Muzyczny weekend w hołdzie Powstańcom

Dwa koncerty w Roku Pamięci Powstań Śląskich

Już jutro 17 września w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbędzie się widowisko artystyczne „Nas w powstaniu nie było....". Genezę i przebieg III Powstania Śląskiego za pomocą anegdot i wspomnień powstańczych przybliżą znani aktorzy wywodzący się ze Śląska. Narrację, utrzymaną w konwencji teatralnej, prowadzić będą aktorzy wcielający się w role powstańca, jego ojca, dziecka oraz im najbliższych. Wystąpią m.in. Henryk Talar i Andrzej Hauser.

Ilustracją muzyczną widowiska będą piosenki powstańcze w aranżacjach młodych piosenkarzy pod wodzą gwiazd. Artyści zaśpiewają utwory folkowe wywodzące się z ludowej tradycji śląskiej. Około 20 specjalnie zaaranżowanych na te okazję piosenek wykonają m.in. Halina Młynkowa i Piotr Kupicha (wraz z prowadzonymi przez siebie grupami znanymi z programu „Bitwa na głosy"), Zespół Feel, Paweł Kukiz z zespołem Piersi, Krzysztof Respondek, Anna Wyszkoni, Zespół PIN oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk". Koncert uzupełnią sekwencje literackie, materiały dokumentalne oraz inscenizacje przygotowane wcześniej metodą filmową.

Impreza odbędzie się w ramach I Światowego Zjazdu Ślązaków. Autorem koncertu jest Waldemar Patlewicz, a samo wydarzenie zostanie zarejestrowane przez TVP Katowice i wyemitowane na jej antenie i za pośrednictwem TVP Polonia w październiku br.

W niedzielę, 18 września w kościele św. Anny w Katowicach - Nikiszowcu zagra z kolei Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso oraz Deutsche Kammerakademie Neuss am Rhein pod dyrekcją Marka Mosia. Artyści zaprezentują podwójny koncert na skrzypce i wiolonczelę a-moll op. 102 Johannesa Brahmsa oraz III Symfonię Pieśni Żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego. Początek koncertu o godz. 20:00.

Projekt realizowany jest w ramach Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii w Polsce 2011/12.

Linki do stron zewnętrznych
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso oraz Deutsche Kammerakademie Neuss am Rhein
Nas w powstaniu nie było... 


tagi: