Sprechen Sie Deutsch?

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego podpisano porozumienie o współpracy Województwa Opolskiego, Śląskiego oraz Konsulatu RFN we Wrocławiu w zakresie doskonalenia nauczycieli języka niemieckiego w ramach Programu NIWKI

W uroczystości udział wzięła wicemarszałek Aleksandra Gajewska. W imieniu Województwa Opolskiego porozumienie podpisał marszałek Józef Sebesta, zaś w imieniu Republiki Federalnej Niemiec - Dr Gottfried Zeitz, Konsul Generalny RFN we Wrocławiu.

„Cieszę się, że nauczyciele z województwa śląskiego zyskają dodatkową możliwość podnoszenia kwalifikacji w zakresie nauczania języków obcych i nauczania dwujęzycznego. To tym bardziej cenne, że realizacja programu odbywać się będzie w warunkach naturalnych, z udziałem niemieckich ekspertów, w środowisku blisko związanym z kulturą niemiecką. Jestem przekonana, że ta inicjatywa przyniesie pozytywne efekty przede wszystkim uczniom, którzy docelowo są głównymi beneficjentami programu" - mówi wicemarszałek Aleksandra Gajewska.

Partnerzy Porozumienia zobowiązują się do wspierania działań na rzecz doskonalenia nauczycieli języka niemieckiego, a w szczególności języka mniejszości narodowej, jak i uczących w języku niemieckim i dwujęzycznie innych przedmiotów, a także nauczycieli rozwijających wśród uczniów wiedzę i umiejętności związane z kultywowaniem wielokulturowości i historii regionów.

Odbywać się to będzie m.in. poprzez umożliwienie podnoszenia kwalifikacji nauczycieli dwujęzycznych jednostek oświatowych, wdrażanie nowych podstaw programowych oraz  europejskich standardów kształcenia językowego w kształceniu języka mniejszości, rozwijanie tożsamości narodowej i kulturowej uczniów czy wydawanie materiałów pomocniczych dla nauczycieli języka mniejszości narodowych.  

Głównym realizatorem i koordynatorem realizacji Programu Niwki będzie Województwo Opolskie.


Program „Niwki" powstał w 1992 roku przy współpracy Opolskiego Kuratora Oświaty z Konsulem Generalnym RFN we Wrocławiu i miał na początku za zadanie nadawanie kwalifikacji do nauczania języka niemieckiego czynnym nauczycielom. Taką formę nadawania kwalifikacji wymuszała sytuacja braku nauczycieli języka niemieckiego w szkołach województwa opolskiego. Od początku istnienia Programu jego realizatorem był Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Opolu. W 1999 r., po przejęciu WOM przez Urząd Marszałkowski w Opolu, Program został rozbudowany o różnorodne formy doskonalenia nauczycieli języka niemieckiego oraz innych nauczycieli w ramach problematyki wielokulturowości. Oferta edukacyjna programu obejmuje pięć obszarów tematycznych bezpłatnych szkoleń adresowanych do nauczycieli języka niemieckiego zatrudnionych w szkołach z dodatkową nauką języka niemieckiego, jako języka mniejszości, w szkołach dwujęzycznych, jak i nauczycieli uczących języka niemieckiego, jako obcego, nauczycieli historii i WOS, geografii, języka polskiego.

Oferta programowa Programu jest ustalana przez Radę Programową, powoływaną przez Zarząd Województwa Opolskiego, w której uczestniczą m.in. przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Opolu oraz organizacji mniejszości niemieckiej. Zajęcia w ramach Programu prowadzone są w Ośrodku Szkoleniowym Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu w miejscowości Niwki pod Opolem. Są to przede wszystkim seminaria i warsztaty metodyczne z  nauczania języka niemieckiego oraz edukacji regionalnej i międzykulturowej, ale również kursy językowe przygotowujące do egzaminów językowych czy wizyty studyjne.

Dotychczas Program NIWKI był realizowany na terenie województwa opolskiego, dla nauczycieli pracujących na terenie tego województwa i współfinansowany w równych częściach przez Samorząd Województwa Opolskiego oraz Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu. W ubiegłym roku pojawiła się propozycja, aby do Programu przystąpiło również Województwo Śląskie, z racji tego, że na terenie województwa funkcjonują szkoły, a także przedszkola z nauką języka mniejszości narodowej niemieckiej, np. na terenie powiatu raciborskiego w ubiegłym roku występowało tam ponad 60 takich placówek. Działania w zakresie wspierania nauczycieli z tego terenu prowadzi Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM" w Rybniku.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.