Środki unijne receptą na kryzys

Sprawne inwestowanie funduszy RPO może przyczynić się do napędzania koniunktury
O decyzjach służących przyspieszeniu wydatkowania środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego mówił podczas konferencji prasowej marszałek Bogusław Śmigielski. Zarząd Województwa skłoniły do tych nadzwyczajnych kroków odczuwalne już skutki kryzysu i związana z tym trudna sytuacja finansowa wielu przedsięwzięć. „Sprawne inwestowanie funduszy unijnych może przyczynić się do napędzania koniunktury oraz przeciwdziałania kryzysowi. Dlatego też podjęliśmy decyzje o zmianach w wydawaniu pieniędzy na realizację projektów. Zasadniczym przełomem będzie wprowadzenie tzw „konkursów otwartych” w miejsce ogłaszanych „dotychczas zamkniętych”. W ten sposób ograniczony zostanie nabór projektów w przypadku, kiedy zainteresowanie beneficjentów przewyższa pewien poziom alokacji. W dotychczasowej formule konkursu zamkniętego nabór wniosków był przeprowadzany w określonych ramach czasowych i ocenie po zamknięciu terminu naboru podlegała całość złożonych projektów. W przypadku formuły otwartej można oceniać wnioski na bieżąco Wprowadzenie tych zmian w systemie rozstrzygania konkursów przyspieszy ocenę złożonych projektów oraz usprawni wydawanie pieniędzy. „Pieniądze mogą w ten sposób pozyskać najlepsze, projekty o dużym stopniu przygotowania do szybkiej realizacji. Uproszczone zostaną także procedury weryfikacji i oceny formalnej wniosków o dofinansowanie oraz skrócony termin ich weryfikacji z 70 do 50 dni. Przyjęta zostanie zasada, że każdy beneficjent może złożyć tylko jeden projekt o dofinansowanie w ramach danego konkursu. Przerzucona zostanie także weryfikacja zabezpieczenia finansowego na etap przed podpisaniem umowy. Zrezygnowano także z wyliczania tzw. luki w finansowaniu projektów, których wartośc całkowita nie przekracza 1 mln euro. Zdaniem Marszałka Śmigielskiego wprowadzenie tych zmian jest odpowiedzią na kryzys. „W zarządzaniu funduszami załamuje się dotychczasowy system strategicznego podejmowania decyzji rozłożonych w czasie. Ich szybsze zainwestowanie może przynieść korzyści dla województwa” stwierdził. Zaznaczył jednak, że jest to wyzwanie dla wnioskujących o pieniądze, gdyż muszą elastycznie się dostosować do nowych reguł gry. Już koło 25 lutego br. rozpisanie konkursów otwartych na projekty zrealizowane bądź te, których realizacja zakończy się najpóźniej w II kwartale tego roku. Będą one dotyczyły działań z zakresu infrastruktury kultury, infrastruktury lecznictwa zamkniętego, transportu i edukacji. Województwo śląskie jest w czołówce regionów pod względem wykorzystania środków unijnych. Do tej pory zakontraktowano już ponad 381, 7 mln zł, a przygotowywane umowy opiewają na dalsze ponad 243 mln zł. Warto pamiętać, że nie wszystkie regiony otrzymały taką samą ilość środków. Województwo Śląskie z kwotą 1,7 mld euro do wykorzystania w perspektywie 2007 – 2013 plasuje się na drugim miejscu w kraju po mazowieckim, a dla porównania opolskie, które wydało już 0,38 % środków otrzymało zaledwie ponad 427 mln euro.
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
   W konferencji uczestniczyła także dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego Małgorzata Staś