Zarząd Województwa Śląskiego
Śląski Urząd Wojewódzki

BEZPIECZNE FERIE

Szanowni Państwo

Przedstawiamy Państwu drugie wydanie biuletynu "Bezpieczne Ferie". Zawarte w nim informacje stanowią zbiór porad dotyczących podstawowych warunków zachowania bezpieczeństwa przygotowanych przez przedstawicieli służb administracji publicznej województwa śląskiego.
Podobnie jak w poprzednim wydaniu nasze propozycje uwzględniają zarówno specyfikę, wypoczynku w okresie ferii zimowych, jak i zagrożenia pojawiające się w miejscu zamieszkania. Dlatego mamy nadzieje, że nasze propozycje, niezależnie od miejsca pobytu oraz przyjętej przez Państwa formy spędzenia zimowych urlopów i ferii, w istotnym stopniu przyczynią się do podniesienia poczucia bezpieczeństwa i pomogą uniknąć większość niebezpieczeństw i przykrych wydarzeń.

Marszałek Województwa Śląskiego
Wojewoda Śląski
Jan Olbrycht
Lechosław Jarzębski

Bezpieczna Ulica - Bezpieczny Dom

Niezależnie od tego gdzie jedziesz, pamiętaj, że musisz mieć dokąd wrócić. W czasie zimowego urlopu pozostawione bez opieki mieszkania i domy, często padają ofiarą złodziei wykorzystujących okres nieobecności właścicieli. Bezpieczeństwo Twojego mieszkania to jednak nie tylko system zabezpieczeń technicznych. Nie zapominaj, że włamania możesz uniknąć poprzez organizację sąsiedzkiej samoochrony. Postaraj się tak zaplanować swój urlop, by w każdej chwili na ulicy (korytarzu, klatce schodowej), na której mieszkasz był obecny chociaż jeden z Twoich sąsiadów. Ich obecność nie tylko odstraszy potencjalnego złodzieja, ale również może się przydać w razie nieoczekiwanej awarii w Twoim domu.

 • Unikaj rozmów z nieznajomymi osobami, które wypytują Cię o termin powrotu nieobecnego sąsiada. Nie daj się zwieść. Zawsze pytaj o imię, nazwisko oraz cel wizyty. Rzekomi kolędnicy, listonosz, akwizytor lub nigdy przedtem nie widziany krewny rodziny, może także okazać się złodziejem lub oszustem !
 • Pamiętaj o utrzymaniu w należytym porządku chodników i schodów przed domem. Ich oblodzenie bywa nie tylko powodem złamań i kontuzji, ale również wypadków i kolizji drogowych. Nie lekceważ oblodzonej elewacji Twego domu. Spadający z dachu sopel może ranić Ciebie lub przechodnia. Zaniedbując te obowiązki możesz stać się sprawcą czyjegoś nieszczęścia.
 • Zwracaj uwagę na nieznajome osoby, które często i bez powodu "kręcą się" w pobliżu mieszkania Twojego lub Twoich sąsiadów. Podobnie traktuj niezapowiedziane wizyty kominiarzy, ekipy remontowej itp. W ten sposób złodzieje mogą próbować ustalić codzienne zwyczaje domowników mieszkania, które chcą okraść. Złodziej przed włamaniem przeprowadza "wywiad". O swoich podejrzeniach powiadom niezwłocznie Policję (tel. 997 lub tel. kom. 112).
 • Nie zostawiaj klucza pod wycieraczką i nie powierzaj go osobom obcym lub mało Ci znanym.
 • Pamiętaj, aby poinformować osobę, której powierzasz opiekę nad mieszkaniem kiedy wrócisz i jak może się z Tobą skontaktować podczas wyjazdu. Staraj się telefonować do niej. Sprawdzaj czy nic się nie dzieje i czy nie potrzebuje pomocy.
 • Rozmawiaj ze swoim dzielnicowym i poinformuj go o swoich planach, ustaleniach, ewentualnych podejrzeniach oraz propozycjach w organizowaniu samoobrony sąsiedzkiej - "Bezpieczne Podwórko", "Bezpieczne Osiedle", "Bezpieczna Gmina", "Bezpieczne Miasto". Zorganizowane formy społecznej samoochrony to gwarancja bezpieczeństwa Twojego i Twoich bliskich.
 • Bądź ostrożny przy używaniu grzejników elektrycznych. Najczęstszymi przyczynami pożarów w okresie zimowym jest korzystanie z niesprawnych elektrycznych urządzeń grzewczych bądź pozostawianie bez dozoru urządzeń nieprzystosowanych do pracy całodobowej.
 • Unikaj amatorskich przeróbek, "prowizorek" i "modernizacji" domowych urządzeń (choinki) oraz instalacji elektrycznej i grzewczej. Nieumiejętnie przeprowadzone naprawy są częstą przyczyną zwarć w instalacji elektrycznej.
 • Dbaj o drożność przewodów wentylacyjnych i kominowych ! Okres zimy to okazja do wzmożonej eksploatacji tradycyjnych sposobów ogrzewania mieszkań. Zapchanie przewodów kominowych bywa częstą przyczyną zatrucia czadem.
 • Zwracaj uwagę czy bawiące się bez opieki osób starszych dzieci nie rozpalają ognisk i nie strzelają z petard w sposób mogący spowodować pożar.
 • Jeżeli zobaczysz dym lub ogień powiadom opiekunów i zadzwoń do najbliższej jednostki straży pożarnej. Po zgłoszeniu operatora powiedz głośno i wyraźnie co i gdzie się pali oraz czy na terenie objętym pożarem są zagrożeni ludzie albo substancje łatwo palne lub niebezpieczne Jeżeli tak, spróbuj opisać w którym znajdują się miejscu. Podaj także swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu z którego dzwonisz. Nie odkładaj słuchawki dopóki operator nie potwierdzi zgłoszenia.
 • Jeśli usłyszysz alarm. Upewnij się, że wszyscy zdają sobie sprawę z grożącego niebezpieczeństwa. Pomóż osobom, które maja trudności w samodzielnym opuszczeniu pomieszczenia. Sprawdź czy nikt nie został w środku.
 • Opuszczając pomieszczenie objęte pożarem przyjmij niską pozycję. Przy podłodze jest niższa temperatura i mniejsze zadymienie. Ułatwi to oddychanie i poprawi widoczność. Jeżeli nie możesz opuścić pomieszczenia zamknij drzwi i uszczelnij je mokrym ręcznikiem. Pozostań przy oknie i czekaj na pomoc straży pożarnej.
 • Jeżeli udział w gaszeniu pożaru nie zagraża Twojemu bezpieczeństwu przystąp do akcji ratowniczej. Nie używaj wody do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem. W razie pożaru instalacji gazowej wyłącz dopływ gazu a następnie schładzaj otoczenie wodą.
 • Słuchaj i staraj stosować się do porad Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego oraz Straży Miejskiej. Przekazuj te informacje swoim bliskim i sąsiadom. Wszelkie nieprawidłowości mogące stać się przyczyną pożaru lub utrudnić ewakuację należy zgłosić administracji obiektu i niezwłocznie je usunąć.
 • Staraj się nie gromadzić mebli lub innych starych, niepotrzebnych rzeczy na korytarzu, klatce schodowej lub balkonie. Unikaj także montowania nadmiernej ilości okratowań drzwi i okien. W razie pożaru zbędne przedmioty będą utrudniać akcję ewakuacyjną strażakom i spowodują szybsze rozprzestrzenianie się ognia.

