Nas w powstaniu nie było...

W zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca, z udziałem Zespołu „Śląsk" oraz gwiazd piosenki i teatru, odbyło się kulminacyjne wydarzenie kulturalne w ramach obchodów Roku Powstań Śląskich i Światowego Zjazdu Ślązaków.

 Na koncert „Nas w powstaniu nie było" publiczność zaprosił Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Związek Górnośląski, Telewizja Katowice oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk".

„Nas w powstaniu nie było..."  to widowisko artystyczne poświęcone jednemu z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego regionu - III Powstaniu Śląskiemu. Ilustrację muzyczną stanowiły pieśni powstańcze w wykonaniu Zespołu „Śląsk" oraz specjalne aranżacje utworów powstańczych w interpretacji: Pawła Kukiza z zespołem „Piersi", Krzysztofa Respodnka, Anny Wyszkoni, zespołu „PIN", Haliny Młynkowej i Piotra Kupichy z grupami z programu „Bitwa na głosy". Powstańcze opowieści i anegdoty tworzyły narrację koncertu, utrzymaną w konwencji teatralnej. W role uczestników powstania - ojca i syna - wcielili się znani aktorzy: Henryk Talar (ojciec) i Andrzej Hausner (syn). Kilkuletni Kuba Heflik grał dziecko, którego spojrzenie na powstańczą rzeczywistość wzruszało i  ubarwiało opowieść. Swoją interpretacją mały aktor zdobył serca zabrzańskiej publiczności, a jego każdorazowe pojawienie się na scenie wzbudzało burzę braw. Całości dopełniły wcześniej przygotowane sekwencje filmowe związane z tematyką Powstań Śląskich, wyświetlane na ogromnym ekranie, stanowiącym  tło dla występujących artystów. 

Koncert odbywał się w ramach Światowego Zjazdu Ślązaków, do którego nawiązali Marszałek Województwa Śląskiego, Adam Matusiewicz oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek, inaugurując spotkanie w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Marszałek przyznał, że pierwszy Światowy Zjazd Ślązaków  przypada w szczególnym roku - Roku Powstań Śląskich, dlatego zależy mu bardzo, aby ten koncert pozostał w wyjątkowych wspomnieniach Ślązaków nie mieszkających w Polsce. Prof. Jerzy Buzek uznał za nadzwyczajny zbieg okoliczności, że zarówno kulminacyjny koncert z okazji Roku Powstań Śląskich, jak i spotkanie Ślązaków z całego świata odbywają się jednocześnie w okresie Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. „Na tym właśnie polega Unia Europejska - otwieramy się na siebie i możemy się dzielić z wszystkimi naszą piękną, Śląską Ziemią" - dodał.

W finale koncertu, soliści chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" z udziałem pozostałych wykonawców, zaśpiewali - i bisowali - utwór pt. „Wierna piosneczko śląska". Wśród gości zasiadających na widowni Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu byli m.in.: Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek, Marszałek Województwa Śląskiego, Adam Matusiewicz oraz przedstawiciele polskiego parlamentu, radni Sejmiku Województwa Śląskiego, Zarząd Związku Górnośląskiego, uczestnicy Światowego Zjazdu Ślązaków, a także dzieci i młodzież wielu śląskich szkół.

Reżyserem i scenarzystą widowiska był Waldemar Patlewicz. Koncert rejestrowała Telewizja Polska i zostanie wyemitowany na antenie TVP Katowice i TVP Polonia w październiku 2011 roku.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid. 


tagi: