Maratończycy w Parku Śląskim

Trasa Silesia Marathon prowadziła z Katowic przez Siemianowice do Chorzowa. Zwycięzcą IV edycji biegu został Grzegorz Czyż, który dystans 42 kilometrów i 195 metrów pokonał w 2 godziny 42 minuty i 4 sekundy

Reprezentanci 15 państw, w tym Australii, Japonii, USA i wielu krajów Europy, w sumie prawie 1400 zawodniczek i zawodników zgłosiło chęć wzięcia udziału w Silesia Marathon. Uczestnicy przebiegli ponad czterdziestodwukilometrową trasę. Rozegrano także półmaraton – na dystansie o połowę krótszym.

W tym roku trasa maratonu została odwrócona. Zawodnicy nie kończyli biegu przy Spodku, lecz tam go zaczynali. Trasa prowadziła w Katowicach obok pomnika Powstańców Śląskich, Spodka, przez dzielnice Nikiszowiec i Szopienice, a potem Siemianowice Śląskie i ulicami Chorzowa Starego. Ostatnie 5 km to odcinek w Parku Śląskim, alejami Harcerską, Klonową, Fali, Gen. J. Ziętka i Żyrafy. Meta 4 edycji Silesia Marathon usytuowana została w centrum Parku, tuż przy hali wystaw Kapelusz.

Jednak nie długość trasy, a pogoda byłą największym przeciwnikiem startujących. Przed rokiem biegacze musieli zmagać się z rzęsistym deszczem i przenikliwym chłodem. W tym roku – z upałem. Żar lał się z nieba, a w takich warunkach ciężko o dobre wyniki. Rezultaty zawodników czołówki odbiegały nawet o kilkanaście minut od ich rekordów życiowych. Dla ochłody w kilku miejscach strażacy przygotowali kurtyny wodne. Z myślą o biegaczach organizatorzy przygotowali także dziewięć punktów żywieniowych.

Zwycięzca, Grzegorz Czyż z Bogumiłowic, pokonał trasę maratonu w 2 godziny i 42 minuty. Niedługo po nim zameldował się kolejny zawodnik – Węgier Tamas Karlowits, a trzeci był Szymon Knobloch z Piekar Ślaskich. Wśród pań najszybsza była Ewa Kalarus z Myszkowa. Jej wynik to 3:11:44. Maraton ukończyło 728 zawodników, bieg na dystansie o połowę krótszym - 389 osób.