezy będą się odbywały w siedzibie CSP oraz przestrzeniach budynku CKK im. K. Bochenek.
Tradycyjnie, dzięki uprzejmości KZK GOP, wszystkie miejsca imprezy będą udostępnione dzięki specjalnej, bezpłatnej linii autobusowej.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice