IQ–Net o zatrudnienia w programach unijnych

Obrady IQ–Net w Katowicach
Dziś w Katowicach odbyło się spotkanie członków międzynarodowej sieci IQ–Net. Tematyka obrad dotyczyła „Strategii zrównoważonego rozwoju i zatrudnienia w programach unijnych na lata 2007–2013”. Obrady otworzył członek Zarządu Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 12 regionów Europy, ministerstw m.in. z Anglii, Niemiec, Finlandii, Grecji, Hiszpanii i Włoch. Przedstawiciele European Policy Research Centre zaprezentowali zagadnienia finansowania zrównoważonego rozwoju w programach unijnych. Przedstawiono też postęp we wdrażaniu programów unijnych w innych regionach Europy. Dyskutowano o możliwościach wymiany „dobrych praktyk” w rozwiązywaniu problemów pojawiających się podczas ich realizacji. Prezentacje i dyskusje dotyczyły zagadnień ochrony środowiska i wymagań Komisji Europejskiej odnośnie zrównoważonego rozwoju oraz działań inicjujących rozwój gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy. Przedstawiciel Komisji Europejskiej podsumował wdrażanie programów z kończącego się okresu programowania 2000 – 2006 i przedstawił kalendarz badań efektów ich realizacji w Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę na podniesienie jakości programów i realizowanych projektów. „Doświadczenia zdobyte podczas konferencji zostaną wykorzystane w procesie realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oraz regionalnego komponentu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” – podkreślają uczestnicy w obradach przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego. Po zakończeniu obrad przedstawiciele IQ-Net zwiedzili Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej SYMFONIA Akademii Muzycznej w Katowicach, projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006. Jutro, w piątek 30 maja delegaci IQ-Net pojadą do Pszczyn, gdzie zapoznają się z innymi projektami zrealizowanymi z funduszy europejskich w poprzednim okresie programowania, m.in. rewitalizacją pszczyńskiej Starówki czy renowacją kompleksu Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Konferencja w Katowicach jest jednym z dwóch tegorocznych spotkań w ramach IQ–Net. Następne odbędzie się jesienią w Grecji.
IQ-Net to sieć współpracy pomiędzy regionami objętymi Celem 1 (Konwergencja) i Celem 2 (Konkurencyjność i zatrudnienie w regionach) pomocy strukturalnej Unii Europejskiej. Służy wymianie doświadczeń dotyczącej wdrażanych programów pomocowych UE i praktycznych kwestii związanych z programowaniem. Sieć istnieje od 1996 roku. Celem projektu jest wszechstronna współpraca pomiędzy partnerami realizującymi programy finansowane z funduszy unijnych. W projekcie uczestniczą regiony realizujące programy operacyjne, administracje krajów członkowskich UE, Komisja Europejska oraz Centrum Badań Polityk Europejskich Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow (EPRC). Województwo Śląskie jest członkiem IQ-Net od marca 2006r.
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 John Bachtler z Centrum Badań Polityk Europejskich Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow  Obrady otworzył członek Zarządu Mariusz Kleszczewski