Bezpieczny Urlop - Bezpieczne Wczasy

Wyjazd na urlop to zawsze okazja do wypoczynku. Niestety, nie wszyscy będą chcieli sprawić, aby ten czas był dla Ciebie tylko i wyłącznie okresem zabawy i relaksu. Podczas zimowych urlopów, pochłonięty zwiedzaniem lub czekaniem w kolejce na wyciąg narciarski, łatwo możesz stać się ofiarą przestępcy. Pamiętaj, że zimowe kontuzje i złamania mogą na długo po urlopie unieruchomić Cię w domu, a chwila nieuwagi w zatłoczonym miejscu może pozbawić oszczędności kilku miesięcy pracy. W czasie urlopu dbaj więc również i o to, byś po tygodniach zimowego szaleństwa mógł zdrowo i bezpiecznie wrócić do swego domu.

 • Unikaj samotnych wyjść w miejsca, w których nigdy przedtem nie byłeś i nie wiesz co Cię może tam spotkać.
 • Imprezy wypoczynkowe wykupuj tylko u touroperatora lub pośrednika posiadającego wydane przez Wojewodę zezwolenie na prowadzenie imprez turystycznych. Posiadanie zezwolenia gwarantuje, iż oferent posiada odpowiednie przygotowanie merytoryczne, zabezpieczenia materialne oraz wymaganą prawem asekurację na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń.
 • Przy wykupywaniu usługi turystycznej sprawdź czy podpisywana przez Ciebie umowa zawiera: nazwę adres głównego organizatora imprezy, numer zezwolenia na sprzedaż usług wypoczynkowych oraz nazwę ubezpieczającego towarzystwa asekuracyjnego, informacje dotyczące standardu wykupywanych świadczeń oraz kosztów ponoszonych przez uczestnika na miejscu realizacji usług. Ustal również czy w umowie są informacje o ubezpieczeniu KL i NNW wszystkich uczestników imprezy.
 • Uważaj przy korzystaniu z wygranych w konkursach prowadzonych bez udziału Górnośląskiej Izby Turystyki propozycjach wycieczek ! W wielu wypadkach atrakcyjne oferty wyjazdów są próbą naciągnięcia klienta na zakup produktu wątpliwej jakości i wysokiej cenie.
 • Spacerując staraj się trzymać wszystkie wartościowe przedmioty należycie zabezpieczone przed złodziejem. Nie trzymaj portfela (portmonetki) w widocznym miejscu lub w tylnej kieszeni spodni. Nie noś torby (torebki) niedbale przerzuconej przez ramię.
 • Nie rozstawaj się ze swoją kartą kredytową. Wychodząc na zakupy lub do restauracji postaraj się pobrać potrzebną kwotę z bankomatu. Przebywając w miejscach publicznych (sklepy, kawiarnie) staraj się unikać dokonywania rozliczeń za pomocą karty. Po skorzystaniu z karty, schowaj ją w taki sposób, aby nie stała się łatwym łupem złodzieja. Staraj się ukryć numer PIN swojej karty kredytowej.
 • Zwiedzając, uważaj na będących w pobliżu "pseudoturystów". Każde zatłoczone miejsce może okazać się miejscem pracy kieszonkowca. Kieszonkowcy zawsze grasują w takich miejscach jak: dworce, przystanki autobusowe oraz środki komunikacji miejskiej. Pamiętaj! " Okazja czyni złodzieja".
 • W czasie podróży pociągiem unikaj przygodnych znajomości i poczęstunków od nieznajomych współpasażerów. Staraj się podróżować w towarzystwie znanych Ci osób. Unikaj pustych przedziałów. Nie zasypiaj, gdyż w ten sposób stracisz kontrolę nad swoim bagażem. Porozmawiaj na ten temat ze swoimi współpasażerami.
 • Okres zimy sprzyja zwiększonej ilości kolizji drogowych. Pamiętaj o tym, że nadmierna prędkość to niekontrolowany poślizg, który może zakończyć się tragicznie.
 • Przed jazdą samochodem zawsze staraj się zaplanować trasę i porę przejazdu z uwzględnieniem czasu jaki będzie Ci potrzebny na dojazd do celu. Czując znużenie w czasie prowadzenia pojazdu, zatrzymaj się i zrelaksuj. Staraj się jednak, aby postój miał zawsze miejsce na parkingach, zajazdach, wśród innych ludzi.
 • Zmiana opon letnich lub uniwersalnych na zimowe w znacznym stopniu zwiększa manewrowość pojazdem w trudnych warunkach drogowych jakie występują w czasie zimy. Wyjeżdżając w tereny górskie, należy pamiętać o zabraniu ze sobą łańcuchów przeciwpoślizgowych.
 • W czasie jazdy słuchaj radia, które jest Twoim przewodnikiem i sprzymierzeńcem bezpieczeństwa wszystkich podróżnych. Dzięki częstym komunikatom nadawanym w radiu będziesz znał warunki atmosferyczne panujące na trasie, którą jedziesz.
 • Prowadząc samochód bądź ostrożny przy zabieraniu autostopowiczów. Unikaj zatrzymywania się w miejscach wyludnionych i zabierania osób o podejrzanym wyglądzie. Jeśli nie jesteś pewien, że nic Ci nie grozi zatrzymując się zablokuj drzwi i nie wyłączaj silnika.
 • Opuszczając pojazd zawsze pamiętaj o zabraniu z niego swoich dokumentów, wartościowych przedmiotów, a ewentualne bagaże staraj się ukryć w bagażniku i sprawdź zamknięcie szyb, drzwi, załóż blokadę, włącz alarm.
 • Przed wyjazdem za granicę sprawdź czy Twój paszport jest jeszcze ważny i czy któraś ze stron nie jest uszkodzona.
 • Zawsze sprawdzaj, czy firma z którą jedziesz organizowała wyjazdy w latach poprzednich. Spróbuj się skontaktować z osobami, które skorzystały z jej usług w zeszłym roku. Wiarygodność firmy gwarantuje Twoje bezpieczeństwo.
 • Przebywając w obcym kraju, staraj się mieć zawsze przy sobie numer telefonu albo adres osoby lub instytucji, u której przebywasz.
 • Jadąc na narty lub na wycieczkę w góry, sprawdź jakie warunki pogodowe panują w regionie, gdzie zamierzasz spędzić swój urlop. Nie ignoruj komunikatów ogłaszanych w środkach masowego przekazu ! Pamiętaj, że nagła lawina lub gwałtowna zamieć śnieżna mogą utrudnić Ci terminowe dotarcie na miejsce wypoczynku lub powrót do domu.
 • Jeżeli na obszarze, przez który będziesz przejeżdżać występują opady lub burze śnieżne w ilościach stwarzających niebezpieczeństwo zasypania pojazdu na drodze, zaopatrz się w łopatę, termos z gorącym napojem oraz ciepły koc (śpiwór). W przypadku zasypania samochodu w terenie niezabudowanym nie wychodź z pojazdu. Jeżeli masz przy sobie telefon wezwij pomoc wybierając numer 112. Zgłaszając wezwanie podaj dokładnie swoje, imię i nazwisko, markę i numer rejestracyjny pojazdu oraz miejsce utkwienia pojazdu.
 • Jeżeli w czasie śnieżycy Twój pojazd uległ zasypaniu stojąc w korku, nie czekaj bezczynnie na wezwaną pomoc. Porozmawiaj z innymi kierowcami i razem spróbujcie przesunąć wszystkie samochody na pobocze drogi. Zgromadzenie pojazdów w jednym miejscu ułatwi pracę Policji i maszynom odśnieżającym drogę.

