V Międzynarodowa Parada Regionów

W sobotę 13 października w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie prezentujące różnorodność i bogactwo kulturowe Europy

Podczas Międzynarodowej Parady Regionów zobaczyć będzie można wyraziste stroje, donośny śpiew, ogniste flamenco, oryginalny czardasz z Transylwanii czy też mistrzowską wirtuozerię fletu i skrzypiec. Przygotowano nie tylko cztery wybitne wystąpienia (zespoły ze Śląska, Podhala, Lwowa oraz zespół cygański), ale także, co ciekawe, wspólny występ tych całkowicie przecież odmiennych grup.

Wieczór ubogaci dodatkowo multimedialna wystawa fotografii Roberta Garstki „Świat obok nas" stanowiąca dokumentację dziedzictwa kulturowego ziemi śląskiej. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach.

Bilety (w cenie 5zł) można nabyć w:

  • Katowicach - Sekretariat Związku Górnośląskiego - (32) 251-27-25 e-mail: biuro@zg.org.pl
  • Zabrzu - Kasy Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu - (32) 271-66-22 oraz e-mail: kasa@dmit.com.pl

Parada Regionów to spotkanie różnorodnych i kolorowych, a jednocześnie bliskich sobie kultur z  regionów Polski i krajów sąsiednich. Wystąpią:

ZESPÓŁ SILESIANIE - działa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach od 1977 roku. Oprócz działalności kulturalnej Zespół prowadzi zajęcia dydaktyczne i szkoleniowe w szkołach województwa śląskiego dotyczące kultury i sztuki ludowej. Zespół reprezentował Polskę na EXPO 2010 w Szanghaju.

ZESPÓŁ REGIONALNY PODHALE - Grupa Spiska z Jurgowa. Jedna z najsłynniejszych grup podhalańskich. Zespół powstał w 1953 roku. Wykonuje autentyczne tańce spiskie, m.in.: czardasze, polki, mazura, zbójnickiego, figle, starą babę, a także przedstawia zwyczaje jurgowskie (m.in. związanie z przędzeniem lnu, ogrywaniem mojek).

ZESPÓŁ BANDURZYSTÓW KARPATY ze Lwowa - wirtuozi gry na unikatowych, tradycyjnych instrumentach ukraińskich. Wykonują głównie utwory ludowe na bandurze, instrumencie ludowym należącym do chordofonów, w których struny szarpie się palcami lub plektronem.

ZESPÓŁ TERNO - to muzyka, taniec i śpiew Cyganów z różnych stron świata, od węgierskich czardaszy, bałkańskich melodii, ognistego flamenco i romanse Cyganów rosyjskich po muzykę biesiadną. To znakomita, bogata instrumentalnie orkiestra pod kierownictwem Edwarda Dębickiego - wirtuoza akordeonu, w której skład wchodzą troje skrzypiec, flet, gitara akustyczna, gitara basowa oraz konga. 

Linki do stron zewnętrznych
Szczegóły na www.rok.katowice.pl



 


tagi: