Czas na biznes społecznie odpowiedzialny

Inicjowanie i wsparcie działań służących edukacji i zrozumieniu idei społecznej odpowiedzialności oraz promocja przedsięwzięć realizowanych wraz z jej wykorzystaniem to tylko niektóre z zadań powstającej Rady do Spraw Społecznej Odpowiedzialności Biznesu

Decyzję o powstaniu rady podjął ostatnio Zarząd Województwa Śląskiego. Do zakresu jej działania należeć będzie m.in. przygotowywanie rekomendacji związanych z promocją i wprowadzaniem w życie zasad społecznej odpowiedzialności biznesu w naszym regionie, promocja i upowszechnianie dobrych praktyk oraz tworzenie dobrych warunków dla skutecznej komunikacji między uczestnikami biznesu i inspirowanie przedsięwzięć promujących odpowiedzialne inwestycje i edukację społeczną w naszym regionie.

Do udziału w pracach rady zaproszeni zostali radni Sejmiku Województwa Śląskiego, przedstawiciele Wojewody Śląskiego, przedstawiciele wojewódzkich struktur organizacji związkowych i struktur organizacji pracodawców. W celu realizacji zadań rady powołane zostaną zespoły robocze, w skład których wejdą m.in. przedstawiciele organów samorządu terytorialnego, gospodarczego, organizacji związkowych i pozarządowych oraz jednostek naukowo-badawczych i uczelni wyższych.

Inauguracyjne posiedzenie Rady do Spraw Społecznej Odpowiedzialności Biznesu planowane jest na wrzesień br.

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR): to dobrowolna strategia uwzględniająca społeczne, etyczne i ekologiczne aspekty w działalności gospodarczej i w kontaktach biznesu z jego otoczeniem. Oznacza wkład biznesu w realizację polityki zrównoważonego rozwoju oraz sposób prowadzenia firmy, w którym priorytetem jest osiągnięcie równowagi między efektywnością, dochodowością i interesem społecznym. Fundamentem społecznej odpowiedzialności biznesu jest budowanie działalności produkcyjnej i usługowej w oparciu o trwałe i przejrzyste relacje na wszystkich szczeblach prowadzenia działalności gospodarczej. To długotrwałe, wieloaspektowe podejście do biznesu, oparte na zasadach dialogu społecznego i poszukiwaniu rozwiązań korzystnych dla każdej ze stron. Odpowiedzialność firmy oznacza w tym względzie inwestycje w zasoby ludzkie, ochronę środowiska i relacje z otoczeniem firmy.