Bezpieczne Zimowisko - Bezpieczny Obóz

Wypoczynek dzieci i młodzieży szkolnej w okresie wakacji letnich i ferii zimowych stanowi dziś najbardziej powszechny i wartościowy rodzaj zagospodarowania czasu wolnego uczniów. Organizowane w tym czasie różne formy wypoczynku, oprócz niewątpliwej roli wychowawczej, spełniają ogromną rolę prozdrowotną w stosunku do znacznej części dzieci i uczącej się młodzieży. Dobrze zorganizowana kolonia czy obóz przyczyniają się do złagodzenia, a nawet do zlikwidowania wielu problemów zdrowotnych powstających w ciągu roku szkolnego. Nie zapominaj, że dzieci również w czasie kiedy przebywają z dala od domu mogą potrzebować Twojej pomocy. Pamiętaj też, że Twoje dziecko nie zawsze w pełni zdaje sobie sprawę z grożących mu niebezpieczeństw. Dlatego przed wyjazdem na zimowisko lub przed wyjściem na podwórko przypomnij mu o kilku zasadach bezpiecznej zabawy.

 • Kolonie, obozy oraz inne formy wypoczynku dla dzieci i młodzieży mogą być organizowane wyłącznie na terenach i w obiektach uprzednio do tego celu zakwalifikowanych. Kwalifikacja obiektu odbywa się zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz.U. Nr 12, poz. 67 z 1997 r.). Wymagania, którym powinien odpowiadać obiekt, zawarte są w karcie kwalifikacyjnej obiektu (terenu), stanowiącej załącznik do w/w rozporządzenia.
 • Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 4 listopada 1985 r. w sprawie książki kontroli sanitarnej (Dz.U. Nr 56, poz. 289) każda placówka wypoczynku dziecięco-młodzieżowego zobowiązana jest do posiadania książki kontroli sanitarnej.
 • Pozytywna opinia właściwego dla danego terenu Inspektora Sanitarnego upoważnia organizatora wypoczynku do zgłoszenia placówki do Kuratorium Oświaty, w terminie nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem turnusu.
 • Zgodnie z załącznikiem nr 2 cytowanego na wstępie rozporządzenia dzieci i młodzież wyjeżdżająca na placówki wczasowe muszą posiadać kartę kwalifikacyjną,. W karcie winna być adnotacja rodziców o stanie zdrowia dziecka, oraz wyniki przeglądu higienicznego przeprowadzonego przez pielęgniarkę (higienistkę szkolną).
 • Na terenie województwa śląskiego koordynatorami czynności mających na celu zapewnienie zdrowego i bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży są upoważnieni przedstawiciele Śląskiej Wojewódzkiej oraz Miejskich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.
 • Przed wyjazdem dziecka, sprawdź kto i gdzie organizuje jego pobyt. Dowiedz się czy ktoś ze znajomych nie wysłał na zimowisko w to samo miejsce swoich dzieci w latach poprzednich i poproś, żeby podzielił się z Tobą swoją opinią.
 • Ustal, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje. Zapoznaj się z programem pobytu i zastanów się czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka. Każdy z wychowawców musi posiadać świadectwo lekarskie wystawione w książeczce zdrowia dla celów sanitarno - epidemiologicznych (wpis potwierdzający zdolność do pracy i data następnego badania).
 • Ferie Twojego dziecka w nieznanym Ci towarzystwie mogą sprzyjać kontaktom z narkotykami, przedstawicielami sekt oraz pedofilami. W razie jakichkolwiek podejrzeń nawiąż kontakt z Policją.
 • Jeżeli stwierdzisz, że Twoje dziecko ma kontakt z sektą, postaraj się zebrać jak najwięcej informacji o grupie, do której należy dziecko. Prowadź dziennik wydarzeń, zbieraj wycinki z prasy, nazwiska, adresy, numery telefonów osób, które są powiązane z grupą.
 • Unikaj wręczania dziecku pieniędzy. Zamiast nich podaruj dziecku osobiste nieznacznej wartości (album z fotografiami, kalendarz z zaznaczonymi datami urodzin i uroczystości rodzinnych). Nie oddawaj dziecku żadnych oryginalnych dokumentów.
 • Utrzymuj kontakt z dzieckiem. Członkowie rodziny muszą mieć świadomość, że do siebie należą. W czasie rozmów z dzieckiem staraj się mówić o rzeczach, nie związanych z sektą (o planach życiowych, wspólnym hobby, wspomnieniach rodzinnych, ulubionej muzyce).
 • Przed wyjazdem Twojego dziecka autobusem, żądaj skontrolowania pojazdu i jego kierowcy przez funkcjonariuszy służby Ruchu Drogowego najbliższej jednostki Policji. Pamiętaj, że co roku Policja prowadzi akcję "zimowisko". Również jej doświadczenia i wiedza mogą Ci pomóc w bezpiecznym zorganizowaniu wypoczynku dla najmłodszych.
 • Uczul swoje dziecko na zagrożenia jakie niosą ze sobą: wchodzenie na lód oraz jazda na łyżwach po zamarzniętych stawach, rzekach lub sadzawkach. Przypomnij Swemu dziecku, że jazda na sankach z przydrożnych górek prowadzących wprost na jezdnię lub tory kolejowe może skończyć się tragedią.
 • Po przyjeździe do miejsca wypoczynku zbadaj czy znasz drogi i wyjścia ewakuacyjne z budynku, w którym mieszkasz, czy na korytarzach nie ma przeszkód utrudniających ewakuacje i czy na terenie budynku znajdują się urządzenia gaśnicze.
 • Poruszając się w obrębie drogi należy pamiętać, iż będąc ubrany w jasną odzież lub posiadając elementy odblaskowe jest się lepiej widocznym. Jazda na sankach lub nartach w rejonie ulic i dróg może skutkować najechaniem przez pojazdy. Ciągnięcie sanek z dziećmi za pojazdami do tego nie dostosowanymi, powoduje w każdym przypadku zagrożenie dla tych dzieci i innych użytkowników dróg.
 • Przewożenie dzieci w pojazdach samochodowych wyposażonych w pasy bezpieczeństwa, w fotelikach ochronnych lub innych urządzeniach do przewozu dzieci może całkowicie wykluczyć, w razie zaistnienia zdarzenia drogowego powstanie jakichkolwiek obrażeń ciała u tych dzieci.
 • W czasie zimy szybko zapadający zmrok jest przyczyną wielu potrąceń dzieci idących słabo oświetlonymi poboczami. Przypomnij Swojemu dziecku o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze oraz dopilnuj, aby jego ubiór był oznakowany emblematami światłoodblaskowymi.
 • Przestrzegaj swoje dziecko przed kontaktami z dzikimi zwierzętami i wałęsającymi się bezpańskim psami, które mogą roznosić wściekliznę lub dotkliwie pogryźć. W razie kontaktu ze zwierzęciem zachowaj spokój, nie biegnij, nie próbuj go pogłaskać, nie patrz mu w oczy, przyjmij pozycję "żółwia". Jeśli ujrzysz wałęsające się i wygłodniałe zwierzęta, powiadom o tym Policję lub Straż Miejską.
 • Jeżeli Twoje dziecko nigdzie nie jedzie, postaraj się zapewnić mu wypoczynek w jego rodzinnej miejscowości. Spróbuj skorzystać z zorganizowanych form opieki nad dziećmi w mieście podczas ferii ("Ferie w mieście", "Zima w mieście" itp.). Informacji szukaj w urzędach gmin, klubach osiedlowych, domach kultury lub środkach masowego przekazu.

Bezpieczne Góry

Podczas zimy najczęstszym miejscem wypoczynku są położone w górach schroniska i pensjonaty. Dotychczasowe doświadczenia wskazują jednak, że w dalszym ciągu nie zdajemy sobie sprawy z niebezpieczeństw jakie niesie ze sobą brak przygotowania i lekceważenie sił natury. Co roku nawet Tatry, Beskidy i Sudety są miejscem, gdzie brawura i brak wyobraźni jest częstą przyczyną nieszczęść i tragedii. Dlatego idąc w góry, pamiętaj o bezwzględnym przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa oraz stosuj się do rad przewodników górskich i ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 • Przed wyjściem na narty upewnij się, że Twój sprzęt narciarski jest w pełni sprawny. Sprawdź czy Twoje wiązania i buty gwarantują Ci ochronę przed kontuzją. Pamiętaj, że wiązanie jest wtedy bezpieczne, gdy jest prawidłowo ustawiona siła wypięcia. Jazda bez ski - stopów jest niedozwolona, ze względu na bezpieczeństwo innych użytkowników stoku narciarskiego; jazda na nartach zabezpieczonych paskami jest dopuszczalna, lecz niewskazana ze względu na możliwość urazu własną nartą.
 • Wybieraj dla siebie takie trasy i stoki, abyś zawsze panował nad szybkością. Jazdę dostosuj do swoich narciarskich umiejętności, pogody, rodzaju i stanu trasy. Zjeżdżaj tak, abyś nie stanowił zagrożenia dla innych i siebie samego.
 • Nie zatrzymuj się nigdy w poprzek rasy, w przewężeniach i na zakrętach. Jeżeli upadniesz - wstań jak najszybciej. Leżąc narażasz się na ryzyko najechania przez innego użytkownika stoku.
 • Wyprzedzaj w takiej odległości, abyś nie ograniczał wyprzedzanemu swobody ruchu. Na trasie zjazdowej można poruszać się tylko na nartach i na desce snowboardowej. Pieszym i saneczkarzom oraz turystom na rowerach górskich - wstęp wzbroniony.
 • Nie hałasuj ! Rozchodzące się w górach echo może być powodem lawiny a ponadto zakłóca spokój zwierząt i innych turystów.
 • Nie zapominaj o ciepłym i nieprzemakalnym ubraniu. Nagłe załamania pogody są częstym wrogiem nieprzygotowanego turysty.
 • Nie wchodź do nieznanych Ci jaskiń, nawet tych z pozoru bezpiecznych. Może się okazać, że znalazłeś się właśnie nad kilkumetrową studnią. Większość jaskiń o pionowych rozwinięciach jest dostępna tylko przy pomocy technik linowych
 • Idąc w góry poinformuj gospodarza domu, w którym mieszkasz lub najbliższą grupę ratowników GOPR o trasie, ilości uczestników oraz terminie i godzinie powrotu.
 • Nie sugeruj się czasem pokonania danej trasy podawanej w przewodnikach. Rzeczywista szybkość przemieszczania się jest zawsze zależna od Twoich możliwości fizycznych, warunków pogodowych i posiadanego przez Ciebie sprzętu turystycznego.
 • Staraj się aby Twój ubiór miał jaskrawe kolory odróżniające się od otaczającego Cię podłoża. W razie wypadku pozwoli to na łatwe odszukanie przez ratowników.
 • Wchodząc do jaskini pamiętaj, że wyloty jaskiń są oblodzone. Przed wejściem do jaskini zapoznaj się z jej planem. Podziemne korytarze mogą mieć różne stopnie trudności i mogą być drogami rozwinięciu poziomym lub pionowym. Idąc korytarzem możesz nagle znaleźć się nad kilkunastometrową studnią.
 • Nie ryzykuj jeśli nie jesteś pewien: swych możliwości, stopnia trudności wybranej trasy lub warunków pogodowych.
 • Dbaj o kondycję. Jeżeli Twoje umiejętności jazdy na nartach są niewystarczające, skorzystaj ze szkolenia pod okiem instruktora narciarskiego. Na kursie umiejętność jazdy na nartach opanujesz szybciej i poprawniej. Prawidłowe opanowanie ewolucji narciarskich zapewni Ci większą przyjemność i bezpieczeństwo na stoku. Szkolenie można wykonać tylko w wyznaczonych miejscach. Najczęściej na obrzeżach tras i polanach.
 • Jeśli nie jesteś pewien warunków jakie panują na trasie lub jej stopnia trudności, skontaktuj się z najbliższą siedzibą GOPR lub schroniskiem PTTK. Ratownicy i przewodnicy górscy mogą Ci pomóc wybrać trasę odpowiednią do Twoich oczekiwań i umiejętności.
 • Nie idź nigdzie sam ! Unikaj jednak wspinaczki w przypadkowych zespołach. Nigdy nie wiesz jaki poziom przygotowania prezentuje nieznajomy. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Nie korzystaj z punktów asekuracyjnych podejrzanego pochodzenia.
 • Pamiętaj o całodobowym dyżurze i telefonie alarmowym GOPR. Jeżeli możesz weź ze sobą telefon komórkowy (tel. ratun. GOPR - 985). Dla sieci GSM Plus i IDEA oraz telefonów stacjonarnych połączenia są realizowane bezpłatnie. Będąc świadkiem wypadku zaalarmuj GOPR podając miejsce wypadku, okoliczności wypadku, objawy urazu i stan poszkodowanego.

Pamiętaj, nie jesteś sam !

Nad zapewnieniem bezpieczeństwa Twojego i Twojej rodziny czuwa wiele instytucji, do których zawsze możesz zwrócić się z prośbą o pomoc. Nie obawiaj się skontaktować z nimi, w każdym przypadku, gdy nie jesteś pewien swojego bezpieczeństwa lub jakości oferowanych Ci usług. Korzystaj z wszelkich powszechnie dostępnych źródeł informacji o organizatorach wypoczynku. W razie stwierdzenia uchybień lub niesolidności wykupionych usług, nie zwlekaj z powiadomieniem podmiotów właściwych do ich kontroli. Dzięki Twojej pomocy być może ktoś inny uniknie przykrej niespodzianki.

 • Jeżeli chcesz sprawdzić czy organizator turystyczny jest rzetelnym partnerem dowiedz się, czy jego dane figurują w Centralnym Rejestrze Zezwoleń Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych.

