Rocznica Porozumienia Jastrzębskiego

Hołd dla uczestników robotniczych protestów i strajkujących górników

W Jastrzębiu Zdroju uczczono 32. rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.  Podczas mszy polowej, którą odprawiono przy jastrzębskiej kopalni Zofiówka (dawniej Manifest Lipcowy), gdzie znajduje się pomnik upamiętniający porozumienie z 1980 r, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc mówił, że współczesna Polska potrzebuje m.in. gruntownej odnowy moralnej i uporządkowania prawa. Zaapelował też o przywrócenie świątecznego charakteru niedzieli.

Wcześniej, podczas uroczystej akademii, zasłużeni działacze Solidarności z lat 80. otrzymali odznaczenia państwowe. Pod obeliskiem złożono kwiaty.

Podczas uroczystości wielokrotnie wspominano znaczenie Porozumienia Jastrzębskiego, które dopełniło porozumień zawartych latem 1980 r. między władzą a strajkującymi robotnikami w Gdańsku i Szczecinie.

Arcybiskup podkreślał, że Polakom nie wolno zapomnieć o wydarzeniach sprzed 32 lat, które są częścią narodowego dziedzictwa.

W uroczystościach rocznicowych uczestniczyła Aleksandra Banasiak, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Porozumienie Jastrzębskie były efektem masowych strajków na Śląsku, wspierających strajki na wybrzeżu, które zakończyły się podpisaniem Porozumień Sierpniowych. Porozumienie Jastrzębskie zostało zawarte 3 września 1980 r. Było trzecim z kolei porozumieniem, po gdańskim i szczecińskim, zawartym pomiędzy władzą komunistyczną a robotnikami. Porozumienie Jastrzębskie zawierało m.in.: gwarancje wprowadzenia wszystkich wolnych sobót, wyłącznie dobrowolną pracę w dni wolne, podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania oraz zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w górnictwie. Porozumienie Jastrzębskie zostało podpisane w Jastrzębiu-Zdroju przy Kopalni Węgla Kamiennego „Manifest Lipcowy" (aktualnie „Zofiówka") przez Komisję Rządową i Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Do 21 postulatów wysuniętych przez załogi zakładów strajkujących na Wybrzeżu Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w KWK „Manifest Lipcowy" dołączył własne dotyczące spraw płacowych, socjalno-bytowych oraz zarządzania i organizacji pracy. 15 sierpnia 1988 roku w KWK „Manifest Lipcowy" w Jastrzębiu-Zdroju rozpoczęła się letnia fala strajków, znacznie silniejsza niż wiosenna. Tym razem strajki objęły ponad 150 tysięcy osób w 15 województwach. Zdaniem historyków jastrzębski protest przyczynił w znacznym stopniu do przemian w 1989 roku.