Kupuj dziś – płać jutro

W sali Sejmu Śląskiego odbyła się konferencja „Partnerstwo Prywatno-Publiczne”, poświęcona współpracy podmiotu publicznego i partnera prywatnego w realizacji zadań publicznych
Otwierając konferencję marszałek Janusz Moszyński wskazał na szanse, jakie stwarza ta forma współpracy w wykorzystywaniu środków unijnych w okresie programowania 2007 – 2013. Pozwala także na uniknięcie zagrożeń wynikających np. z braku jasnej definicji pomocy publicznej. „Grozi to tym, że samorządy mogą stanąć przed perspektywą znacznie wyższego dofinansowania z własnych budżetów projektów zgłoszonych np. w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Wówczas w sukurs może przyjść partnerstwo prywatno-prawne, które pozwoli na ich sfinansowanie” – mówił marszałek. Partnerstwo publiczno-prywatne to oparta na umowie współpraca podmiotu publicznego i partnera prywatnego, służąca realizacji zadania publicznego, w ramach której partner prywatny w całości lub częściowo poniesie nakłady na przedsięwzięcie lub zapewni ich poniesienie przez inne podmioty. Jako podmiot publiczny mogą występować: organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego oraz jednostki sektora finansów publicznych. Podmiot prywatny może być reprezentowany przez: przedsiębiorców, podmioty zagraniczne, organizacje pozarządowe oraz kościoły i związki wyznaniowe. Zakres partnerstwa obejmuje: zaprojektowanie lub realizację przedsięwzięć inwestycyjnych ze sfery zadań publicznych, świadczenie usług publicznych, działania na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego oraz przedsięwzięcia wspomagające realizacje zadań publicznych. Podczas konferencji podkreślano, że mechanizm Partnerstwa Publiczno-Prywatnego pozwala na realizacje projektów infrastrukturalnych bez konieczności ponoszenia kosztów przez sektor publiczny przed i w trakcie budowy. W zamian partner prywatny może liczyć na przychody z opłat za dostępność lub użytkowanie wykonanej inwestycji. Innymi słowy jest to system „kupuj dziś – płać jutro”. W przypadku tzw. projektów „hybrydowych” możliwe jest jednoczesne wykorzystanie środków Unii Europejskiej, kapitału prywatnego i krajowych środków publicznych. Obowiązująca od 7 października 2005 r. Ustawa o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym stwarza podstawy prawne do wykorzystania prywatnych źródeł finansowania projektów infrastrukturalnych. Nadal jednak ta forma współpracy nie jest wykorzystywana, co bierze się głównie z braku zrozumienia jej mechanizmów. W konferencji uczestniczyli m.in. poseł do Parlamentu UE Jerzy Buzek i przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz. Organizatorem konferencji był Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych S.A.
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 Podczas konferencji głos zabrał poseł do Parlamentu UE Jerzy Buzek