CENTRALNY REJESTR ZEZWOLEŃ ORGANIZATORÓW TURYSTYKI I POŚREDNIKÓW TURYSTYCZNYCH

Ministerstwa Gospodarki
Plac Trzech Krzyży 3/5
00 - 507 Warszawa
tel.: (022) 693 - 46 - 47

 • Dla obszaru województwa śląskiego rejestr pośredników i organizatorów turystycznych działających na podstawie zezwolenia wydanego przez Wojewodę Śląskiego prowadzi Wydział Spraw Obywatelskich Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

WYDZIAŁ SPRAW OBYWATELSKICH ŚLASKIEGO URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO

ul. Jagiellońska 25
40 - 032 Katowice
tel.: (032) 255 - 24 - 34

 • Również Izby Turystyczne prowadzą weryfikację biur, które pragną przynależeć do Izby. Członkowie Izby działają na rynku od minimum dwóch lat i są bieżąco informowani przez Zarząd Izby o obowiązujących przepisach. Izba prowadzi także informacje na temat wątpliwości wynikłych w trakcie realizacji usług wypoczynkowych.

GÓRNOŚLĄSKA IZBA TURYSTYKI

ul. Mariacka 1
40 - 014 Katowice
tel./fax: (032) 781 - 95 - 52
Adres internetowy: biuro@git.katowice.pl

ŚLĄSKIE KURATORIUM OŚWIATY

Śląskie Kuratorium Oświaty koordynuje, wspomaga i nadzoruje organizację wypoczynku dzieci i młodzieży na obszarze województwa w okresie ferii letnich i zimowych. W tym czasie przeprowadza także kontrole ośrodków wypoczynkowych. Na terenie województwa śląskiego działają wizytatorzy ds. wypoczynku Śląskiego Kuratorium Oświaty. Ich zadaniem jest bieżąca kontrola placówek zajmujących się organizacją wypoczynku. Nie obawiaj skontaktować się z nimi w każdym przypadku rażącego naruszenia warunków prawidłowego organizowania wypoczynku dzieci i młodzieży.

Koordynator akcji "Bezpieczne Ferie 2002" - Wizytator ds. Wypoczynku
mgr Barbara Pietrzak

NUMER ALARMOWY: (032) 200 - 21 - 71

telefon czynny całą dobę - po godz. 15:30 zgłoszenia przyjmuje Centrum Zarządzania
Kryzysowego Wojewody Śląskiego.

LP
DELEGATURA
IMIĘ I NAZWISKO
WIZYTATORA
NUMER TELEFONU
KONTAKTOWEGO
1.

43-300 Bielsko-Biała
ul. Piastowska 44

mgr Barbara Kalinowska
mgr Anna Faber
mgr Anna Olbrycht
mgr Małgorzata Dudy

(033) 813 - 69 - 52
(033) 812 - 26 - 45

2.

42-200 Częstochowa
ul. Waszyngtona 4/8

mgr Anna Rabęda

(034) 365 - 65 - 31
(034) 324 - 50 - 31

3.

44-100 Gliwice
ul. Barlickiego 23

mgr Ewa Bujdo
(032) 231 - 29 - 41
4.

40-859 Katowice
ul. Gliwicka 181

mgr Bożena Sochacka
(032) 254 - 43 - 83
5.

44-200 Rybnik
ul.3 - Maja 27

mgr Krystyna Piętak
(032) 422 - 38 - 02
Racibórz 415 - 33 - 94
6.

41-200 Sosnowiec
ul. Krzywa 2

mgr Andrzej Kręgiel
(032) 266 - 06 - 77
 • W przypadku wykupienia usług wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży zawsze żądaj przedstawienia Ci wydanego przez Śląskie Kuratorium Oświaty zaświadczenia o zgłoszeniu placówki wypoczynku dla dzieci i młodzieży w 2002 roku. Zaświadczenie to gwarantuje, że sprawdzono kartę kwalifikacyjną obiektu przez Stację Sanitarno - Epidemiologiczną, Straż Pożarną oraz Wójta/Burmistrza. Posiadanie takiej karty gwarantuje również, że sprawdzone zostały kwalifikacje pracowników i kierownika placówki, a także zatwierdzono plan pracy z dziećmi i młodzieżą.

Katowice, dn. .......................................

ZAŚWIADCZENIE

o zgłoszeniu placówki wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży w 2002 r.
zimowego / letniego

Śląski Kurator Oświaty w Katowicach, zgodnie z § 6, ust. 4 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 roku w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania /Dz.U. Nr 12, poz. 67; Dz.U. Nr 18, poz. 102/

zaświadcza, że

forma wypoczynku...............................................................................................................................................................................
miejsce lokalizacji placówki...................................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................................................................

/dokładny adres, nr telefonu/

czas trwania:

od.............................do.............................dla............................uczestników
od.............................do.............................dla............................uczestników
od.............................do.............................dla............................uczestników
od.............................do.............................dla............................uczestników

został .... zgłoszon. ....przez..................................................................................................................................................................

/nazwa i adres organizatora/

Niedopełnieni warunków wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej spowoduje zawieszenie funkcjonowania lub likwidację placówki / § 16, ust. 1 Rozporządzenia MEN z dnia 21 stycznia 1997 r./.

Jednocześnie, zgodnie z dyspozycją § 15 cytowanego Rozporządzenia, Śląski Kurator Oświaty zastrzega sobie realizację nadzoru pedagogicznego. Organizator zobowiązany jest zapewnić warunki funkcjonowania placówki oraz zatrudnić stosownie przygotowaną kadrę pedagogiczną.

......................................................................
/podpis osoby upoważnionej przez Śląskiego Kuratora Oświaty/


Do wiadomości:
Kuratorium Oświaty w:........................

P O L I C J A

Jak co roku Policja Śląska prowadzi działania prewencyjne pod nazwą "Zimowisko", której celem jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa śląskiego. Koordynatorami tych czynności w Komendach Miejskich Policji i Komendach Powiatowych Policji województwa śląskiego są specjaliści ds. nieletnich, do których należy się zwracać w sprawie ewentualnych spotkań z młodzieżą, celem przeprowadzania pogadanek zawierających elementy wiedzy wiktymologicznej, bezpiecznego wypoczynku, bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz problematyki uzależnień.

TELEFON ALARMOWY 997

ŚLĄSKA KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI
ul. Józefa Lompy 19
tel.: (032) 200 - 14 - 47 / 251 - 38 - 72
fax: (032) 200 - 12 - 43

LP.
JEDNOSTKA
STOPIEŃ, IMIĘ I NAZWISKO
NR TEL.
1.
KPP Będzin
asp.szt. Dariusz Kaczmarek
(032) 267-40-12 w. 232
2.
KMP Bielsko - Biała
nadkom. Edward Przeciszowski
(033) 812-17-52
3.
KMP Bytom
podkom. Rafał Pniewski
(032) 281-32-27 w. 232
4.
KMP Chorzów
podkom. Ireneusz Rupik
(032) 249-45-80 w. 264
5.
KPP Cieszyn
sierż. Iwona Wajda
(033) 852-41-09 w. 288
6.
KMP Częstochowa
podkom. Halina Antończak
nadkom. Zbigniew Kępa
(034) 369-13-37
7.
KMP Dąbrowa Górnicza
st.sierż. Wojciech Baranek
(032) 262-20-01 w. 332
8.
KMP Gliwice
asp. Adam Lidner
(032) 339-92-00w. 397
9.
KMP Jastrzębie Zdrój
nadkom. Jadwiga Mazur
(032) 473-75-55 w. 245
10.
KMP Jaworzno
asp. Krzysztof Siedliński
(032) 616-30-61 w. 216
11.
KMP Katowice
mł. asp. Anna Wiśniewska
(032) 200-22-58
12.
KPP Kłobuck
sierż. szt. Alina Borkowska
(034) 317-24-71 w. 202
13.
KPP Lubliniec
st. asp. Jan Wojsa
(034) 356-32-36 w. 201
14.
KPP Mikołów
st. sierż. Grzegorz Rudek
(032) 738-494-3 do 4 w.19
15.
KMP Mysłowice
asp. Tomasz Galiński
(032) 222-23-15 w. 294
16.
KPP Myszków
asp. Ryszard Lemański
(034) 313-23-96
17.
KMP Piekary Śląskie
asp. szt. Jerzy Kmuk
(032) 287-22-30 w. 276
18.
KPP Pszczyna
mł. asp. Tomasz Papla
(032) 210-40-91 w. 228
19.
KPP Racibórz
mł. asp. Grzegorz Wieczorek
(032) 415-34-00 w. 269
20.
KMP Ruda Śląska
podkom. Mieczysław Cydzik
(032) 244-38-71 w. 277
21.
KMP Rybnik
kom. Aleksandra Nowara
(032) 422-10-91 w. 204; 206
22.
KMP Siemianowice Śl.
mł. asp. Artur Banaśkiewicz
(032) 220-33-94 w. 205
23.
KMP Sosnowiec
st. sierż. Michał Gruszczyński
(032) 292-18-81 w. 236
24.
KMP Świętochłowice
st. asp. Stanisław Chabrzyk
(032) 245-31-16 w. 263
25.
KMP Tychy
kom. Urszula Durczyńska
(032) 222-73-011 w. 215
26.
KPP Wodzisław Śl.
kom. Bogdan Polak
(032) 456-20-01 w. 207
27.
KMP Zabrze
mł. asp. Marek Wypych
(032) 271-20-81do 5 w. 269
28.
KPP Zawiercie
kom. Danuta Markut
(032) 672-20-51 w. 252
29.
KMP Żory
post. Kamil Siedlarz
(032) 435-19-25 w. 254
30.
KPP Żywiec
mł.asp. Wojciech Łapczyński
(033) 86-10-301 w. 209

WODNE OCHOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE

W czasie ferii zimowych aktualne pozostają zagrożenia związane z przebywaniem nad akwenami wodnymi. Na życzenie zainteresowanych instytucji (szkoły, przedszkola, urzędy miast i gmin, OSiR - y) członkowie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mogą przeprowadzać pogadanki na temat bezpieczeństwa na lodzie i w wodzie.

ZARZĄD WOJEWÓDZKI WOPR
ul. Pawła 6/6,
40 - 008 Katowice
tel/fax: (032) 253 - 61 - 58

L.P.
ODDZIAŁ/DRUŻYNA
WOPR
ADRES - TELEFON
GODZINY
OTWARCIA
1.
BĘDZIN
ul. 11 Listopada 7
42 - 500
-
2.
BYTOM
ul. Powstańców Warszawskich 30/10
41 - 900, tel. 81 - 76 - 08
czwartek 16.00 - 18.00
3.
CHORZÓW
Pl. Powstańców Śl. (Miejski Zakład Kąp.)
41 - 500
sobota 8.00 - 9.30
niedziela 8.00 - 9.30
4.
CHRZANÓW
ul. J. Kusocińskiego 4 (hala sportowa)
32 - 500, tel. 623 - 30 - 86
-
5.
CIESZYN
Pl. Wolności 7A (pływalnia)
43 - 400
-
6.
GLIWICE
ul. A. Grottgera 70
44 - 100, tel. 231 - 47 - 61
pon.-piątek 17.00 - 20.00
7.
JASTRZĘBIE ZDRÓJ
ul. Harcerska 14B (Urząd Miejski)
44 - 335
poniedziałek 16.00 - 18.00
8.
KATOWICE
ul. Pawła 6/6
40 - 008, tel. 253 - 61 - 58
poniedziałek 16.00 - 18.00
czwartek 16.00 - 18.00
9.
KNURÓW
ul. Szpitalna 8
44 - 190, tel. 236 - 96 - 96
wtorek 18.00 - 19.00
czwartek 18.00 - 19.00
10.
LUBLINIEC
ul. Powstańców 54
42 - 700
-
11.
OLKUSZ
ul. A. Mickiewicza 2
32 - 300
-
12.
PIEKARY ŚLĄSKIE
ul. Bytomska 159
42 - 640, tel. 287- 35 - 50
środa 17.00 - 19.00
13.
RACIBÓRZ
ul. Kozielska 19 (Szkoła Mistrzostwa Sport.)
47 - 400
-
14.
RUDA ŚLĄŚKA
ul. Pokoju (kryta pływalnia)
41 - 711, tel. 48 - 62 - 11
codziennie 18.00 - 20.00
15.
RYBNIK
ul. T. Kościuszki 45
44 - 200, tel. 422 - 65 - 99
poniedziałek 15.00 - 18.00
czwartek 15.00 - 18.00
16.
SIEMIANOWICE Śl.
ul. K. Śniadeckiego 11 (Pływalnia Miejska)
41- 100, tel. 228 - 04 - 15
-
17.
SOSNOWIEC
ul. 1 Maja 21/23
41 - 200, tel. 292 - 36 - 68
piątek 18.00 - 19.00
18.
TARNOWSKIE GÓRY
ul. J. Korczaka 23 (OSiR) 42 - 600
czwartek 17.00 - 19.00
19.
TYCHY
ul. Edukacji 9 (MOSiR)
43 - 100
środa 18.00 - 19.00
20.
WODZISŁAW ŚLĄSKI
ul. Pszowska 92
44 - 370
tel. 45 - 63 - 33
21.
AWF KATOWICE
AWF Katowice
-
22.
MOSiR KATOWICE
ul. Młyńska 1
40 - 032
-
23.
ZABRZE
Pl. Krakowski 10A (Łaźnia Miejska)
41 - 800
środa 20.00 - 21.00
24.
ŻORY
ul. Wodzisławska 5
44 - 240
-
25.
ZAWIERCIE
ul. M. Skłodowskiej 19 (Gimnazjum nr 3)
42 - 400
-

GÓRSKIE OCHOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE

Bezpieczeństwa turystów w górach i jaskiniach strzeże Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jadąc w góry pamiętaj, aby przed każdym wyjściem znać lokalizację najbliższej stacji ratunkowej GOPR. Jeżeli masz ze sobą telefon komórkowy wpisz do jego pamięci numer najbliższej dyżurki GOPR, która obszarem swego działania obejmuje teren twojej wycieczki. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne wycieczki piesze lub narciarskie oraz treningi organizowane na terenach górskich, leżących na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody, a także powyżej 1000 m.n.p.m. mogą prowadzić tylko górscy przewodnicy turystyczni. Wszystkie imprezy turystyczne i sportowe organizowane na terenach objętych bezpośrednią działalnością TOPR i GOPR powinny być zgłoszone najbliższej stacji ratownictwa co najmniej 14 dni przed terminem rozpoczęcia imprezy.

TELEFON ALARMOWY GOPR - 985

Centralna Stacja Ratunkowa Grupy Beskidzkiej GOPR
ul. Dębowa 2
Szczyrk 43 - 370
Adres internetowy: http://www.petex.bielsko.pl/goprbes
tel: (033) 817 - 85 - 36 / 829 - 69 - 00
fax: (033) 829 - 69 - 04

Centralna Stacja Ratunkowa Grupy Jurajskiej GOPR
Podlesice 5
Kroczyce 42 - 345
Adres internetowy: http://www.progres.zabrze.pl/gopr-jura
tel.: (034) 315 - 20 - 99 / 315 - 20 - 00

LP.
LOKALIZACJA DYŻURKI GOPR
TELEFON
OKRES FUNKCJONOWANIA
1. Stacja Ratunkowa Klimczok - 200 m od schroniska PTTK
Schronisko
Całodobowo
2. Stacja Ratunkowa Hala Miziowa - 200 m od schroniska PTTK
-
Całodobowo
3. Stacja Ratunkowa Markowe Szczawiny - obok schroniska PTTK
(032) 877-51-05
Całodobowo
4. Stacja Ratunkowa Brenna Węgierski - Dolina Węgierski
(033) 858-68-01
Całodobowo
5. Stacja Ratunkowa Czantoria - Dolne stanowisko wyciągu
(033) 854-22-50
8.00 - 17.00
6. Stacja Ratunkowa PrzysłopPod Baranią Górą - Schronisko PTTK
(033) 855-37-15
9.00 - 17.00
7. Stacja Ratunkowa Hala Lipowska - Schronisko PTTK
(033) 861-3141
kom. 602605969
9.00 - 17.00
8. Stacja Ratunkowa Beskid Biła - Wyciąg narciarski
(033) 817-82-08
9.00 - 17.00
9. Stacja Ratunkowa Błotny- Schronisko PTTK
(033) 853-64-84
9.00 - 17.00
10. Stacja Ratunkowa Brenna Centrum - Dolne stanowisko wyciągu
(033) 853-61-12
9.00 - 17.00
11. Stacja Ratunkowa Cięcina - Dolne stanowisko wyciągu
-
9.00 - 17.00
12. Stacja Ratunkowa Szczyrk Cyrna
(033) 817-87-40
9.00 - 17.00
13. Stacja Ratunkowa Dębowiec - Schronisko PTTK
(033) 814-36-16
9.00 - 17.00
14. Stacja Ratunkowa Szczyrk - Hala Pośrednia
(033) 817-87-40
9.00 - 17.00
15. Stacja Ratunkowa - Hala Skrzyczeńska
(033) 817-87-40
9.00 - 17.00
16. Stacja Ratunkowa Istebna Złoty Groń
kom. 602793261
9.00 - 17.00
17. Stacja Ratunkowa Szczyrk Jaworzyna
-
9.00 - 17.00
18. Stacja Ratunkowa Wisła Kiczory
(033) 855-27-85
9.00 - 17.00
19. Stacja Ratunkowa Zawoja Kolisty Groń
-
9.00 - 17.00
20. Stacja Ratunkowa Koniaków Ochodzita - Dolna stacja wyciągu
(033) 855-71-50
9.00 - 17.00
21. Stacja Ratunkowa Korbielów Solisko
-
9.00 - 17.00
22. Stacja Ratunkowa Leskowiec - Schronisko PTTK
(033) 872-16-94
9.00 - 17.00
23. Stacja Ratunkowa Magurka Wilkowicka - Schronisko PTTK
(033) 817-04-21
9.00 - 17.00
24. Stacja Ratunkowa Wisła Malinka Cienków
(033) 855-36-32
9.00 - 17.00
25. Stacja Ratunkowa Korbielów Szczawiny
(033) 861-24-20
9.00 - 17.00
26. Stacja Ratunkowa Przegibek - Schronisko PTTK
(033) 864-41-39
9.00 - 17.00
27. Stacja Ratunkowa Przyłeków
(033) 863-86-09
9.00 - 17.00
28. Stacja Ratunkowa Rycerka Dolna
-
9.00 - 17.00
29. Stacja Ratunkowa Rzyki Praciaki - Stacja pośrednia wyciągu
-
9.00 - 17.00
30. Stacja Ratunkowa Wisła Soszów
(033) 855-28-32
9.00 - 17.00
31. Stacja Ratunkowa Stożek - Dolna stacja wyciągu
(033) 855-32-52
(033) 855-32-04
8.00 - 17.00
32. Stacja Ratunkowa Szyndzielnia - Schronisko PTTK
(033) 814-40-47
9.00 - 17.00
33. Stacja Ratunkowa Jaszowiec
-
9.00 - 17.00
34. Stacja Ratunkowa Ustroń Poniwiec
(033) 854-43-64
9.00 - 17.00
35. Stacja Ratunkowa Wielka Racza - Schronisko PTTK
(033) 861-20-15
9.00 - 17.00
36. Stacja Ratunkowa Zawoja Mosorne
-
9.00 - 17.00
37. Stacja Ratunkowa Zwardoń
Służba zawieszona z winy gestorów wyciągu
(033) 864-63-05
9.00 - 17.00
38. Stacja Ratunkowa Polany
-
9.00 - 17.00
39. Stacja Ratunkowa Zawoje Czatoża
-
9.00 - 17.00
40. Stacja Ratunkowa Skrzyczne
(033) 864-63-05
8.00 - 17.00
41. Stacja Ratunkowa Meszna
-
9.00 - 17.00

FEDERACJA KÓŁ PRZEWODNICKICH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Bezpieczeństwo w górach i na szlakach turystycznych gwarantuje fachowa opieka przewodników turystycznych. W przypadku planowania wycieczki z grupą dzieci lub młodzieży pamiętaj, aby nad bezpieczeństwem grupy czuwał nie tylko opiekun, ale również wykwalifikowany przewodnik. Informacji na temat przewodników i zakresu oferowanych usług udziela Federacja Kół

Przewodnickich Województwa Śląskiego
ul. Mieczysława Karłowicza 17
40 - 145 Katowice
tel.: (032) 258 - 51 - 69

ŚLĄSKA WOJEWÓDZKA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA

Osoby ubiegające się o zatrudnienie w w/w placówkach powinny odpowiadać wymaganiom określonym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 czerwca 1958 r. w sprawie warunków zdrowia wymaganych ze względów sanitarno - epidemiologicznych od osób wykonujących niektóre zajęcia zarobkowe (Dz.U. Nr 56, poz. 275 z późniejszymi zmianami) oraz w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 24 września 1980 r. w sprawie zapobiegania szerzenia się schorzeń jelitowych przez nosicieli. Wzorem lat ubiegłych Inspekcja Sanitarna prowadzi działania zmierzające do przygotowania odpowiednich warunków higieniczno-zdrowotnych i warunków bezpieczeństwa we wszystkich placówkach wypoczynku oraz czuwa nad prawidłową ich realizacją.

ul. Raciborska 39
40 - 957 Katowice
tel.: (032) 251 - 52 - 11

LP.
STACJA SANITARNO - EPIDEMIOLOGICZNA
IMIĘ I NAZWISKO
INSPEKTORA
NUMER TELEFONU
1. MSSE Bielsko - Biała
Józefa A. Olszowska
(033) 814 - 30 - 62
2. MSSE Bytom
Joanna Marczewska
(032) 281 - 12 - 57
3. MSSE Chorzów
Barbara Bruczyńska
(032) 241 -24 - 94
4. PSSE Cieszyn
Jadwiga Musiał
(033) 281 - 12 - 57
5. MSSE Częstochowa
Ewa Orzechowska
(034) 241 - 24 - 94
6. MSSE Dąbrowa Górnicza
Zdzisława Omylińska
(032) 852 - 01 - 95
7. MSSE Gliwice
Janina Stachurska
(032) 362 - 83 - 52
8. MSSE Jaworzno
Maria Chowaniec
(032) 262 - 38 - 12
9. MSSE Katowice
Zofia Pasich
(032) 231 - 75 - 58
10. PSSE Kłobuck
Alicja Debudaj
(034) 616 - 31 - 62
11. PSSE Lubliniec
Krystyna Podleśka
(034) 251 - 03 - 09
12. PSSE Myszków
Jolanta Gurbała
(034) 313 - 13 - 05
13. PSSE Racibórz
Gabriela Fojcik
(032) 415 - 25 - 46
14. MSSE Ruda Śląska
Danuta Balcer
(032) 340 - 038 - 45
15. MSSE Rybnik
Romana Bezuch
(032) 422 - 33 - 12
16. MSSE Sosnowiec
Jolanta Duś
(032) 266 - 28 - 23
17. MSSE Tychy
Gabriela Niedziela
(033) 227 - 56 -37
18. PSSE Wodzisław Śląski
Stefania Saczewska
(032) 455 - 16 - 27
19. PSSE Zawiercie
Teresa Zapadka
(032) 672 - 34 - 91
20. PSSE Żywiec
Małgorzata Miodońska
(033) 861 - 21 - 37

ŚLĄSKIE CENTRUM INFORMACJI O SEKTACH I NOWYCH RUCHACH RELIGIJNYCH "KANA"

Okres ferii zimowych to czas zwiększonej aktywności sekt i subkultur młodzieżowych. Pozostawione bez kontroli rodziców dzieci i młodzież stają się często mimowolnymi ofiarami ich negatywnego oddziaływania. Aby temu zapobiec Śląskie Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych prowadzi bieżącą informację o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą kontakt z sektą. Śląskie Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych organizuje również szkolenia i prelekcje, których celem jest przekazanie podstawowej wiedzy na temat sekt oraz metodach obrony przed destrukcyjnym oddziaływaniem tego typu organizacji. Tematy spotkań adresowane są zarówno do uczniów jak i nauczycieli, także do psychologów i pedagogów szkolnych.

Plac Księdza Szramka 4
40 - 043 Katowice
tel.: (032) 253 - 04 - 55
fax (032) 253 - 04 - 56

TELEFON ZAUFANIA: 0501 - 487 - 344

Adres internetowy: infsekt@kana.silesia.tp.pl


PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA


Organizatorzy zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 roku w sprawie warunków jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz.U. 1997 r., Nr 12, poz. 67), przed zgłoszeniem do Śląskiego Kuratorium Oświaty placówki, w której ma się odbywać letni wypoczynek musi uzyskać pozytywną opinię właściwej miejscowo komendy miejskiej lub powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Upoważnieni funkcjonariusze PSP w ustalonym terminie przeprowadzają czynności kontrolno - rozpoznawcze. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do sposobu zabezpieczenia przeciwpożarowego obiektu, w którym przebywają dzieci, możesz nawiązać bezpośredni kontakt ze strażakiem zajmującym się prowadzeniem czynności kontrolno - rozpoznawczych, najbliższej miejskiej lub powiatowej komendy Państwowej Straży Pożarnej.

TELEFON ALARMOWY 998

ŚLĄSKA KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
ul. WITA STWOSZA 36
40 - 952 Katowice
tel.: (032) 251 - 88 - 41
fax (032) 251 - 92 - 82

LP.
KOMENDA PSP
ADRES
TELEFON
1. KP PSP Będzin
ul. Modrzejewska 74
(032) 267 - 50 - 31
2. KM PSP Bielsko - Biała
Plac Ratuszowy 9
(033) 816 - 64 - 13
3. KM PSP Bytom
ul. Strażacka 3
(032) 281 - 20 - 47
4. KM PSP Chorzów
ul. Katowicka 123
(032) 241 - 10 - 08
5. KP PSP Cieszyn
ul. Limanowskiego 7
(033) 825 - 11 - 06
6. KM PSP Częstochowa
ul. W. Sikorskiego 82/94
(034) 361 - 55 - 21
7. KM PSP Dąbrowa Górnicza
ul. Podlesie 2
(032) 262 - 32 - 62
8. KM PSP Gliwice
ul. Wrocławska 1
(032) 231 - 18 - 85
9. KP PSP Jastrzębie Zdrój
ul. Władysława Jagiełły 4
(032) 476 - 30 - 21
10. KM PSP Jaworzno
ul. Krakowska 22
(032) 616 - 20 - 96
11. KM PSP Katowice
ul. Wojewódzka 11
(032) 616 - 20 - 96
12. KP PSP Kłobuck
ul. Częstochowska 45
(034) 251 - 00 - 82
13. KP PSP Lubliniec
ul. Sokoła 13
(034) 353 - 18 - 00
14. KP PSP Mikołów
ul. Bolesława Prusa 7
(032) 226 - 02 - 60
15. KM PSP Mysłowice
ul. Strażacka 7
(032) 222 - 20 - 91
16. KP PSP Myszków
ul. Jana Pawła II 11
(034) 313 - 115 - 41
17. KM PSP Piekary Śląskie
ul. Kalwaryjska 62
(032) 288 - 68 - 94
18. KP PSP Pszczyna
ul. Górnośląska 7
(032) 210 - 20 - 81
19. KP PSP Racibórz
ul. W. Reymonta 8
(032) 415 - 21 - 07
20. KM PSP Ruda Śląska
ul. Strażacka 10
(032) 244 - 70 - 60
21. KM PSP Rybnik
ul. Św. Józefa
(032) 422 - 22 - 77
22. KM PSP Siemianowice Śl.
ul. Kazimierz Pułaskiego
(032) 228 - 23 - 64
23. KM PSP Sosnowiec
ul. Klimontowska 21
(032) 265 - 04 - 01
24. KM PSP Świętochłowice
ul. Wojska Polskiego 14
(032) 243 - 90 - 41
25. KP PSP Tarnowskie Góry
ul. Górnicza 36
(032) 285 - 42 - 21
26. KP PSP Tychy
ul. Niepodległości 230
(032) 227 - 20 - 11
27. KP PSP Wodzisław Śląski
ul. Pszowska 68
(032) 456 - 10 - 08
28. KM PSP Zabrze
ul. P. Stalmacha 22
(032) 271 - 20 - 29
29. KP PSP Zawiercie
ul. Leśna 12
(032) 672 - 16 - 15
30. KM PSP Żory
ul. Folwarecka 48
(032) 434 - 54 - 38
31. KP PSP Żywiec
ul. Objazdowa 2
(033) 861 - 24 - 13

WYDZIAŁ ZARZADZANIA KRYZYSOWEGO, OCHRONY LUDNOŚCI i SPRAW OBRONNYCH

W każdej sytuacji gdy potrzebujesz informacji o warunkach bezpieczeństwa, możesz skorzystać z porad mieszczących się na stronie internetowej Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Nasz adres internetowy: http://www.katowice.uw.gov.pl/