Będzie Elka i to całoroczna

Kolejny krok do powrotu kolejki linowej Elka do Parku Śląskiego został wykonany

Dziś w siedzibie WPKiW SA, spółki zarządzającej Parkiem Śląskim, uroczyście podpisano umowę na realizację pierwszego etapu nowej parkowej kolei nadziemnej.

Umowę podpisali  Arkadiusz Godlewski i Tomasz Kaczmarek w imieniu Parku Śląskiego oraz w imieniu wykonawcy firmy Doppelmayr - Bogdan Tarko, Prezes Doppelmayr Polska Sp. z o.o. W podpisaniu umowy uczestniczył Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz.

„Kolej linowa Elka to jedna z ikon parku, którą zarówno wszyscy miłośnicy tego miejsca, jak i jednorazowi goście często wspominają, a wspomnienia te są zawsze pozytywne. Niestety upływ czasu i techniczne zużycie spowodowały zamknięcie kolejki w roku 2007. Właśnie wykonaliśmy kolejny krok do powrotu Elki do parku w czerwcu 2013 roku" - mówił na konferencji prasowej Arkadiusz Godlewski, Prezes WPKiW SA.

Powrót Elki będzie możliwy dzięki dofinansowaniu projektu ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego.

„Cieszę się zarówno z tego, że tak ważna inwestycja będzie realizowana w Parku, jak i z tego, że udało się to przy wsparciu funduszy unijnych" - ocenił marszałek Adam Matusiewicz.

Przypomnijmy, że w styczniu br. Zarząd Parku Śląskiego podpisał umowę dofinansowania projektu rewitalizacji kolejki na kwotę 21 098 821,21 zł. Jeszcze przed podpisaniem umowy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, przebieg rewitalizowanego odcinka dostosowano do jego historycznego przebiegu od ul. Złotej do stacji przy Stadionie Śląskim. Niezwłocznie po podpisaniu umowy rozpoczęły się prace zmierzające do wyboru wykonawcy. Z uwagi na charakter inwestycji wybrano model „projektuj i buduj", tzn. że zadaniem wykonawcy jest zaprojektowanie i następnie wybudowanie gotowej kolejki. Z tego samego powodu wybrany został tryb przetargu ograniczonego, co pozwoliło z wybranym oferentem uszczegółowić potrzeby zamawiającego i możliwości wykonawcy oraz ustalić kształt finansowy umowy. Podpisana dziś umowa zamyka się kwotą 33 820 574,00 zł. Do 14 dni od podpisania umowy wykonawca przedstawi szczegółowy harmonogram działań. Wykonawcą zadania będzie firma Doppelmayr - lider w dziedzinie tego typu konstrukcji na świecie.

„Kolejka w Parku Śląskim będzie pierwszą w Polsce typu łączonego - z krzesełkami i gondolami. Od jutra zabieramy się do pracy" - mówił Bogdan Tarko, Prezes Doppelmayr Polska.

„Dzięki takiemu rozwiązaniu kolejka będzie dostępna także dla osób na wózkach inwalidzkich oraz dla rodzin z małymi dziećmi. Funkcjonować będzie także niezależnie od pogody cały rok" - dodał Arkadiusz Godlewski.


Kolejka ELKA:

System będzie przystosowany do przewożenia odwiedzających park na trasie o długości ponad 2 km, niezależnie od warunków atmosferycznych, z regulowaną zdolnością przewozową od 900 do 1600 osób/godz. Stacja początkowa znajdować się będzie w okolicach parkingu przy Wesołym Miasteczku, końcowa stacja natomiast przy Stadionie Śląskim. Nowa Elka będzie przyjazna dla dzieci, dorosłych oraz osób poruszających się za pomocą specjalistycznego sprzętu (wózków, chodzików) i zapewni możliwość korzystania z niego bez przeszkód przez osoby niepełnosprawne. 

Kolejka nie będzie kolidować z istniejącymi elementami parku - jak trasa kolei szynowej, granice Wesołego Miasteczka, drogi i zaplecze Stadionu Śląskiego. Wsiadanie i wysiadanie odbywać się będzie na wysokości piętra, na które wjechać będzie można windą. 

Lokalizacja nowych podpór jest analogiczna z miejscem istniejących. Stare podpory i fundamenty zostaną rozebrane. Budowa systemu nie będzie miała wpływu na istniejącą infrastrukturę zieleni i obiektów stałych w parku, zachowa też istniejące drogi i ścieżki oraz inne obiekty. Hałas spełniać będzie wymagania obowiązujące dla terenów rekreacyjnych.

Główne dane techniczne projektowanej kolei:

  • Stacja przy Wesołym Miasteczku
  • Stacja przy Stadionie Śląskim
  • Długość odcinka kolei w poziomie - ponad 2 km
  • Obciążenie kolei dla jazdy w każdym kierunku 100%
  • Pojazdy - krzesła 4-osobowe i gondole 8-osobowe
  • Prędkość jazdy - ok. 5 m/s
  • Zdolność przewozowa - przepustowość początkowa 900 os./godz.
  • Zdolność przewozowa - przepustowość docelowa 1600 os./godz.
  • Liczba pojazdów (co najmniej):
    • przepustowość początkowa - 15 szt. kompletnych gondoli 8-osobowych z zawieszeniami i wprzęgłami, 30 szt. kompletnych krzesełek 4-osobowych z zawieszeniami i wprzęgłami,
    • przepustowość docelowa 58 krzeseł + 29 gondol
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 Wizualizacja stacji Wesołe Miasteczko  Wizualizacja stacji Stadion Śląski  Konferencja prasowa    Podpisanie umowy    Prezes WPKiW Arkadiusz Godlewski  Nowe logo kolejki

Załączniki
Wizualizacja stacji Stadion Śląski
Wizualizacja stacji Wesołe Miasteczko