40 lat „Solidarności” w pigułce

 fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS
W Parku Śląskim zagościła wystawa z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność"

„Atlas pamięci” to tytuł mobilnej wystawy poświęconej 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Ekspozycję można oglądać w sąsiedztwie Hali Kapelusz w Parku Śląskim.

„Atlas pamięci, tytuł tej wystawy przemawia do wyobraźni. Prezentujemy cztery ważne porozumienia w formie wystawy kontenerowej, w nowoczesny sposób, z wykorzystaniem elementów charakterystycznych dla danych branż i czasów. Poznajemy bohaterów, którzy walczyli o to, żeby Polska była wolna. Cieszę się, że potrafimy w tak interesujący sposób opowiadać o historii najnowszej i docierać do młodego pokolenia z ważnym przekazem. Zapraszam do odwiedzenia Parku Śląskiego i skorzystania z tej wyjątkowej lekcji historii” – mówi marszałek Jakub Chełstowski.

Wystawa mieści się w czterech mobilnych kontenerach na Dużej Łące obok Hali Kapelusz w Parku Śląskim. Każdy kontener jest poświęcony wydarzeniom z jednego miasta - Szczecina, Gdańska, Jastrzębia-Zdroju i Dąbrowy Górniczej. W każdym z nich zostały przybliżone istotne okoliczności kształtujące nowy ustrój polityczny Polski.

Wydarzenia związane z porozumieniami sierpniowymi przybrały formę wizualno-dźwiękowych impresji, a architektonicznym motywem przewodnim są nieregularne, pulsujące prostopadłościenne formy. Ich struktura i kolory nawiązują do konstrukcji charakterystycznych dla zakładów przemysłowych, gdzie rodził się ten niezwykły ruch społeczny, a jego działania odbiły się szerokim echem na całym świecie.

Wystawę zrealizował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wraz z Instytucją Kultury Ars Cameralis.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS

Załączniki
Plakat [PDF 156,8kB]

Linki do stron zewnętrznych
Więcej na stronie organizatora
tagi: