Sanktuaria

CZĘSTOCHOWA

Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie ze znajdującym się tam Cudownym Obrazem Czarnej Madonny to największa atrakcja dla pielgrzymów i turystów, licznie odwiedzających nasz region. Cudowny Obraz według legendy został namalowany przez świętego Łukasza na desce stołu Najświętszej Rodziny. Papież Jan Paweł II, który odwiedzał Jasną Górę wielokrotnie jako metropolita krakowski, a następnie jako biskup Rzymu, nazwał Częstochowę „duchową stolicą Polski". Szacuje się, iż corocznie Sanktuarium na Jasnej Górze odwiedza około 5 milionów gości z różnych stron świata. Klasztor jest także wielką skarbnicą pamiątek narodowych. Nie można poznać i zrozumieć polskiej historii bez wizyty na Jasnej Górze.  

PIEKARY ŚLĄSKIE

Piekary Śląskie z Obrazem Matki Boskiej Piekarskiej to miejsce szczególne dla każdego Górnoślązaka. Tradycja pieszych pielgrzymek kobiet i mężczyzn do tego sanktuarium sięga XVII wieku. Częstym gościem i kaznodzieją był tu kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Do dziś pielgrzymki kobiet, ubranych w tradycyjne stroje, są okazją do spotkania się z żywym folklorem śląskim.  

SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ

W Województwie Śląskim zachowało się około siedemdziesięciu kościołów drewnianych, które zachwycają zarówno prostotą kształtu, jak i estetycznymi, malowniczymi wnętrzami. Zostały one włączone w dostępny dla turystów Szlak Architektury Drewnianej.

Nieodłącznym elementem krajobrazu regionu są także liczne kapliczki przydrożne i figury świętych.